Badania przesiewowe mają na celu wykrywanie nieprawidłowości w rozwoju dziecka na możliwie wczesnym etapie tak, aby odpowiednio postępując i lecząc, uniknąć później odległych skutków ewentualnej choroby. Zawsze lepiej wcześnie zapobiegać, niż później przeżywać stres związany z długotrwałym leczeniem.

Badania przesiewowe to podstawa.

Podczas badań przesiewowych sprawdza się rozwój dziecka, bada się jego wzrok, słuch, stawy biodrowe. Te badania pediatryczne są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć, ani tym bardziej unikać. Książeczka zdrowia dziecka, którą każdy malec posiada, pozwala potem ocenić i porównać parametry wzrostowe, wagowe i inne.

Niedługo po urodzeniu dziecko badane jest na obecność mukowiscydozy, niedoczynności tarczycy, zalecane jest badanie stawów biodrowych w kierunku dysplazji. Problem, który wykryje pediatra, można od razu zacząć leczyć. Dziecku zleca się też morfologię, badanie moczu, poziom żelaza oraz USG jamy brzusznej.

Warto pamiętać, że NFZ nie refunduje niektórych badań, ale mimo wszystko warto  je wykonać na własny koszt. W praktyce, właśnie z powodów finansowych, rodzice często unikają niektórych badań.

Każde dziecko jest inne, dlatego nie porównujmy swojej pociechy do synka czy córki znajomych. A jeśli to robimy, nie wyciągajmy za daleko idących wniosków. Każde dziecko rozwija się inaczej i swoim własnym rytmem. Tylko pediatra dobrze znający dziecko,  może udzielić rodzicowi rzetelnych informacji i wskazówek.

Do pół roku po urodzeniu dziecko powinno mieć zrobione USG jamy brzusznej. Badania powtarzane co rok dają gwarancję, że “trzymamy rękę na pulsie“. Dzieci miewają w okresie rozwojowym szmery serca, dla spokoju rodziców można wykonać również takie badanie.

Czym jest echo serca? Dowiesz się z tego artykułu. Możesz wysłuchać także podcastu ⇒ “Echokardiografia | Czym jest echo serca? [podast]”

Współpraca z lekarzem pediatrą.

Dla dobra dziecka ważna jest dobra współpraca rodziców z pediatrą, najlepiej jednym i zaufanym, który zna dziecko i dzięki temu potrafi lepiej zdiagnozować jego problemy.

“Doktor Google” nie jest dobrym lekarzem – dodaje pani doktor. Konkretny parametr poniżej lub powyżej normy w morfologii, wyjęty z kontekstu całego badania, nie może być podstawą oceny stanu zdrowia naszego dziecka!

Dlatego nie podejmujmy na własną rękę konsultowania wyników badań, a słuchajmy i rozmawiajmy z pediatrą, bo to on ma dbać o zdrowie naszej pociechy i na równi z nami jest za nie odpowiedzialny.

Podcast do wysłuchania.


Nasz gość: lek.med. Anna Hopkowicz-Jedynak. Pracowała w krakowskim szpitalu im. Rydygiera w Krakowie, obecnie zatrudniona w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

dr Anna Jedynak

 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię