Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

[aktualizacja: 08’2020]

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV – zrób test!

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV w dniach 20-27 listopada b.r. wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych będzie pracowało dłużej. W punktach można anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV oraz zasięgnąć porady na temat HIV oraz AIDS.

Statystyki dotyczące HIV w zachodniej i centralnej Europie są dość stabilne. Chociaż oscylują wokół 25-30 tys. nowych zakażeń rocznie, warto pamiętać o zmieniającym się charakterze epidemii.

Najszybciej rosnącą grupą zakażonych są młode i heteroseksualne kobiety. Wzrasta również ilość zakażeń w grupie wiekowej 15-24 oraz wśród seniorów. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem w Polsce jest rozprzestrzenianie HIV przez osoby, które nie mają świadomości, że są zakażone. W naszym kraju żyje ponad 18 tys. osób z HIV. Niestety ze względu na brak świadomości choroby rzeczywista liczba zakażonych może być co najmniej dwukrotnie wyższa!

Pozytywny wynik testu i co dalej?

Uzyskanie wyniku pozytywnego nigdy nie oznacza końca świata. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala na bardzo szybką i skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem wirusa. Życie osoby zdiagnozowanej nie różni się znacząco od życia osoby zdrowej.

Obecnie osoby zakażone mają taką samą oczekiwaną długość życia jak reszta populacji. Mogą także zakładać rodziny i rodzić zdrowe dzieci. Taki scenariusz jest możliwy jedynie wtedy, gdy zakażenie zostanie wykryte w odpowiednim momencie!

Największym błędem jest zwlekanie z wykonaniem testu, czy to z powodu lęku, czy przekonania, że „mnie to nie dotyczy”. Europa Zachodnia wciąż mierzy się z problemem tzw. późnych diagnoz. Co to oznacza? Do placówek zgłaszają się osoby w zaawansowanym stadium choroby. W momencie, gdy pojawiają się już poważne objawy AIDS, pomoc medyczna jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa!

Zakażenie HIV przez wiele lat może przebiegać zupełnie bezobjawowo! Tylko odpowiednio wczesne wykrycie pozwoli na adekwatną interwencję.

Uwaga: adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.

Przeczytaj także: Dlaczego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne?

HIV

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię