Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, jest schorzeniem, dotyczącym zaburzeń w układzie immunologicznym. Wchodzi w skład tzw. chorób atopowych, obejmujących m.in. pokrzywkę, katar sienny (alergiczny lub przewlekły), astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek.

Niestety w sposób jednoznaczny nie można określić jednego czynnika odpowiedzialnego za atopowe zapalenie skóry. W związku z tym całkowite wyleczenie jej jest praktycznie niemożliwe.

Jakie są przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry?

Współcześnie mówi się o trzech głównych czynnikach, które potrafią ze sobą współistnieć oraz wpływać na siebie nawzajem. Mowa tu o:

  • predyspozycjach genetycznych,
  • nieprawidłowo funkcjonującym układzie immunologicznym
  • zanieczyszczonym środowisku.

Dzisiaj skupimy się na przyczynie choroby, wywołanej w sposób genetyczny.

Sprawdź również:
Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci

Atopowe zapalenie skóry może być dziedziczone!

Jeżeli w rodzinie, są osoby, które w sposób przewlekły chorują na astmę, katar sienny, zapalenie spojówek lub inną formę, dającej się we znaki, alergii, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenie może „otrzymać” atopowe zapalenie skóry, jako predyspozycję genetyczną. W tym przypadku, za powstanie choroby, odpowiadają tzw. geny „kodujące”, które mają skłonność do pobudzania reakcji alergicznych.

Współcześnie przeprowadzone badania dowodzą, że niemowlęta rodzące się z AZS, posiadają skórę z innymi właściwościami. Chodzi głównie o naskórek oraz jego barierę chroniącą. W przypadku predyspozycji genowych nie jest ona zabezpieczona w sposób naturalny.

Zaburzenia na skórze dotykają wszystkich miejsc. Oznacza to, że bariera została zniszczona na całym ciele, pomimo tego, że oznaki tj. świąd czy wysypka, występują plackami, w określonych miejscach.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego – dlaczego należy zostać z dzieckiem w domu?

Wchodząca w skład chorób atopowych, AZS ma tendencję do ukazywania się już we wczesnym dzieciństwie.

Na ciele pociechy występuje miejscowa wysypka lub świąd, powodując uporczywe swędzenie, a co za tym idzie rozdrażnienie i niepokój malucha.

W tym przypadku dziecko powinno zostać poddane szczególnej pielęgnacji. Ważne, aby rodzic skupił się na obserwacji, koncentrując uwagę maluszka na zabawie lub ciekawych opowiadaniach. Dziecko skłonne do drapania, będzie często rozdrażnione i płaczliwe, dlatego w tym przypadku poświęcenie czasu jest szczególnie istotne.

UWAGA! Wkrótce postaramy się przeprowadzić także audycję z Ekspertem w temacie AZS. Jeśli macie jakieś pytania w tym temacie piszcie, a my zadamy je specjaliście.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Zdrowe Maluchy.pl

 

Oceń to:
| Liczba ocen: 17 Średnia: 3.6

1 KOMENTARZ

  1. A co z dorosłymi ? Mając 49 lat (teraz mam 56 lat), po mastektomii -zaczęłam chorować na AZS. Kłopot mam tylko na twarzy, do pielęgnacji skóry twarzy muszę używać d r o g i c h srodków myjących, oczyszczających, i nawilżająco-natłuszczających -inaczej skóra śwędzi i brzydko jest czerwona. Skóra reaguje również na nie sprzyjające czyniki atmosferyczne, czy nawet na zbyt duszne powietrze 🙁

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię