Badania przesiewowe mają na celu wykrywanie nieprawidłowości w rozwoju dziecka na możliwie wczesnym etapie, aby uniknąć późniejszych odległych skutków ewentualnej choroby. Zawsze lepiej wcześnie zapobiegać, niż później przeżywać stres związany z długotrwałym leczeniem. Dlaczego badania przesiewowe są tak ważne i dlaczego nie powinniśmy uważać ich za przykrą konieczność?

[aktualizacja: 10’2021]

Badania przesiewowe to podstawa!

Badania przesiewowe dzieci nie są tylko przykrym obowiązkiem. Okres rozwojowy odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka i kształtuje go na dalsze lata. Podczas badań przesiewowych sprawdza się: rozwój dziecka, wzrok, słuch oraz sprawność stawów biodrowych.

Badania pediatryczne są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć ani unikać! Książeczka zdrowia dziecka, którą każdy maluch posiada, pozwala później ocenić i porównać podstawowe parametry wzrostowe, wagowe itd.

Niedługo po urodzeniu dziecko badane jest na obecność mukowiscydozy, niedoczynności tarczycy, zalecane jest badanie stawów biodrowych w kierunku dysplazji. Problem, który wykryje pediatra, można od razu zacząć leczyć. Zaleca się też morfologię, badanie moczu, poziom żelaza oraz USG jamy brzusznej.

Warto pamiętać, że NFZ nie refunduje niektórych badań, ale warto wykonać je na własny koszt. W praktyce, właśnie z powodów finansowych, rodzice często ich unikają! To droga na skróty, która może mieć fatalne skutki!

Każde dziecko jest inne, dlatego nie porównujmy swojej pociechy do synka czy córki znajomych. A jeśli to robimy, nie wyciągajmy zbyt pochopnych wniosków!

Czym jest echo serca? dowiesz się z tego artykułu. Możesz wysłuchać także podcastu ⇒ „Echokardiografia | Czym jest echo serca? [podcast]”

Badania przesiewowe szansą na wczesne wykrycie chorób!

Każdy człowiek ma swój potencjał genetyczny, z którym przychodzi na świat, i za który w dużej mierze odpowiadają… rodzice. Wpływają na niego również inne czynniki, takie jak: dieta, tryb życia i ewentualne choroby. Każdy ma także swoją własną historię – wszystkie życiowe doświadczenia nie są bez znaczenia dla okresu rozwojowego dziecka. Z tego względu ocena rozwoju fizycznego dziecka powinna także uwzględniać indywidualne predyspozycje.

Niezwykle ważny jest tor rozwojowy oraz to, z czym dziecko przychodzi na świat!

Kolejne miesiące i lata życia możemy określić, czy wzrost dziecka i jego przyrastanie na wadze są harmonijne. Można w ten sposób wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości oraz odnaleźć przyczyny ich występowania.

Badania przesiewowe to także USG jamy brzusznej i echo serca.

W ciągu sześciu miesięcy po urodzeniu dziecko powinno mieć wykonane USG jamy brzusznej, które może wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Badania powtarzane każdego roku dają nam gwarancję, że „trzymamy rękę na pulsie” i mamy szansę na wczesne wykrycie rozwijającej się choroby.

UWAGA! Dzieci miewają w okresie rozwojowym szmery serca, dla większego spokoju rodziców można wykonać również echo serca.

Z częstotliwością i ilością badań nie należy przesadzać. Trzeba mieć jednak świadomość, że badania przesiewowe mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju i życia dziecka!

badania przesiewowe

Badania przesiewowe. Zadbaj o dobrą współpracę z pediatrą!

Dla dobra dziecka ważna jest również dobra współpraca rodziców z pediatrą. Najlepiej z jednym i zaufanym, który dobrze zna dziecko, dzięki czemu potrafi lepiej zdiagnozować jego problemy.

„Doktor Google” nie jest dobrym lekarzem! Konkretny parametr poniżej lub powyżej normy w morfologii, wyjęty z kontekstu całego badania, nie może być podstawą oceny stanu zdrowia naszego dziecka!

Dlatego nie podejmujmy na własną rękę konsultowania wyników badań! Słuchajmy i rozmawiajmy z pediatrą – to on ma dbać o zdrowie naszej pociechy i na równi z rodzicami jest za nie odpowiedzialny.

Sprawdź także: Badania przesiewowe noworodków – dzięki nim można powstrzymać pierwsze objawy fenyloketonurii!

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem.


Nasz gość: lek.med. Anna Hopkowicz-Jedynak. Pracowała w krakowskim szpitalu im. Rydygiera w Krakowie, obecnie zatrudniona w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

dr Anna Jedynak

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię