Z lasu i wycieczek na łono natury można przynieść nie tylko grzyby, jagody czy dobre wspomnienia, ale także kleszcze. To pasożyty, które żywią się krwią żywiciela i przenoszą groźne dla człowieka choroby. Jedną z nich jest borelioza – wieloukładowa choroba zakaźna, która może mieć tragiczne dla całego organizmu skutki. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Okazuje się, że tak. Tylko w 2013 roku w Polsce zarejestrowano aż 12,8 tys. przypadków boreliozy!

[aktualizacja 08’2020]

Borelioza. Najczęstsza choroba odkleszczowa

Wszystko zaczyna się od kleszczy, które coraz częściej przynosi się z lasów, parków, skwerów, a nawet placów zabaw w centum miasta. Borelioza to przewlekła choroba o ciężkim przebiegu, przed którą jednak możemy się ochronić.

Kleszcze przenoszą groźne dla ludzi patogeny, m.in. Borrelię burgdorferi.

Specjaliści przyznają, że rzeczywistych zachorowań na boreliozę jest zapewne czterokrotnie więcej, niż tych rozpoznanych. Niestety duży odsetek kleszczy, zwłaszcza w miastach jest nosicielami patogenów. Z tego względu warto oglądać swoje ciało po każdej wycieczce na łono natury oraz zwracać uwagę na ewentualne zmiany samopoczucia i dolegliwości.

Skala zagrożenia boreliozą, bez względu na miejsce i lokalizację, jest bardzo wysoka!

Ugryzienie kleszcza. Co robić, by ustrzec się boreliozy?

Jeśli na swojej skórze zauważmy kleszcza, przede wszystkim zachowajmy spokój i nie wpadajmy w panikę. Kleszcza należy usunąć jak najszybciej po ugryzieniu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Podczas wycieczek za miasto warto mieć ze sobą także odpowiednie narzędzia, za pomocą których szybko i bezpiecznie pozbędziemy się kleszcza.

Kleszcz powinien zostać usunięty w całości.

Istotne jest także nierozdrażnianie kleszcza, który w sytuacji zagrożenia zwraca patogeny do rany po ugryzieniu. Za wszelką cenę trzeba tego uniknąć! Z jednej strony usuwając kleszcza trzeba być bardzo delikatnym, a z drugiej trzeba zrobić to szybko i zdecydowanie.

Kleszcza nie wolno wykręcać, smarować, przypalać ani ogrzewać. Należy go usunąć mechanicznie stanowczym ruchem!

Jeśli kleszcz jest wbity zbyt głęboko i trudno go usunąć, warto skorzystać z fachowej pomocy lekarza. Kleszcza po usunięciu trzeba również zabezpieczyć i wysłać do badania. Da nam to świadomość z jakimi patogenami mieliśmy do czynienia. Kluczowa jest także obserwacja miejsca ugryzienia, a także zwracanie uwagi na inne, ewentualne objawy, które mogą świadczyć o chorobach odkleszczowych.

Niepokój powinien wzbudzić rumień na skórze – to pewna oznaka boreliozy!

Uwaga! Aż połowa pacjentów chorych na boreliozę nie przypomina sobie lub nie miała rumienia!

Warto zwracać uwagę na inne dolegliwości: objawy grypopodobne, podwyższoną temperaturę, osłabienie i zmęczenie oraz uczucie rozbicia. Każda zmiana zachowania i samopoczucia, zwłaszcza w przypadku dzieci, powinna skłonić do kontaktu z lekarzem!

Sprawdź także: Ukąszenia i użądlenia przez komary, kleszcze, pszczoły, meszki! Jak się przed nimi chronić?

Jak leczyć boreliozę?

Leczenie boreliozy jest długie i bardzo trudne. Polega na złożonej antybiotykoterapii, zmianie diety i stylu życia oraz suplementacji. Zanim objawy złagodnieją lub ustąpią, terapia może trwać nawet kilka lat! Choroba nieleczona lub wykryta zbyt późno może przejść w trudniejszą do leczenia formę przewlekłą.

Im szybsze rozpoznanie, tym lepsze rokowanie boreliozy!

Borelioza powinna być zdiagnozowana od razu po ugryzieniu kleszcza. Szanse pacjenta na pełne wyzdrowienie są wtedy znacznie większe. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować pierwszych objawów i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Borelioza wykryta odpowiednio wcześnie i leczona we wczesnym stadium, tj. pierwszych tygodniach po zakażeniu, notuje bardzo dużą wyleczalność.

Terapia jest konieczna, aby chory na boreliozę mógł wrócić do normalnego funkcjonowania i żyć jak dawniej!

borelioza

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę – tu znajdziesz pomoc!

Aby pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w tej ciężkiej, przewlekłej chorobie powstało Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę. Członkowie Stowarzyszenia współpracują z lekarzami w całej Polsce i informują o tym, czym jest walka z boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

„Wyszukujemy, tłumaczymy oraz gromadzimy najnowsze publikacje naukowe poświęcone chorobie z Lyme, wydajemy poradniki, organizujemy szkolenia i sympozja dla lekarzy, przeprowadzamy prelekcje dla różnych środowisk, opiniujemy projekty związane z zakresem naszego działania, współpracujemy z laboratoriami, lekarzami i ośrodkami naukowo-badawczymi. Zawiązaliśmy sojusze z wieloma podobnymi organizacjami na świecie. Postawiliśmy na edukację. Ostrzegamy przed zagrożeniem, zwracamy uwagę mediów na problem, staramy się obalić, wciąż powszechne u wielu lekarzy, mity o rzadkim występowaniu boreliozy i łatwości jej leczenia. Za pośrednictwem polityków staramy się nagłośnić problemy chorych i narastające zagrożenie dla ogromnej części społeczeństwa.” – mówi nasz gość Rafał Reinfuss.

Im wcześniejsze rozpoznanie, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia boreliozy!

Państwowy Zakład Higieny o chorobach odkleszczowych: „Choroby odkleszczowe stanowią istotny problem z punktu widzenia epidemiologii i zdrowia publicznego. Zauważalny staje się fakt zwiększania przypadków osób dotkniętych tymi chorobami. Stwierdzono, iż kleszcze są wektorami 130 odmian wirusów, 200 gatunków piroplazm, kilku gatunków filarii, grzybów, 20 gatunków riketsji, 20 gatunków krętków i innych bakterii. Stąd zjawisko istnienia wielu chorób odkleszczowych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (kzm), tularemia, ludzka anaplazomza grnulocytarna, babeszjoza (piroplazmoza)”.

Podcast do wysłuchania

Gościem Tomasza Zielenkiewicza był Rafał Reinfuss Wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę. Więcej o Stowarzyszeniu na stronie: www.borelioza.org

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

3 KOMENTARZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię