Fitness medyczny wspomaga sprawność ruchową, a nawet leczy wiele schorzeń! Kompleksowy program ochrony zdrowia dostępny jest również w Polsce! To innowacyjny projekt wzorowany na amerykańskim programie Exercise is Medicine (EIM), który z powodzeniem działa już w 43 krajach świata. Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z fitnessem medycznym i co możemy dzięki niemu zyskać?

[aktualizacja: 08’2022]

Fitness medyczny potrzebą starzejącego się społeczeństwa

Inicjatorem wdrożenia programu fitnessu medycznego w Polsce jest Fundacja Zaskoczeni Wiekiem, a projekt został objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia. 

Trzeba nam wiedzieć, że Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Do tego dochodzą choroby cywilizacyjne, z którymi coraz częściej przychodzi się zmagać Polakom. 

45% zgonów w Polsce stanowią choroby układu krążenia, a 26% – niestety z tendencją rosnącą – nowotwory. Do powstawania powyższych chorób cywilizacyjnych przyczynia się siedzący tryb życia. Według WHO jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, co stanowi aż 9% zgonów na skutek chorób układu krążenia.

Niestety wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu. Dla przykładu 36% Amerykanów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej (takich danych dla Polski jeszcze nie ma). Choć wydawać by się mogło, że tryb życia Polaków uległ poprawie (o 7% spadła liczba osób palących papierosy, zwiększyła się o 14% skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego), to statystyki nadal są alarmujące!

Utrzymuje się wysoka liczba osób z nadciśnieniem tętniczym, które nie wiedzą o chorobie – jest to około 3,1 mln osób! Statystyki odzwierciedlają również złe nawyki żywieniowe Polaków. Otyłość u mężczyzn wzrosła o 5%, a liczba chorych na cukrzycę i osób zagrożonych nią aż o 20%.

„Dane te nie są optymistyczne. I niestety będą jeszcze gorsze, jeżeli osoby z nadciśnieniem szybko nie zmienią swojego trybu życia” – tłumaczy prof. Marek Kuch, kardiolog, zastępca kierownika Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zatrważający jest fakt, że problem cukrzycy, czy otyłości dotyka już małe dzieci, które wejdą dopiero wejdą w dorosłość za kilka lat. Niestety, będą zmagać się z licznymi problemami zdrowotnymi, jeśli nie zmienią swoich nawyków i stylu życia! A dobry przykład powinien iść z góry!

Radioklinika | nordic walking | Fitness medyczny

Ruch to początek wielkich zmian

Okazuje się, że receptą na nasze zdrowotne bolączki jest ruch. Często widujemy pełne siłownie i kluby fitness, ale nie tylko o to chodzi! Kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych i elementem leczenia chorób przewlekłych oraz cywilizacyjnych jest fitness medyczny.

Fitness medyczny to jasny i klarowny system współpracy lekarza oraz trenera ze wsparciem dietetyka. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet całkowicie wyleczyć wiele chorób!

„Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworami, czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć i w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia” – wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internistka i jedna z inicjatorek fitnessu medycznego w Polsce.

„Kilka lat temu uznałyśmy, że w USA robią świetną robotę i chciałyśmy się od nich uczyć. Zdobyłyśmy niezbędne umiejętności, doświadczenia i certyfikaty, które pozwalają nam teraz na wprowadzenie fitnessu medycznego w Polsce” – tłumaczy Małgorzata Perl, trenerka i inicjatorka idei fitnessu medycznego w Polsce.

Jakie mierzalne efekty może dać fitness medyczny?

Według badań faktycznie możemy mówić o ogromnym znaczeniu i potencjale fitnessu medycznego. Okazuje się bowiem, że regularne zajęcia mogą zmniejszyć:

  • śmiertelność i ryzyko nawrotu raka piersi o 50%,
  • ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 60%,
  • zagrożenie rozwojem choroby Alzheimera o 40%,
  • ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o ok. 40%,
  • ryzyko udaru mózgu o 27%,
  • ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 aż o 58%!

Fitness medyczny dedykowany jest również osobom przewlekle chorym. Do każdego schorzenia indywidualnie dobierany jest odpowiedni pakiet ćwiczeń.

„Pakiety powinny być dostosowane do stanu fizycznego pacjenta i wdrażane ze stopniową intensywnością pod czujnym okiem lekarza. Faktycznie prawdą jest, że fitness medyczny minimalizuje problemy wynikające z danej choroby oraz poprawia jakość życia. I co więcej, daje ogromną radość i satysfakcję!” – potwierdza Małgorzata Perl.

Fitness medyczny_Radioklinika

„Prawdopodobnie nie ma lepszego lekarstwa zapewniającego dłuższe życie i pomyślną starość niż odpowiednio dobrana, zaplanowana i konsekwentnie podejmowana rekreacja ruchowa. Wysiłek fizyczny chroni starsze osoby przed inwalidztwem i pomaga uzyskać optymalny poziom funkcjonowania” – wyjaśnia prof. Ewa Kozdroń, kierownik Zakładu Metodyki Rekreacji AWF w Warszawie.

„Dodam, że ruchem można zastąpić każde lekarstwo, ale żadnym lekarstwem nie da się zastąpić ruchu” – mówi z wielkim przekonaniem prof. Jan Tylka, psycholog sportu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Fitness medyczny wkracza do Polski

Fitness medyczny dopiero wchodzi do Polski, dlatego wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia. O ile mamy dostęp do wielu trenerów personalnych, to nie są oni jeszcze odpowiednio przygotowani do pracy z osobami przewlekle chorymi. Taką wiedzę zarówno lekarze, jak i trenerzy będą mogli zdobywać podczas specjalnych warsztatów przygotowanych przez Fundację Zaskoczeni Wiekiem.

Co mi daje ruch? Spokój w głowie, więcej cierpliwości, uśmiechu, radości. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, dostaję w pakiecie. Mam lepszą odporność i kondycję. Więcej mi się chce. Oczywiście czasami taki trening jest kosztem snu, no ale nie ma nic za darmo. Mimo wszystko warto” – mówi  Beata Sadowska, dziennikarka, redaktor naczelna magazynu “Dbam o zdrowie”.

Projekt Fitness Medyczny to ogólnopolska inicjatywa prozdrowotna, w ramach której planowanych jest wiele ciekawych aktywności, odpowiadających na potrzeby polskiego społeczeństwa zgodnie z danymi epidemiologicznymi. Projekt ma wsparcie wielu znakomitych polskich i zagranicznych ekspertów oraz instytucji.

Fitness medyczny

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię