Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety – jej organizm, przygotowując płód do przyjścia na świat, ulega nieustannym zmianom. Zmianom ulega również jej układ immunologiczny, którego zdolności obronne słabną!

[aktualizacja:11’2018]

Ciąża to okres zmian hormonalnych i wzmożonej skłonności do infekcji.

Ciąża wpływa niestety na wzmożoną skłonność u ciężarnej do pojawiania się infekcji górnych dróg oddechowych. Z racji niekorzystnego wpływu popularnych leków na płód, możliwości terapeutyczne ulegają zawężeniu, co nie oznacza, że kobieta ciężarna podczas infekcji jest bezbronna.

Zmiany hormonalne u kobiet w ciąży wpływają na funkcjonowanie górnych dróg oddechowych.

Powiększająca się z czasem macica powoduje uniesienie przepony o kilka centymentrów. Błona śluzowa ulega przekrwieniu, pojawia się obrzęk i nadmierne wydzielanie. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się gorączka. Błona śluzowa nosa i zatok zaczyna produkować nadmierne ilości wydzieliny, która staje się doskonałym środowiskiem dla bakterii. Towarzyszący kaszel i ból głowy dają się we znaki szczególnie kobietom ciężarnym, gdyż potęgują ich złe samopoczucie i zmęczenie.

Leki, które można stosować a których bezwzględnie unikać.

O tym, że w czasie ciąży należy unikać przyjmowania leków, wie niemal każda przyszła mama. Niestety pojawiajaca się infekcja górnych dróg oddechowych zmusza je do poszukiwania pomocy w zwalczeniu uciążliwych objawów.

Kobieta ciężarna borykająca się z gorączką może sięgnąć po:

paracetamol, który według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) jest klasyfikowany w kategorii B. Oznacza to, że w badaniach klinicznych nie wykazano, że jego stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad rozwojowych.

UWAGA! Całkowicie przeciwskazany jest ibuprofen, aspiryna i metamizol. Leki te mogą bowiem utrudniać implantację zarodka, powodować przedwczesne poronienia, zwiększać ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego – przewodu Bottala oraz prowadzić do nadciśnienia płucnego.

⇒ W walce z katarem kobieta w ciąży może sięgnąć po roztwory soli morskiej w sprayu – izotoniczne lub hipertoniczne. Może również zdecydować się na krople do nosa z oksymetazoliną, ale powinna wybierać raczej te z rozpylaczem, które zapewniają odpowiednią aplikację i zapobiegają spływaniu leku do gardła. Miejscowe podanie kropli z oksymetazoliną wyklucza możliwość wchłonięcia leku do krążenia ogólnego, co zapewnia bezpieczeństwo dla mamy i płodu.

⇒ W przypadku bólu gardła świetnym rozwiązaniem dla ciężarnych są działające odkażająco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i znieczulająco preparaty w sprayu z benzydaminą, należące do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przeciwieństwie do wszystkich przedstawicieli leków NLPZ, benzydamina z powodzeniem może być stosowana miejscowo w każdym trymestrze ciąży. Podanie na błonę śluzową gardła sprawia, że ciężarna nie musi się obawiać, że lek dostanie się do krwioobiegu i przez łożysko dotrze do płodu. Benzydamina sama w sobie nie wykazuje działania teratogennego! W stanach zapalnych górnych dróg oddechowych można śmiało zastosować od 4-8 aplikacji powtórzonych od 2-8 razy na dobę.

Kobiety ciężarne powinny wybierać raczej benzydaminę w aerozolu, który w przeciwieństwie do roztworów do płukania z tą samą substancją, zapewnia precyzyjną aplikację w miejscu stanu zapalnego i zapobiega oparzeniom błony śluzowej, tak częstym w przypadku płukanek.

Ciąża i domowe, naturalne sposoby w walce z infekcją.

W łagodnych stanach zapalnych gardła warto polegać na domowych, naturalnych sposobach. Przede wszystkim przeziębiona ciężarna powinna zostać w domu, dbając o odpowiednie nawilżenie śluzówek.

Z pomocą przyjdą herbatki ziołowe z rumianku i lipy, ciepły owocowy kisiel lub napar z siemienia lnianego.

Ciąża_infekcje_zioła_Radioklinika

Dobrym rozwiązaniem może okazać się uruchomienie nawilżacza powietrza lub przeprowadzenie nebulizacji solą fizjologiczną. Na szczęście nie trzeba koniecznie kupować drogiego sprzętu medycznego – nawilżacz można zastąpić mokrym ręcznikiem rozłożonym na kaloryferze, a inhalator garnkiem z ciepłą wodą.

Wykonując inhalacje należy pamiętać, by przeprowadzać ją bez dodatku olejków eterycznych!

Gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3-4 dni lub ulegają nasileniu, konieczna może się okazać wizyta lekarska. Wiele mam w ciąży zwleka z wizytą u lekarza, obawiając się, że zaordynowane przez specjalistę leki mogą odbić się negatywnie na rozwoju płodu.

Nic bardziej mylnego! Lekarze często w takich przypadkach przepisują penicyliny półsyntetyczne – jedna z nich amoksycylina wg FDA klasyfikowana jest w kategorii B (tej samej, co paracetamol).

PAMIĘTAJMY! Nieleczona infekcja grozi zakażeniem płodu i przedwczesnym porodem.

 

Oceń to:
| Liczba ocen: 102 Średnia: 2.9

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię