Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. Przekonali się o tym szczególnie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym. Infekcje GDO u maluchów mają charakter nawracający i często prowadzą do groźnych powikłań! W walce z zakażeniem układu oddechowego nie jesteśmy jednak skazani wyłącznie na kosztowną i w wielu przypadkach niepotrzebną antybiotykoterapię. Po jakie środki i preparaty warto więc sięgać?

[aktualizacja: 04’2022]

Obecnie medycyna dysponuje wieloma substancjami leczniczymi, które pozwalają opanować objawy i zwalczyć stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych. Jednocześnie są to środki bezpieczne i dobrze tolerowane przez najmłodszych.

benzydamina_wzor-chemiczny_radioklinika

Historia benzydaminy

Do takich środków leczniczych zalicza się niewątpliwie benzydamina. Po raz pierwszy zsyntezowana w 1960 roku, a 10 lat później, po szeregu badań klinicznych, trafiła na apteczne półki. Jej ponad 50-letnia obecność w lecznictwie świadczy o dobrym zaufaniu lekarzy i pacjentów, którym obdarzyli ją dzięki wysokiej skuteczności i dobrym profilu bezpieczeństwa.

Pomimo silnej konkurencji w segmencie leków przeciwzapalnych stosowanych miejscowo, benzydamina stale zajmuje czołowe miejsce i jest chętnie wybierana przez specjalistów.

Infekcje_Benzydamina_Radioklinika

Sprawdź także: Higiena jamy ustnej

Profil bezpieczeństwa benzydaminy

Długa obecność na rynku aptecznym sprawia, że benzydamina jest jednym z najlepiej przebadanych leków przeciwzapalnych. Wysoki profil bezpieczeństwa pozwala na stosowanie jej u tak wrażliwych grup pacjentów jak kobiety ciężarne i dzieci.

Benzydamina należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ale w odróżnieniu od jej typowych przedstawicieli pozbawiona jest wielu działań niepożądanych!

Ze względu na miejscowe podanie i odmienny mechanizm działania nie powoduje podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Co ciekawe! W odróżnieniu do innych leków przeciwzapalnych efekt terapeutyczny benzydaminy nie ma wyłącznie charakteru objawowego.

Oprócz zdolności wyciszania reakcji zapalnej w obrębie górnych dróg oddechowych, benzydamina działa również odkażająco na wiele gatunków bakterii i grzybów. Posiada również właściwości przeciwobrzękowe i miejscowo znieczulające.

Benzydamina nie tylko na gardło!

W lecznictwie benzydaminę wykorzystuje się nie tylko do leczenia nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Znajduje zastosowanie również w stanach zapalnych jamy ustnej i przyzębia, stanach zapalnych po intubacji i radioterapii oraz po zabiegach stomatologicznych.

To może Cię zainteresować: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Benzydamina w aptece

Na aptecznych półkach znajdziemy ją pod postacią aerozoli (sprayów), płukanek i pastylek do ssania. Benzydamina jest również składnikiem roztworów do irygacji pochwy – stosuje się ją w stanach zapalnych okolic intymnych.

Niewątpliwą zaletą benzydaminy wpływającą na jej wysokie bezpieczeństwo. Nie wchodzi ona w interakcje z innymi lekami oraz nie przenika do krwiobiegu po miejscowej aplikacji!

W charakterystyce produktu leczniczego znajdziemy informacje, że brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży i podczas laktacji. Z doświadczeń wielu lekarzy ginekologów wynika jednak, że ze względu na miejscowe działanie środek ten może być stosowany u ciężarnych.

Istotną przewagą benzydaminy na tle innych substancji stosowanych w leczeniu nieżytów układu oddechowego jest także fakt, że można ją stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.

Zaletę tą doceniają lekarze i farmaceuci, dla których skuteczność oraz bezpieczeństwo benzydaminy wyklucza konieczność zastosowania antybiotyków.

Do niedawna leczenie benzydaminą uważano za kosztowne. Po wygaśnięciu ochrony patentowej wiele firm farmaceutycznych włączyło ją do swoich produktów, dzięki czemu cena jej preparatów znacznie spadła. Dzięki temu pacjenci mają obecnie do dyspozycji skuteczny i przebadany środek leczniczy, który w porównaniu do produktów alternatywnych nie obciąża domowego budżetu.

Przeczytaj także: Grypa to nie przeziębienie! Poradnik skutecznego leczenia.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię