Górne drogi oddechowe są systemem naczyń połączonych, na które składa się jama nosowa, gardło oraz krtań. Sąsiedztwo zatok przynosowych i ucha sprawia, że stają się one forpocztą w walce z wnikającymi z zewnątrz patogenami. Jeśli organizm przegra “bitwę” o ten posterunek, istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się infekcji i wystąpienia groźnych powikłań.

Oceń to:
| Liczba ocen: 54 Średnia: 3.8

Pierwszym sygnałem, że w naszych drogach oddechowych dzieje się coś złego, jest pojawiający się ból gardła. Wbrew pozorom nie musi on jednak oznaczać od razu, że w naszym organizmie rozwija się już infekcja.

Pamiętajmy, że zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, duże zapylenie, zbyt mała wilgotność powietrza oraz suche, klimatyzowane powietrze potrafią dać się we znaki naszemu układowi oddechowemu, który często wysyła nam sygnał w postaci znanego wszystkim “drapania”, “łaskotania”, “kłucia” czy “pieczenia” gardła.

Jeśli nie wyeliminujemy tych niekorzystnych czynników środowiskowych jest duże prawdopodobieństwo, że pomożemy całej armii patogenów wniknąć do wnętrza naszego organizmu.

Radioklinika | Jak opisać ból gardła?

Ból gardła – jak go dobrze opisać?

Wielu z nas podczas wizyty w aptece czy u lekarza ma problem z jasnym zobrazowaniem bodźców bólowych w obrębie gardła. A od tego zależy przecież właściwa diagnoza i zalecone przez specjalistów leczenie.

Ból gardła jest objawem niespecyficznym, co oznacza, że może towarzyszyć różnym jednostkom chorobowym. Jednak w różnych chorobach ból ten ma zawsze inny charakter:

  • chrypka – jest matowym, szorstkim głosem, którego powodem są zaburzenia drgań fałdów głosowych. Może być następstwem infekcji gardła, tchawicy i krtani, ale również refluksu żołądkowo-przełykowego, narażenia na dym tytoniowy czy długo nadużywanego głosu,
  • ból gardła z zaczerwienieniem błony śluzowej gardła – może wskazywać na przeziębienie, którego czynnikiem patogennym są rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV lub parwowirusy. Charakterystyczne dla tego rodzaju infekcji jest duża ilość zasychającej na tylnej ścianie gardła wydzieliny. Oprócz tego tego rodzaju infekcji towarzyszy stan podgorączkowy, katar oraz chrypka,
  • ból gardła przy przełykaniu, promieniujący do uszu – towarzyszy często anginie, czyli chorobie zapalnej tkanki limfatycznej gardła. Najczęstsza angina wirusowa oprócz bólu gardła objawia się przekrwieniem i rozpulchnieniem migdałków, które produkują surowiczą wydzielinę. Pojawia się wtedy podwyższona temperatura, bóle mięśni, stawów, głowy, wysięk z nosa oraz przekrwienie spojówek. Żółtawo-ropny nalot na migdałkach wraz z bolesnym powiększeniem węzłów chłonnych może zwiastować groźną anginę paciorkowcową. Jest ona szczególnie niebezpieczna ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia opornym w leczeniu paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Infekcja ta może dawać dużo powikłań – począwszy od gorączki reumatycznej, przez zapalenie mięśnia sercowego, aż po kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • ból gardła i jednoczesne pieczenie za mostkiem – może być następstwem zapalenia gardła i krtani w wyniku zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku (refluksu). Prawie zawsze towarzyszy mu również gorycz w ustach, kaszel, chrypka i “odchrząkiwanie”. Kwaśna treść pokarmowa demineralizuje również szkliwo – często więc najlepszymi diagnostami refluksu są … dentyści!
  • silny ból gardła z utrudnionym połykaniem – pojawia się gdy dochodzi do ubytku błony śluzowej i przekrwienia wokół rany. Powodem takich objawów może być aftowe zapalenie gardła. Utrudnione połykanie, cuchnący oddech i metaliczny posmak mogą wskazywać również na nowotwór.

UWAGA! Niektóre stosowane przewlekle leki mogą powodować ból gardła! Dotyczy to tych grup leków, które powodują spadek liczby neutrofilów – głównych komórek obronnych organizmu. Agranulocytozę wywołują najczęściej – przeciwnadciśnieniowy captopril, stosowana w leczeniu schizofrenii klozapina oraz sulfasalazyna.

Ból gardła – jak sobie skutecznie pomóc?

W pierwszej kolejności w walce z bólem gardła z pomocą przyjść nam powinny sprawdzone, domowe sposoby.

Ulgę powinno przynieść picie ciepłego mleka, płukanie gardła roztworem soli kuchennej czy spożywanie ciepłego kisielu. Dobrym wyborem może być również picie naparów z rumianku, lipy, szałwii czy tymianku. Niektórzy posiłkują się również ciepłą herbatą z cytryną i miodem!

Radioklinika | Ból gardła i domowe sposoby walki z infekcją!

 

W zwalczaniu bólu gardła o podłożu infekcyjnym posiłkować się możemy środkami objawowymi – spray’ami do gardła z witaminami A i E, ziołowymi tabletkami do ssania z porostem islandzkim (Lichen islandicus), syropami z surowców śluzowych (np. prawoślazowym, z babki lancetowatej) czy płukankami (np. sól emska).

Najczęściej produkty te są wyrobami medycznymi, których zadaniem jest nawilżenie śluzówki gardła i zapobieganie podrażnieniom.

Jeśli ból gardła przybiera na sile, sięgnąć możemy po mocniejsze środki dostępne bez recepty, które zebraliśmy w tabelce:

Radioklinika | Ból gardła i substancje pomocnice ułatwiające walkę z infekcją!

Partnerem sekcji "Gardłowa Sprawa" jest właściciel marki Uniben

Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Substancja czynna: chlorowodorek benzydaminy (Benzydamini hydrochloridum). Dawka: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg/ml. Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej. Wskazania do stosowania: Leczenie miejscowych objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa, www.uniben.pl.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuje się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.</pre

Oceń to:

| Liczba ocen: 54 Średnia: 3.8

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Artur Rakowski

Artur Rakowski

Na co dzień farmaceuta praktyk, z zamiłowania dziennikarz. Od lat współpracuje z czołowymi czasopismami branżowymi dla lekarzy i farmaceutów. Interesuje się fitoterapią, historią XX wieku, a w wolnych chwilach odpoczywa przy ambitnej, polskiej muzyce alternatywnej.