Badania przesiewowe mają na celu wykrywanie nieprawidłowości w rozwoju dziecka na możliwie wczesnym etapie tak, aby odpowiednio postępując i lecząc uniknąć później odległych skutków. Zawsze jest lepiej wcześnie zapobiegać niż później leczyć.

Książeczka zdrowia dziecka, którą każdy malec posiada, pozwala ocenić i porównać parametry wzrostowe, wagowe itd. Sprawdza się rozwój dziecka, bada się jego wzrok, słuch, stawy biodrowe. Te badania pediatryczne są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć ani unikać.

Niedługo po urodzeniu dziecko badane jest na obecność mukowiscydozy, niedoczynności tarczycy, zalecane jest badanie stawów biodrowych w kierunku dysplazji. Problem, który wykryje pediatra, można od razu zacząć leczyć.

Dziecku robi się też morfologię, badanie moczu, poziom żelaza oraz USG jamy brzusznej. Zwłaszcza to ostatnie badanie, jak podkreśla Pani doktor, jest bardzo istotne. Warto pamiętać, że NFZ nie refunduje niektórych badań i należy je wykonać na własny koszt. W praktyce właśnie z tego powodu rodzice często ich unikają.

Każde dziecko jest inne, dlatego nie porównujmy swojej pociechy do synka czy córki znajomych. A jeśli to robimy, nie wyciągajmy za daleko idących wniosków. Każde dziecko rozwija się inaczej i swoim własnym rytmem. Tylko pediatra dobrze znający dziecko,  może udzielić rodzicowi rzetelnych informacji i wskazówek.

Jak zaleca pani doktor, do pół roku po urodzeniu dziecko powinno mieć zrobione USG jamy brzusznej. Badania powtarzane co rok dają gwarancję, że “trzymamy rękę na pulsie”. Dzieci miewają szmery serca w okresie rozwojowym, dlatego echo serca nie zawsze jest konieczne. Tak czy inaczej dla spokoju rodziców można zrobić również takie badanie.

Nasza Ekspertka mówi też o tym jak ważne jest współpracowanie z jednym pediatrą. Taki lekarz zna dziecko dobrze i potrafi lepiej zdiagnozować jego problemy. “Doktor Google” nie jest dobrym lekarzem – dodaje pani doktor. Konkretny parametr poniżej lub powyżej normy w morfologii, wyjęty z kontekstu całego badania, nie może być podstawą do strachu o zdrowie naszego dziecka.

Dlatego nie podejmujmy na własną rękę konsultowania wyników badań, a słuchajmy i rozmawiajmy z pediatrą, bo to on ma dbać o zdrowie naszej pociechy i na równi z nami jest za nie odpowiedzialny.

Zapraszamy do wysłuchania całości tej interesującej rozmowy.

 

Naszym gościem jest:

dr Anna JedynakLek.med. Anna Hopkowicz-Jedynak. Pracowała w krakowskim szpitalu im. Rydygiera w Krakowie, obecnie zatrudniona w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

Specjalności

pediatria, USG Pediatryczne

Oceń to:
| Liczba ocen: 14 Średnia: 4.4

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię