Osoba niepełnosprawna nie jest gorsza od nas! Jest w trudniejszej sytuacji bo nie widzi, nie ma rąk albo nóg lub zmaga się porażeniem mózgowym. Niepełnosprawny to również osoba, która zmaga się z chorobami przewlekłymi, często niewidocznymi gołym okiem, a równie obciążającymi psychikę chorego. W środku osoba niepełnosprawna jest jednak taka sama, jak i my, a czasem nawet bogatsza o większą wrażliwość i inteligencję! – mówi Anna Dymna, aktorka oraz założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”.

[aktualizacja 08’2020]

Osoby niepełnosprawne – ludzie tacy jak my!

„Ludzie muszą sobie uświadomić, że osoby niepełnosprawne to są ludzie tacy jak i my, mają tylko zepsuty komputer przekaźnikowy” – mówi Pani Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”. „To bardzo często ludzie inteligentniejsi od nas – pięknie piszą, kończą szkoły, spełniają się zawodowo. Oni dają mi odwagę, by zabierać za nich głos. Wszystko co wiem, wiem od nich. Oni nie potrafią oszukiwać, mają czystość dzieci – głupio przy nich kłamać, a w ich obecności ludzie zaczynają się inaczej zachowywać – też przestają kłamać!”.

Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twej pomocy, mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz – pomagaj mimo wszystko.

Ludzie bardzo często obawiają się kontaktu z osobami niepełnosprawnymi i zapominają, że cierpienie oraz niepełnosprawność „nie zaraża!” To ludzie tacy sami jak my – potrzebujący miłości, przyjaźni oraz bliskości i kontaktu z drugim człowiekiem. To ludzie, którzy – jak mówi Pani Anna Dymna – myślą sercem!

Ludzie postępują nierozumnie, nielogicznie i samolubnie – kochaj ich mimo wszystko.
Jeśli czynisz dobro, oskarżą Cię o egocentryzm  – czyń dobro mimo wszystko.
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów – odnoś sukcesy mimo wszystko.
To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy – buduj mimo wszystko.

„Mimo wszystko” – fundacja Anny Dymnej

Fundacja Anny Dymnej powstała u szczytu jej kariery zawodowej. Jak sama mówi, nie założyła jej z braku zajęcia i ambicji. Fundacja „Mimo Wszystko” zrodziła się z przyjaźni z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Powstała w niezwykle w trudnym dla nich momencie, gdy stracili prawo do udziału w warsztatach terapeutycznych. Dorośli niepełnosprawni odnajdują sens życia w tym, że są komuś potrzebni. „Wtedy pomyślałam sobie – nie może być tak, że Ci ludzie, którzy są skazani na pewnego rodzaju cierpienie przez całe życie pozostaną bez szansy na uśmiech i radość” – wspomina pani Anna.

„Niepełnosprawni to ludzie, którzy uwiadamiają mi, że jestem potrzebna i jak wiele jest jeszcze do zrobienia” – mówi Pani Anna Dymna.

Przy pomocy życzliwych ludzi w 2003 roku w Krakowie powstała Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Z czasem fundacja zaczęła dynamicznie się rozwijać i nabrała rozpędu. Dziś pomaga ogromnej ilości osób niepełnosprawnych – przede wszystkim żyć i odnajdywać sens oraz radość życia. Jak sama podkreśla, osoba niepełnosprawna nie jest w żaden sposób gorsza od nas!

Z pomocy Fundacji „Mimo Wszystko” korzystają niepełnosprawni z całej Polski, jednak na życzliwą dłoń wciąż czeka wielu!

To może Cię zainteresować: Niedosłuch. Jak poprawić jakość życia osób z problemami ze słuchem?

Osoba niepełnosprawna nie jest gorsza od nas! Podcast do wysłuchania

Naszym gościem była Anna Dymna – aktorka, która ma w dorobku ponad dwieście pięćdziesiąt ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim czy Jerzym Hoffmanem. Jest pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a także inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji we foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego.

W 1999 roku Anna Dymna rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta i jej prezesem ks. kanonikiem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, pomagając m.in. przy realizacjach inscenizacji Teatrzyku „Radwanek”, którego aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, mieszkańcy schroniska w podkrakowskich Radwanowicach.

W 2003 roku założyła Fundację „Mimo Wszystko” – dziś rozpoznawalną w całej Polsce. Fundacja prowadzi ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Pani Anna jest również pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” oraz Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych.

Dając światu najlepsze co posiadasz, otrzymujesz ciosy – dawaj światu najlepsze, co posiadasz – mimo wszystko.

O działalności Fundacji, jej historii, osobach niepełnosprawnych, o walce z biurokracją, pomaganiu i poświęceniu w obszernym wywiadzie Pani Anna opowiada z niezwykłym czarem i sercem na dłoni. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Więcej interesujących rozmów z naszymi gośćmi, ekspertami i specjalistami znajdziesz w dziale: PODCASTY.

Część I audycji:

Część II audycji:

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię