Antykoncepcja hormonalna to częsty wybór wielu kobiet. Niestety podczas jej stosowania mogą pojawić się uporczywe dolegliwości, które nierzadko spędzają sen z powiek i znacząco obniżają jakość życia. Jak skutecznie radzić sobie z dolegliwościami intymnymi i dbać o prawidłowe nawilżenie pochwy? Pytamy o to dr Beatę Wróbel – ginekologa i seksuologa.

aktualizacja: 11’2023

Antykoncepcja hormonalna – co trzeba o niej wiedzieć?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Zaliczają się do niej między innymi: tabletki antykoncepcyjne, przezskórne plastry i wkładki dopochwowe. W Polsce kobiety najczęściej sięgają po dwuskładnikowe tabletki, zawierające estrogeny i progesteron. Pigułki te cechują się wysoką skutecznością – współczynnik Pearla w ich przypadku wynosi 0,1 – 8 (o ile są stosowane regularnie!).

W Polsce z antykoncepcji hormonalnej korzysta około 15-16% kobiet aktywnych seksualnie. Co ciekawe, na skutek braku odpowiedniej wiedzy i mitów, które narosły wokół tego rodzaju metod zapobiegania ciąży wiele Pań obawia się stosowania antykoncepcji hormonalnej. Okazuje się, że te obawy są całkowicie bezpodstawne!

suchość pochwy

W opinii społecznej wciąż pokutuje nie do końca prawdziwe przekonanie, oparte jeszcze na danych z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy pigułka antykoncepcyjna pojawiła się na rynku, że antykoncepcja hormonalna ma negatywny wpływ na zdrowie i płodność. Obecnie stosowane metody zapobiegania ciąży działają już nieco inaczej i jeśli są właściwie dobrane, nie powinny pojawić się żadne działania niepożądane.

UWAGA: jedynym, bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania pigułki antykoncepcyjnej jest genetyczne uwarunkowanie do występowania choroby zakrzepowo-zatorowej! W takim przypadku należy z niej całkowicie zrezygnować i rozważyć stosowanie innej metody zapobiegania ciąży.

Jeśli jednak w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawiają się objawy, takie jak:

  1. zaburzenia widzenia,
  2. ból i zawroty głowy,
  3. migreny,
  4. drętwienie rąk lub nóg,
  5. duszność,

należy natychmiast z niej zrezygnować. To symptomy, które mogą wskazywać na chorobę zakrzepowo-zatorową!

Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Z chwilą rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się objawy, takie jak: bóle głowy, migreny, wzdęcie brzucha, nudności, wymioty, biegunka, drażliwość piersi i zaburzenia nastroju, które mogą znacząco obniżyć jakość życia. Oprócz tego bardzo często pojawia się także suchość pochwy. To objawy, które nie tylko spędzają sen z powiek, ale także odbierają radość z życia!

W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej należy działać  i myśleć o swoim zdrowiu kompleksowo!

Ale co to właściwie oznacza: działać i myśleć kompleksowo? Podejmując decyzję o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, decydujemy się także na wprowadzenie do organizmu nowej substancji, z którą nasze ciało musi się oswoić. Organizm potrzebuje więc czasu (zwykle około kilku dni lub tygodni), aby ją zaakceptować lub odrzucić.

Właśnie dlatego tak ważne jest obserwowanie reakcji, które pojawiły się w momencie rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. W przypadku wątpliwości i obaw należy skonsultować się z lekarzem, który udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Specjalista wyjaśni, czy objawy budzące nasz niepokój są naturalną reakcją organizmu i czy konkretne dolegliwości są wskazaniem do zaprzestania stosowania tej metody antykoncepcji.

Każdy nowy i budzący obawy sygnał wysyłany przez organizm po rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Obserwujmy swój organizm i nie bójmy się rozmawiać o swoim zdrowiu intymnym! Zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi nie tylko ułatwi dobranie właściwej metody antykoncepcji, ale może wyeliminować lub zminimalizować wiele przykrych i uciążliwych dolegliwości. Z wieloma problemami intymnymi możemy skutecznie poradzić sobie samodzielnie – o ile w porę je zauważymy i podejmując odpowiednie kroki, zatroszczymy się o siebie!

To może Cię zainteresować: Wapń, jod i selen – kobiece pierwiastki zdrowia.

Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na nawilżenie pochwy?

Z antykoncepcji hormonalnej korzystają kobiety w różnym wieku. Wśród nich są takie, które dopiero rozpoczynają inicjację seksualną, a także Panie będące już w okresie okołomenopauzalnym. Odpowiedź organizmu na antykoncepcję hormonalną w danym okresie życia może być bardzo zróżnicowana.

Warto więc wiedzieć, jak reagować na sygnały wysyłane przez organizm i jak radzić sobie z pojawiającymi się dolegliwościami. Jedną z najczęściej występujących w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej przypadłości jest suchość pochwy. Pacjentki bardzo często ignorują ją i nie podejmują żadnych działań, które przywróciłyby prawidłowe nawilżenie co może znacznie obniżyć jakość życia seksualnego.

Suchość pochwy to przypadłość, która bardzo często dotyka kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną!

Dlaczego tak się dzieje? Żeńskie hormony płciowe – estrogen i testosteron sprzyjają wilgotności i nawilżeniu pochwy. Antykoncepcja hormonalna zmniejsza jednak ilość wydzielanego przez jajniki estrogenu, a jego ilość dostarczana w tabletce antykoncepcyjnej nie równoważy powstałego niedoboru. Z tego względu kobiety stosujące tę metodę zapobiegania ciąży tak często zmagają się z suchością pochwy, która obniża jakość ich życia – i to nie tylko seksualnego!

UWAGA: nawilżenie pochwy zmienia się na różnych etapach cyklu miesiączkowego. Kobiety rozpoczynające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny więc wiedzieć, jak wygląda prawidłowy śluz pochwowy w danym momencie cyklu. Bazując na fizjologii i obserwacji można wychwycić pewne nieprawidłowości oraz dolegliwości intymne już we wczesnym etapie.

W pierwszej fazie estrogenowej śluz pochwowy jest wilgotny oraz rzadki i przejrzysty. Podczas owulacji jest już bardziej lepki i ciągnący. W ostatniej fazie cyklu, tuż po owulacji, śluz gęstnieje i staje się mniej przepuszczalny dla plemników, co w pewnym stopniu ma chronić przed niechcianą ciążą.

Suchość pochwy a konsekwencje medyczne

Suchość odczuwana w obrębie zewnętrznych narządów płciowych, oraz w pochwie jest  zaliczana do problemów zdrowia intymnego. Zarówno układ rozrodczy, jak i układ moczowy wykształciły się z tych samych listków zarodkowych (zespołów komórek powstających we wczesnym rozwoju zarodkowym).

Oznacza to, że obydwa układy wzajemnie na siebie oddziałują i wszystkie dolegliwości w obrębie układu płciowego mogą wywoływać również inne przypadłości w układzie moczowym! Stąd bardzo często pojawiają się infekcje okolic urogenitalnych: pochwy, sromu oraz dróg moczowych. Mogą towarzyszyć im również uczucie swędzenia, dyskomfort oraz pieczenie i ból, które obniżają nie tylko jakość życia, ale utrudniają współżycie seksualne.

Niewłaściwe nawilżenie pochwy sprzyja powstawaniu podrażnień i powoduje, że delikatne strefy intymne stają się bardziej podatne na działanie szkodliwych drobnoustrojów.

Suchość pochwy a jakość życia seksualnego

Niewłaściwe nawilżenie pochwy bagatelizowane przez dłuższy czas może doprowadzić do atrofii śluzówki. W efekcie podczas stosunku kobiety odczuwają ból i dyskomfort, które zniechęcają do kolejnych zbliżeń. Kobiety nie tylko tracą radość z seksu, ale zmagają się również z obniżonym nastrojem i wzmożonym napięciem. A te prowadzą do obniżenia jakości życia i przekładają się na relacje z partnerem!

UWAGA: miednica w naturalny sposób broni się przed bolesną i nieprzyjemną penetracją. W trakcie zbliżenia dochodzi do skurczu mięśni dna miednicy oraz mięśni obręczy biodrowej, co prowadzi do kumulacji napięć. W efekcie kobiety uskarżają się na ból dolnego odcinka kręgosłupa oraz dyskomfort w obrębie jajników.

Miednica jest rusztowaniem dla wszystkich mięśni znajdujących się w jej okolicy oraz narządów układu pokarmowego i układu moczowego. Warto wiedzieć, że kumulacja napięć nieprawidłowego cyklu reakcji seksualnej prowadzi do zaburzeń funkcjonowania wszystkich narządów! Z tego względu lekarz rodzinny podczas wywiadu lekarskiego powinien zapytać nas o jakość życia seksualnego. Pytania tego typu nie są przejawem ciekawości, a wyrazem dbałości o zdrowie seksualne i ogólne funkcjonowanie pacjenta.

Jak radzić sobie z suchością pochwy i innymi dolegliwościami intymnymi?

Coraz więcej kobiet zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami intymnymi, wywołanymi nie tylko stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Jak więc radzić sobie z dolegliwościami intymnymi i niewłaściwym nawilżeniem pochwy, aby nie ucierpiało na tym nasze zdrowie oraz życie seksualne i osobiste?

Podstawą jest obserwacja i dobra znajomość własnego ciała oraz zachodzących w nim procesów fizjologicznych. Możemy w ten sposób nie tylko zauważyć ewentualne nieprawidłowości czy dolegliwości, ale także szybko i skutecznie im przeciwdziałać.

Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy na suchość pochwy

Kwas hialuronowy jest naturalnym budulcem naszego organizmu. Występuje między innymi w tkance łącznej, tkance chrzęstnej i mazi stawowej. Ze względu na jego budowę wyróżnia się: wielkocząsteczkowy, drobnocząsteczkowy oraz małocząsteczkowy kwas hialuronowy.

Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w ginekologii – zapewnia długotrwałe nawilżenie i skuteczność w regeneracji. 

  • Globulki dopochwowe – optymalnie nawilżają i odnawiają błonę śluzową pochwy, zmniejszają dyskomfort spowodowany suchością. 
  • Żele dopochwowe i na zewnętrzne okolice intymne – posiadają długotrwałe działanie nawilżające i poślizgowe, ułatwiają kontakty intymne.

Drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworząc na jej powierzchni powłokę pełniącą rolę bariery ochronnej. Powstały w ten sposób film zabezpiecza błonę śluzową i chroni ją przed podrażnieniami oraz szkodliwymi patogenami odpowiedzialnymi za rozwój infekcji. Przywraca prawidłowe nawilżenie pochwy, wspiera regenerację oraz przyspiesza procesy gojenia.

Kwas hialuronowy można stosować profilaktycznie – podczas stosowania terapii hormonalnych w celu poprawienia środowiska w pochwie lub w momencie, gdy pojawiły się problemy intymne oraz tuż po zakończonym leczeniu – dla utrwalenia osiągniętych efektów.

Jak stosować kwas hialuronowy?

Ze względu na swoje położenie pochwa jest bardzo trudnym do leczenia narządem. Sytuacji nie ułatwia także jej wilgotność, temperatura czy bogata flora bakteryjna. W kobiecej pochwie znajduje się wiele drobnoustrojów, które muszą znajdować się stanie równowagi. W przypadku jej zachwiania każde z nich może dać o sobie znać w mało przyjemny sposób… Z tego względu o pochwę warto dbać szczególnie, uwzględniając naturalny cykl biologiczny! Z pomocą może przyjść nam właśnie kwas hialuronowy.

Prawidłowa wilgotność pochwy to nie tylko doznania seksualne, ale także zdrowy układ rozrodczy!

Zwłaszcza w okresie wakacyjnym warto mieć pod ręką globulki dopochwowe z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym. Nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie i odnowę błony śluzowej pochwy, ale wspierają także naturalną barierę ochronną.

Dolegliwości podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej – podcast do wysłuchania

Na te i inne pytania odpowiada dr Beata Wróbel – ginekolog i seksuolog. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy!

To może Cię zainteresować: Kobiece infekcje intymne w okresie letnim – co warto wiedzieć?

Poprzedni artykułKobiece infekcje intymne w okresie letnim – co warto wiedzieć?
Następny artykułBlizny patologiczne, czyli jak poznać, że z blizną jest coś nie tak?
Większość ludzi zna mnie jako Blu. Z radiem jestem związana już od prawie 15 lat - dzięki temu poznałam je od każdej strony i w zasadzie tworzymy już stare, dobre małżeństwo. Od wielu lat niewytłumaczalnie kocham Argentynę (jeszcze w niej nie byłam i płaczę po przegranym meczu reprezentacji). Pasjonuje mnie mózg i wszystko, co z nim związane (pod-, nad- świadomość, mentalizm, pamięć, nauka, schorzenia itp). Bardzo lubię zdobywać wiedzę na różne tematy (od fizyki kwantowej, przez filozofię i przyrodę, aż po historię starożytną czy psychologię). Lubię stawiać sobie wyzwania i spełniać swoje marzenia, dlatego skakałam już ze spadochronem, rozmawiałam z Mikem Pattonem, byłam na koncercie Johnny'ego Deppa, byłam na show mentalisty Derrena Browna, brałam udział w popularnym teleturnieju, jeździłam wyczynowo na rolkach czy konno przez las podczas burzy. A moje ulubione słowo to oksymoron.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię