Sezon alergiczny w pełni, a podobieństwo objawów alergii i COVID-19 rodzi wiele wątpliwości i pytań. Czy alergicy są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem? Jak leczyć alergię w dobie pandemii i czy pacjenci z chorobami alergicznymi powinni nosić maseczki? Na pytania zadane przez Państwa w ankiecie online odpowiada dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.

Jakie są pierwsze objawy alergii i jak odróżnić je od zakażenia COVID-19?

Obecnie znajdujemy się w szczycie zachorowań na choroby alergicznie, najczęściej występujące przypadłości to alergiczny nieżyt nosa i alergiczny nieżyt spojówek. Objawy zwykle zaczynają się wczesną wiosną, w zależności od tego, na co pacjent jest uczulony. Pyłki drzew zaczynają pylić już w okresie od stycznia do maja, a wraz z początkiem lata trawy i chwasty. W międzyczasie intensywnie zarodnikują pleśnie.

Alergie manifestują się dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych oraz objawami skórnymi i ocznymi.

Najczęstszymi objawami alergii są dolegliwości górnych dróg oddechowych:

  1. wodnisty katar,
  2. kichanie,
  3. pocieranie nosa,
  4. łzawienie,
  5. świąd i zapalenie spojówek.

U niektórych pacjentów pojawiają się także objawy z dolnych gór oddechowych:

  1. pokasływanie i kaszel,
  2. duszności,
  3. zapalenie krtani.

Z kolei osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry mogą zauważać zaostrzenie przebiegu choroby.

W niektórych przypadkach mogą pojawić się również objawy krzyżowe, które przybierają postać alergii jamy ustnej.

Pacjenci uczuleni na pewne pyłki mogą reagować krzyżowo na spożywanie niektórych warzyw i owoców, zwłaszcza w surowej postaci. Sztandarowym przykładem jest uczulenie na pyłki brzozy. Chorzy mogą reagować swędzeniem, obrzękiem i drapaniem śluzówki jamy ustnej oraz tylnej ściany gardła na spożycie surowych jabłek i marchwi, a także owoców pestkowych. W sporadycznych przypadkach mogą wystąpić również duszności.

Alergia a koronawirus. Jak radzić sobie w dobie pandemii będąc alergikiem?

Pacjenci przede wszystkim powinni zachować spokój i nie łączyć wszystkich swoich objawów z potencjalnym zarażeniem koronawirusem. Trzeba wiedzieć, że katar, kichanie, świąd nie są standardowymi objawami COVID-19. Alergicy nie muszą także obawiać się osobistych wizyt w przychodniach. Wdrożone procedury i niezbędne środki ostrożności umożliwiają bezpieczne wizyty lekarskie.

Telewizyta lekarska umożliwia szybką konsultację ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu. 

Jeśli alergik ma charakterystyczne objawy alergiczne i nie ma duszności, może odbyć także telewizytę lekarską. Usługi telemedyczne są dużym ułatwieniem dla pacjentów, którzy obawiają się osobistych wizyt w przychodni. Według Polskiego Towarzystwa Alergicznego leczenie chorób alergicznych w dobie pandemii koronawirusa odgrywa kluczową rolę, ponieważ stan zapalny śluzówki w przebiegu alergii może zwiększać podatność na infekcje wirusowe.

Zdrowe śluzówki nieobciążone stanem zapalnym, to mniejsze ryzyko rozwoju innych infekcji wirusowych.

Uważa się, że pacjent z odpowiednio kontrolowaną i leczoną chorobą alergiczną, a nawet astmą oskrzelową nie należy do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

To może Cię zainteresować: Wirus RSV (RS) groźny dla dzieci! Jak ochronić malucha przed zakażeniem?

Czy alergik powinien nosić maseczkę?

Maseczki z filtrem przefiltrowują nie tylko wirusy i bakterie, ale także alergeny. Dzięki czemu wielu pacjentów podczas przebywania na świeżym powietrzu może czuć się lepiej. Jeśli alergik decyduje się na ich noszenie, powinien robić to w prawidłowy sposób (posłuchaj jak!). Niezmieniane regularnie i używane zbyt długo maseczki mogą szkodzić zdrowiu!

Maseczki należy regularnie zmieniać i dezynfekować.

Noszenie maseczek ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie zaleca się zakrywania ust oraz nosa w sytuacjach, które tego nie wymagają. Alergik przebywający na świeżym powietrzu, gdzie nie ma dużych skupisk ludzkich nie powinien nosić maseczki w celu ochrony przed pyłkami.

Maseczki utrudniają prawidłowe i swobodne oddychanie!

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej!

Gość Radiokliniki, dr Małgorzata Michalczuk, lekarz alergolog, specjalista USG płuc, pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.

Ta rozmowa z dr Małgorzatą Michalczuk także może Cię zainteresować => Alergia pokarmowa czy tylko nietolerancja? Jak rozpoznać i leczyć alergię u dziecka?

Poprzedni artykułKetonal Active bez recepty – jak długo działa?
Następny artykułRównowaga mineralna w organizmie – jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka?
Większość ludzi zna mnie jako Blu. Z radiem jestem związana już od prawie 15 lat - dzięki temu poznałam je od każdej strony i w zasadzie tworzymy już stare, dobre małżeństwo. Od wielu lat niewytłumaczalnie kocham Argentynę (jeszcze w niej nie byłam i płaczę po przegranym meczu reprezentacji). Pasjonuje mnie mózg i wszystko, co z nim związane (pod-, nad- świadomość, mentalizm, pamięć, nauka, schorzenia itp). Bardzo lubię zdobywać wiedzę na różne tematy (od fizyki kwantowej, przez filozofię i przyrodę, aż po historię starożytną czy psychologię). Lubię stawiać sobie wyzwania i spełniać swoje marzenia, dlatego skakałam już ze spadochronem, rozmawiałam z Mikem Pattonem, byłam na koncercie Johnny'ego Deppa, byłam na show mentalisty Derrena Browna, brałam udział w popularnym teleturnieju, jeździłam wyczynowo na rolkach czy konno przez las podczas burzy. A moje ulubione słowo to oksymoron.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię