Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. Przekonali się o tym szczególnie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, u których infekcje takie mają charakter nawracający i często prowadzą do groźnych powikłań! W walce z zakażeniem układu oddechowego nie jesteśmy jednak skazani wyłącznie na kosztowną i w wielu przypadkach niepotrzebną antybiotykoterapię.

Obecnie medycyna dysponuje wieloma substancjami leczniczymi, które pozwalają opanować objawy i zwalczyć stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych, będąc jednocześnie bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi przez najmłodszych.

Historia benzydaminy

Do takich środków leczniczych zalicza się niewątpliwie benzydamina.

benzydamina_wzor-chemiczny_radioklinika

Benzydamina została poraz pierwszy zsyntezowana w 1960 roku, a 10 lat później, po szeregu badań klinicznych, trafiła na apteczne półki. Jej ponad 50-letnia obecność w lecznictwie świadczy o dobrym zaufaniu lekarzy i pacjentów, którym obdarzyli ją dzięki wysokiej skuteczności i dobrym profilu bezpieczeństwa.

Infekcje_Benzydamina_Radioklinika

Pomimo silnej konkurencji w segmencie leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo, benzydamina stale zajmuje czołowe miejsce i jest chętnie wybierana przez specjalistów.

Profil bezpieczeństwa benzydaminy

Długa obecność na rynku aptecznym sprawia, że benzydamina jest jednym z najlepiej przebadanych leków przeciwzapalnych. Wysoki profil bezpieczeństwa pozwala na stosowanie jej u tak wrażliwych grup pacjentów jak kobiety ciężarne i dzieci.

Benzydamina należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ale w odróżnieniu do jej typowych przedstawicieli pozbawiona jest wielu działań niepożądanych!

Ze względu na miejscowe podanie i odmienny mechanizm działania nie powoduje podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Co ciekawe! W odróżnieniu do innych leków przeciwzapalnych efekt terapeutyczny benzydaminy nie ma wyłącznie charakteru objawowego – oprócz zdolności wyciszania reakcji zapalnej w obrębie górnych dróg oddechowych, benzydamina działa również odkażająco na wiele gatunków bakterii i grzybów. Posiada również właściwości przeciwobrzękowe i miejscowo znieczulające.

Benzydamina nie tylko na gardło!

W lecznictwie benzydamina jest wykorzystywana nie tylko w leczeniu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, ale również w stanach zapalnych jamy ustnej i przyzębia, stanach zapalnych po intubacji i radioterapii oraz po zabiegach stomatologicznych.

Benzydamina w aptece

Na aptecznych półkach benzydaminę znajdziemy pod postacią aerozoli (sprayów), płukanek, pastylek do ssania oraz roztworów do irygacji pochwy, gdyż stosowana jest również w stanach zapalnych okolic intymnych.

Niewątpliwą zaletą benzydaminy wpływającą na jej wysokie bezpieczeństwo jest fakt, że nie wchodzi ona w interakcje z innymi lekami oraz nie przenika do krwioobiegu po miejscowej aplikacji!

W charakterystyce produktu leczniczego znajdziemy informacje, że brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i podczas laktacji. Nie mniej jednak z doświadczeń klinicznych wielu lekarzy ginekologów wynika, że ze względu na miejscowe działanie środek ten może być stosowany u ciężarnych.

Istotną przewagą benzydaminy na tle innych substancji stosowanych w leczeniu nieżytów układu oddechowego jest fakt, że można ją stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.

Zaletę tą doceniają lekarze i farmaceuci, dla których skuteczność i bezpieczeństwo benzydaminy wyklucza konieczność zastosowania antybiotyków.

Do niedawna leczenie benzydaminą uważano za kosztowe. Po wygaśnięciu ochrony patentowej wiele firm farmaceutycznych włączyło benzydaminę do protfolio swoich produktów, dzięki czemu cena jej preparatów znacznie spadła. Dzięki temu pacjenci mają obecnie do dyspozycji skuteczny i przebadany środek leczniczy, który w porównaniu do produktów alternatywnych nie obciąża domowego budżetu.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię