Cholesterol jest to lipid z grupy steroidów, który znajduje się w błonach wszystkich komórek eukariotycznych. Jego obecność warunkuje wytrzymałość i szczelność błon biologicznych !

Uwaga: podziel się tą informacją z innymi rodzicami. Na facebooku, twitterze… tam gdzie możesz. Dziękujemy!

Gdyby zasoby cholesterolu zmniejszyły się dość znacznie to w organizmie doszłoby do zaburzeń przewodzenia w synapsach komórek nerwowych, osłabieniu uległby układ odpornościowy i doszłoby do ogólnej destabilizacji błon biologicznych i ostatecznie do – rozpadu komórek.

Cholesterol pełni więc w organizmie, wraz z trójglicerydami (TG; także związki lipidowe) bardzo ważną funkcję, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Są one wytwarzane w organizmie i absorbowane z pokarmu.
Lipidy są związkami nierozpuszczalnymi w wodzie, dlatego w środowisku wodnym (jakim jest krew) transportowane są w postaci kulistych kompleksów lipidowo-białkowych zwanych lipoproteinami.
Cholesterol znajdujący się w osoczu krwi występuje w trzech różnych frakcjach (rodzajach) lipoprotein, a mianowicie: HDL (alfa-lipoproteina), LDL (beta-lipoproteina) oraz VLDL.
Poszczególne frakcje lipoprotein zawierają różną ilość trójglicerydów i cholesterolu. Frakcje LDL i HDL są bogate w cholesterol i zawierają mało triglicerydów. Frakcja LDL jest główną frakcją transportującą cholesterol i zawiera około 70% całkowitego cholesterolu zawartego w surowicy. Frakcje VLDL i chylomikrony bogate są w trójglicerydy.

Dyslipidemia oznacza nieprawidłowy metabolizm lipoprotein, którego następstwem jest podwyższenie stężenia cholesterolu całkowitego i LDL cholesterolu i/lub trójglicerydów i jednoczesne obniżenie HDL cholesterolu.
To zaburzenie powoduje rozwój zmian miażdżycowych !

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podwyższone stężenie cholesterolu może występować nawet u małych dzieci. Podwyższone stężenie cholesterolu u małych dzieci (około 2 r.ż.) jest najczęściej następstwem genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu lipidów (tu występuje podwyższony LDL). Ryzyko choroby niedokrwiennej serca w tej grupie pacjentów wzrasta stukrotnie !
U starszych dzieci, nie obciążonych genetycznie, główną przyczyną pojawiających się zaburzeń lipidowych są niestety złe nawyki żywieniowe i brak ruchu (tu obserwujemy podwyższony TG, niski HDL) !.

Uważamy, że istnieje uzasadniona potrzeba wykonywania badań przesiewowych u dzieci w Polsce.

Zmiany, jakie mogą się dokonywać w tych młodych organizmach nie są widoczne, obserwujemy tu tzw. niemy klinicznie przebieg zaburzeń lipidowych. Badania pozwoliłyby wyłowić z populacji te osoby, które mają genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemię oraz także ich całe rodziny, a następnie wdrożyć wczesne leczenie, zapobiegające ciężkim, czasami nieodwracalnym powikłaniom i kosztom leczenia choroby niedokrwiennej serca, zawału czy udaru mózgu.
A wczesne leczenie to przede wszystkim właściwa profilaktyka, m.in. zmiana stylu życia i odpowiednia zdrowa dieta. Warto więc wiedzieć wcześniej!

Trwa właśnie akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka ! 2014 „. Zachęcamy rodziców do wykonania bezpłatnych badań, testy są jeszcze dostępne!

Adresy laboratoriów diagnostycznych znajdują się na stronach: www.nazdrowie.pl oraz www.zlotyotis.pl
Zaproszenie na darmowe badanie

2 KOMENTARZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię