Górne drogi oddechowe to systemem naczyń połączonych. Składa się na niego jama nosowa, gardło oraz krtań. Sąsiedztwo zatok przynosowych i ucha sprawia, że stają się one forpocztą w walce z wnikającymi z zewnątrz patogenami. Jeśli organizm przegra „bitwę” o ten posterunek, istnieje realne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się infekcji i wystąpienia groźnych powikłań! Co więc robić, gdy dopada nas ból gardła?

[aktualizacja: 02’2021]

Pierwszym sygnałem, że w naszych drogach oddechowych dzieje się coś złego, jest pojawiający się ból gardła. Wbrew pozorom nie musi on jednak oznaczać od razu, że w naszym organizmie rozwija się już infekcja.

Pamiętajmy, że zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, duże zapylenie, zbyt mała wilgotność powietrza oraz suche, klimatyzowane powietrze potrafią dać się we znaki naszemu układowi oddechowemu. Co ciekawe, on sam często wysyła nam sygnał w postaci znanego wszystkim „drapania”, „łaskotania”, „kłucia” czy „pieczenia” gardła.

Jeśli nie wyeliminujemy tych niekorzystnych czynników środowiskowych jest duże prawdopodobieństwo, że pomożemy całej armii patogenów wniknąć do wnętrza naszego organizmu.

Radioklinika | Jak opisać ból gardła?

Ból gardła – jak go dobrze opisać?

Wielu z nas podczas wizyty w aptece czy u lekarza ma problem z jasnym zobrazowaniem bodźców bólowych w obrębie gardła. A od tego zależy przecież właściwa diagnoza i zalecone przez specjalistów leczenie.

Ból gardła jest objawem niespecyficznym, co oznacza, że może towarzyszyć różnym jednostkom chorobowym. Jednak w różnych chorobach ból ten ma zawsze inny charakter:

  • chrypka – jest matowym, szorstkim głosem, którego powodem są zaburzenia drgań fałdów głosowych. Może być następstwem infekcji gardła, tchawicy i krtani, ale również refluksu żołądkowo-przełykowego, narażenia na dym tytoniowy czy długo nadużywanego głosu.
  • ból gardła z zaczerwienieniem błony śluzowej gardła – może wskazywać na przeziębienie, którego czynnikiem patogennym są rhinovirusy, coronavirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy, RSV lub parwowirusy. Charakterystyczne dla tego rodzaju infekcji jest duża ilość zasychającej na tylnej ścianie gardła wydzieliny. Oprócz tego tego rodzaju infekcji towarzyszy stan podgorączkowy, katar oraz chrypka,
  • ból gardła przy przełykaniu, promieniujący do uszutowarzyszy często anginie, czyli chorobie zapalnej tkanki limfatycznej gardła. Najczęstsza angina wirusowa oprócz bólu gardła objawia się przekrwieniem i rozpulchnieniem migdałków, które produkują surowiczą wydzielinę. Pojawia się wtedy podwyższona temperatura, bóle mięśni, stawów, głowy, wysięk z nosa oraz przekrwienie spojówek. Żółtawo-ropny nalot na migdałkach wraz z bolesnym powiększeniem węzłów chłonnych może zwiastować groźną anginę paciorkowcową. Jest ona szczególnie niebezpieczna ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia opornym w leczeniu paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Infekcja ta może dawać dużo powikłań – począwszy od gorączki reumatycznej, przez zapalenie mięśnia sercowego, aż po kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • ból gardła i jednoczesne pieczenie za mostkiemmoże być następstwem zapalenia gardła i krtani w wyniku zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku (refluksu). Prawie zawsze towarzyszy mu również gorycz w ustach, kaszel, chrypka i „odchrząkiwanie”. Kwaśna treść pokarmowa demineralizuje również szkliwo – często więc najlepszymi diagnostami refluksu są … dentyści!
  • silny ból gardła z utrudnionym połykaniempojawia się gdy dochodzi do ubytku błony śluzowej i przekrwienia wokół rany. Powodem takich objawów może być aftowe zapalenie gardła. Utrudnione połykanie, cuchnący oddech i metaliczny posmak mogą wskazywać również na nowotwór.

Jak sobie skutecznie pomóc, gdy męczy nas ból gardła?

W pierwszej kolejności w walce z bólem gardła z pomocą przyjść nam powinny sprawdzone, domowe sposoby.

Ulgę powinno przynieść picie ciepłego mleka, płukanie gardła roztworem soli kuchennej czy spożywanie ciepłego kisielu. Dobrym wyborem może być również picie naparów z rumianku, lipy, szałwii czy tymianku. Niektórzy posiłkują się również ciepłą herbatą z cytryną i miodem!

W zwalczaniu bólu gardła o podłożu infekcyjnym posiłkować się możemy środkami objawowymi – spray’ami do gardła, ziołowymi tabletkami do ssania z porostem islandzkim (Lichen islandicus), syropami z surowców śluzowych (np. prawoślazowym, z babki lancetowatej) czy płukankami (np. sól emska).

Najczęściej produkty te są wyrobami medycznymi, których zadaniem jest nawilżenie śluzówki gardła i zapobieganie podrażnieniom.

UWAGA! Niektóre stosowane przewlekle leki mogą powodować ból gardła! Dotyczy to tych grup leków, które powodują spadek liczby neutrofilów – głównych komórek obronnych organizmu. Agranulocytozę wywołują najczęściej – przeciwnadciśnieniowy captopril, stosowana w leczeniu schizofrenii klozapina oraz sulfasalazyna.

Sprawdź również: Zapalenie krtani u dziecka – objawy, leczenie, zapobieganie.

Ból gardła, kiedy warto sięgnąć po mocniejsze środki?

Jeśli ból gardła przybiera na sile, sięgnąć możemy po mocniejsze środki dostępne bez recepty, które zebraliśmy w tabelce:

Radioklinika | Ból gardła i substancje pomocnice ułatwiające walkę z infekcją!

Zobacz także: Flegma w gardle, jak pozbyć się zalegającej wydzieliny?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię