Kardiologia interwencyjna w Polsce – tu nie możemy mieć poczucia, że stanęliśmy w miejscu – mówi Jarosław Pinkas. A zabieg TAVI to procedura ratująca życie!

Kardiologia interwencyjna w Polsce

W Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy niebywały postęp w kardiologii interwencyjnej. Cieszymy się z tego, bo to realnie przekłada się na ŻYCIE pacjentów, którzy wcześniej nie kwalifikowali się do zabiegów operacyjnych! A polscy kardiolodzy interwencyjni to światowa czołówka specjalistów i mamy się czym pochwalić!

XX jubileuszowa edycja Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw odbyła się w kwietniu 2016 r. w Warszawie. Do stolicy zjechało wielu wybitnych specjalistów. Warsztaty to szansa i okazja do wymiany doświadczeń kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów z całego świata.

Jednym z tematów, szeroko poruszanych i komentowanych podczas WCCI, były plany rozwoju przezcewnikowego leczenia zastawkowych wad serca w Polsce w najbliższych latach.

Podczas sesji pod patronatem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK), z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia – wiceministra Jarosława Pinkasa, prof. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum wygłosił wykład pt. “Rozwój przezskórnego leczenia zwężenia zastawki aortalnej w Polsce w latach 2008 – 2015”.

Leczenie wad zastawkowych serca

Wady zastawkowe serca są jednym z najczęściej występujących schorzeń kardiologicznych, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Przeważnie jest to zwężenie zastawki aortalnej – charakterystyczne dla starzejącego się społeczeństwa.

Eksperci podkreślają, że jeszcze niedawno chorzy z wadami zastawkowymi serca mogli być poddawani wyłącznie klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Tego typu zabieg jest obarczony dużym ryzykiem, zwłaszcza u starszych pacjentów, powyżej 75-go roku życia, którzy poza problemami kardiologicznymi zmagają się z wieloma innymi schorzeniami. Bardzo często tego typu pacjenci nie kwalifikują się do operacji. Zabiegi kardiologii interwencyjnej to dla nich szansa na ŻYCIE!

W związku z podwyższonym ryzykiem poważnych powikłań, nawet 30% pacjentów z objawowym zwężeniem aortalnym nie jest kwalifikowanych do operacji kardiochirurgicznej!

Kardiologia interwencyjna i zabieg TAVI

Sposobem na ratowanie życia tych pacjentów jest m.in. zabieg TAVI – czyli przezcewnikowe wszczepienie zastawki aortalnej. Jest to metoda, która nie wymaga otwierania klatki piersiowej. W Polsce wykonuje się tych zabiegów stanowczo za mało! Są one zarezerwowane dla pacjentów w podeszłym wieku i obarczonych dużym ryzykiem operacyjnym. A to procedura ratująca życie!

Kardiologia interwencyjna_Pinkas_Witkowski_Dudek_Legutko_Gil_WCCI_zastawka to zycie._Radioklinika

Dzisiaj, dzięki wysokospecjalistycznym zabiegom, takim jak przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (ang. Transcatheter Aortic Valve Implantation, TAVI), pacjenci wysokiego ryzyka zyskują szansę na dalsze życie i szybki powrót do zdrowia – wyjaśniał prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Całe środowisko kardiologów interwencyjnych obecnych na WCCI Warsaw zgodziło się, że wszczepienie zastawki aortalnej w sercu jest procedurą ratującą życie – komentuje profesor Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zaznaczył, że w kardiologii interwencyjnej nie możemy mieć poczucia, że stanęliśmy w miejscu!

Mimo problemów finansowych, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej, mamy poczucie, że środki przeznaczone na zabiegi TAVI, to najlepiej wydane pieniądze – zaznaczył J. Pinkas. Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Z tego powodu te procedury muszą być dostępne, a pieniądze na ich realizację muszą się znaleźć – zapowiedział wiceminister.

Dodał, że profesorowie, eksperci są dla resortu zdrowia partnerami, dlatego przybył na warsztaty. – Najważniejszą informacją, jaką wynoszę jest fakt, że w zakresie zabiegów TAVI odnotowano istotny trend wzrostowy, który musi jeszcze wyraźniej zostać zarysowany w latach 2016-2017 – podkreślił Jarosław Pinkas.

Najlepszym wskaźnikiem przekonującym, że można rozwijać te procedury, jest podejście do ich finansowania przez mazowiecki OW NFZ. Z półrocznego kontraktu na zabiegi zastawkowe, wartego 9,5 mln zł, na TAVI przekazano aż 3,5 mln zł. To dobry kierunek – zaznaczył wiceminister zdrowia.

W celu zwiększenia liczby zabiegów TAVI w ubiegłym roku w Polsce została przeprowadzona kampania społeczna “ZaStawka to Życie”.

Kampania spotkała się z pozytywnym odzewem zarówno środowiska medycznego, jak i samych pacjentów. W ciągu roku kampania dotarła do 11 mln osób, co przełożyło się realnie na zwiększenie liczy zabiegów z 453 do 600 rocznie!! To 147 więcej zabiegów TAVI i 147 uratowanych pacjentów!

Kardiologia interwencyjna to również szansa dla pacjentów z wrodzonymi wadami serca, których rokrocznie przybywa! Są to osoby często po wielokrotnych interwencjach kardiochirurgicznych a jak wiadomo, z każdą interwencją tego typu, ryzyko kolejnej wzrasta. Trzeba mieć tego świadomość i zapewnić tym pacjentom dostęp do zabiegów przezcewnikowych, co podkreślał prof. Witold Rużyłło.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię