Najważniejszą i niezaprzeczalną zaletą Nordic Walkingu (NW) jest globalny ruch angażujący wiele mięśni i stawów ciała w trakcie marszu. W zależności od potrzeb Nordic Walking może być wykorzystany jako forma rehabilitacji, rekreacji, treningu wydolnościowego, wytrzymałościowego, szybkościowego i dynamicznego treningu oporowego wyselekcjonowanych partii ciała. Nordic walking to forma fitness wspaniale wspomagająca proces odchudzania i sposób na wyśmienitą kondycję!

[aktualizacja: 05’2023]

O Nordic Walkingu (NW) pisze i słyszy się coraz więcej. Z roku na rok na ścieżkach rekreacyjnych spotykamy więcej osób maszerujących z kijkami. My również pisaliśmy o nim już sporo. Odpowiedzieliśmy m.in. na pytania dlaczego warto wybrać tę formę ruchu, dla kogo jest odpowiednia i jak zacząć swoją przygodę z kijkami?

Zainteresowanych poprzednimi wpisami odsyłamy tutaj:

1. Nordic Walking, czyli chód nordycki to nic innego jak marsz po zdrowie!

2. Nordic Walking | Czym kierować się przy wyborze kijków?

Z czego wynika rosnąca popularność Nordic walkingu?

Nordic walking jest stosunkowo młodą formą aktywności w stosunku do bardzo popularnych: marszu, biegania, czy jazdy na rowerze. Można jednak śmiało pokusić się o stwierdzenie, że stanowi dla wymienionych form ruchu doskonałą alternatywę, a może nawet konkurencję.

Najważniejszą i niezaprzeczalną zaletą jest globalny ruch angażujący wiele mięśni oraz stawów ciała w trakcie marszu Nordic walking. Zastosowanie tak prostego przyboru, jak kije sprawia, że w trakcie marszu intensywnie angażujemy nie tylko nogi i biodra, ale również ramiona, barki, kark, plecy, brzuch i klatkę piersiową.

Jak uprawianie Nordic Walkingu wpływa na nasze ciała?

W technice nordic walking uruchamiamy wszystkie stawy i mięśnie naszego ciała. Ruch dynamiczny, naprzemienny aktywizuje przeciążone statyczną pracą mięśnie karku i ramion oraz odcinka lędźwiowego. Wzmacniamy, tak osłabione siedzącą pracą, mięśnie okolic łopatek, brzucha, pośladków, nóg i ramion (w szczególności wspaniale ćwiczone są mięśnie trójgłowe ramienia- potocznie zwane nietoperzami). Rozciągamy przykurczone mięśnie klatki piersiowej i mięśnie zginające nas w stawach biodrowych, będące często w przykurczu, który powoduje pozycja siedząca.

Regularnie maszerując z kijkami, łagodnie i skutecznie, krok po kroku, przywracamy prawidłową sylwetkę i nawyki ruchowe.

Aktywizacja naszego ciała odbywa się w nader pożądanych warunkach. Wsparcie na kiju przy każdym z wykonywanych kroków powoduje doskonałą amortyzację uderzenia stopy piętą o podłoże, płynne jej przetoczenie się przez śródstopie i dynamiczne wybicie z palców. Zmniejsza to też obciążenie więzadeł stawów stopy – to dobra wiadomość dla osób z płaskostopiem.  Zmniejsza również amplitudę wstrząsów naszego ciała, których doświadczamy przy każdym kroku, minimalizujemy w ten sposób przeciążenie stawów nóg i kręgosłupa.

Wsparcie na kijach doskonale odciąża stawy. To szczególnie istotne zwłaszcza dla osób z nadwagą i dysfunkcjami stawów oraz intensywnie trenujących.

Stopniowo narastający ruch w odciążeniu poprawia funkcjonowanie ścięgien mięśni naszych nóg. Tak prowadzony ruch zapobiega przeciążeniu w obrębie ścięgien i torebek ścięgnistych, mniejsza ryzyko zapalenia ścięgna i jego uszkodzenia. Dlatego też Nordic walking stanowi doskonałą formę rozgrzewki dla biegaczy. Ochroni i przygotuje do dużych obciążeń, jakim niewątpliwie ulega podczas biegu ścięgno Achillesa.

Nordic walking – ogrom korzyści zdrowotnych!

Dynamiczny ruch w obrębie ramion barków i tułowia ma ogromny wpływ na aktywizację klatki piersiowej i płuc!

Przywrócenie prawidłowych napięć mięśni klatki piersiowej (wzmocnienie mięśni okolicy łopatek i rozluźnienie mięśni klatki piersiowej oraz karku) zmniejsza opory wdechowe i zwiększa powierzchnię oddechową. Łatwiej nam się oddycha, dochodzi do wymiany większej ilości powietrza w jednym oddechu! Jednym słowem poprawiamy naszą wydolność oddechową!

Aktywizacja tak wielu grup mięśniowych jednocześnie stanowi nie lada wyzwanie dla naszego serca. Naprzemiennie napinające i rozluźniające się mięśnie działają jak dodatkowe wspomaganie naszego serca. Każdy dynamicznie działający mięsień w trakcie skurczu i rozkurczu powoduje przesunięcie się krwi w obrębie naczyń krwionośnych.

Dostarczanie impulsów nerwowych powstających w trakcie ruchu naprzemiennego prowadzi do integracji półkul mózgowych. Świadome angażowanie lewej i prawej strony naszego ciała, jakie towarzyszą technice chodu Nordic Walking, rozwijają komunikację pomiędzy obiema półkulami a stronami ciała. Jednocześnie prowadzą również do poprawy przepływu informacji oraz rozwoju nowych połączeń nerwowych. Rozwijamy w ten sposób obszary kinetyczne, wzrokowe i dotykowe mózgu, co w konsekwencji prowadzi do poprawy koordynacji, równowagi, kojarzenia.

nordic walking

Nordic walking i jego uniwersalność

W zależności od potrzeb NW może być wykorzystany jako forma rehabilitacji, rekreacji, treningu wydolnościowego, wytrzymałościowego, szybkościowego i dynamicznego treningu oporowego wyselekcjonowanych partii ciała. Może być także formą fitnessu, wspomagającą proces odchudzania.

Z kijami możemy spacerować, maszerować, ścigać się, biegać a nawet skakać. Stanowią doskonały przybór wykorzystywany w trakcie rozgrzewki i w stretchingu po treningu.

Uprawiając wspomniane wcześniej dyscypliny (marsz , bieg , jazda na rowerze) nie uzyskamy tak wielu korzyści jak w Nordic Walkingu. Bieg i marsz angażują w dużej mierze dolne partie ciała. Co prawda górna część ciała jest częściowo uruchamiana, ale nie tak intensywnie jak w Nordic Walkingu. Tu dodatkowo przywracamy prawidłowy stereotyp napięć mięśni zaburzony statyczną siedzącą pozycją ciała.

Jazda na rowerze zapewnia co prawda ruch nóg i bioder w warunkach odciążenia, ale prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Długotrwałe, izometryczne napięcia mięśni obciążenia stawów dłoni, przedramion, ramion i karku prowadzą do znacznego ich przemęczenia oraz nadwyrężenia.

Oczywiście nie namawiam tutaj aby biegacze przestali biegać a rowerzyści porzucili ukochane dwa kółka. Zachęcam jedynie do spróbowania Nordic walkingu i włączenia go do swojego planu aktywności.

Nordic Walking

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię