Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W dniach 20-27 listopada b.r. wiele punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, będzie pracowało częściej i dłużej.

>>>>>  Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.

Chociaż statystyki dotyczące HIV w zachodniej i centralnej Europie są dość stabilne i oscylują wokół 25-30 tys. nowych zakażeń rocznie, to warto pamiętać o zmieniającym się charakterze epidemii.

Najszybciej rosnącą grupą zakażonych są młode, heteroseksualne kobiety, wzrasta również ilość zakażeń w grupie wiekowej 15-24 i seniorów. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem w Polsce jest rozprzestrzenianie HIV przez osoby, które nie mają świadomości, że są zakażone. W naszym kraju żyje ponad 18 tys. osób z HIV, jednak ze względu na brak świadomości choroby rzeczywista liczba zakażonych może być co najmniej dwukrotnie wyższa.

Uzyskanie wyniku pozytywnego nigdy nie oznacza końca świata. Aktualny stan wiedzy medycznej pozwala na bardzo szybką i skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem wirusa, a życie osoby zdiagnozowanej nie różni się znacząco od życia osoby zdrowej.

Obecnie osoby zakażone mają taką samą oczekiwaną długość życia jak reszta populacji, mogą zakładać rodziny i rodzić zdrowe dzieci. Jednak taki scenariusz jest możliwy jedynie gdy zakażenie zostanie wykryte w odpowiednim momencie!

Największym błędem jest zwlekanie z wykonaniem testu, czy to z powodu lęku, czy przekonania, że „mnie to nie dotyczy”. Europa Zachodnia wciąż mierzy się z problemem tzw. późnych diagnoz, kiedy do placówek zgłaszają się osoby w zaawansowanym stadium choroby np. dopiero z poważnymi objawami AIDS, kiedy pomoc medyczna jest bardzo trudna, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa.

Należy pamiętać, że zakażenie HIV przez wiele lat może przebiegać zupełnie bezobjawowo i tylko odpowiednio wczesne wykrycie pozwoli na adekwatną interwencję.

 

Radioklinika | AIDS

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię