„Wiek serca” to formuła wymyślona przez lekarzy, aby lepiej zobrazować pacjentowi kondycję jego serca. U większości badanych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” serce jest starsze niż ich rzeczywisty wiek! To bardzo duży problem, którego nie wolno bagatelizować. Jakie czynniki odpowiadają za zmiany w układzie krążenia i co sprawia, że serce znacznie szybciej się starzeje?

[aktualizacja: 07’2020]

Dlaczego serce starzeje się za szybko?

Na rozwój nadciśnienia tętniczego szczególnie narażone są osoby powyżej 50. roku życia. Ryzyko znacząco wzrasta także u pacjentów z nadwagą lub otyłością oraz u osób, których w rodzinie występowało nadciśnienie tętnicze. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego stwarza możliwość wczesnego wykrycia i podjęcia odpowiedniego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych, czyli ≥ 140/90 mmHg.

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego roku z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 200 tysięcy osób! Niestety ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych.

Niewykryte bądź nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu a także chorób nerek i uszkodzenia narządu wzroku.

serce

Zajrzyj tutaj: Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Jak zadbać o swoje serce i modyfikować jego wiek?

Lekarze zazwyczaj posługują się określeniem „ryzyko sercowo-naczyniowe”, które niewiele mówi pacjentom o kondycji ich serca. „Wiek serca” to formuła wymyślona przez amerykańskich kardiologów, która ma trafić do pacjentów i pomóc zobrazować stan ich układu sercowo-naczyniowego.

Sformułowanie „wiek serca” w prosty i obrazowy sposób pokazuje jak czynniki ryzyka, które ma pacjent zmieniają jego układ krążenia i powodują, że szybciej się starzeje.

Okazuje się, że serca ogromnej ilości osób są starsze, niż ich rzeczywisty wiek! Wydawać się może, że zadbanie o układ sercowo-naczyniowy to prosta sprawa, jednak zmiana stylu życia jest sporym wyzwaniem. Warto zacząć od wprowadzenia zbilansowanej diety i zwiększenia aktywności fizycznej, a także regularnej kontroli ciśnienia tętniczego. Uwaga: same tabletki mogą nie rozwiązać problemu! Pacjenci muszą wiedzieć, że terapia niefarmakologiczna może być równie skuteczna, co leczenie farmakologiczne. Dbając o serce i układ sercowo-naczyniowy należy przede wszystkim zmienić dotychczasowy styl życia, a leki powinny być przyjmowane tylko pod kontrolą lekarza!

Zrównoważone, stopniowe zmiany stylu życia mogą odmłodzić serce!

Kluczową rolę w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego pełnią:

  • zbilansowana dieta (m.in. mniejsze spożycie soli),
  • aktywność fizyczna,
  • regularny sen,
  • unikanie stresu,
  • ograniczenie alkoholu.

Bardzo duży wpływ na zdrowie pacjenta ma nie tylko on sam, ale również jego rodzina. Warto motywować swoich bliskich i zachęcać ich do wprowadzania zmian, które mogą uchronić przed wieloma groźnymi chorobami m.in. zawałem serca i udarem mózgu!

To może Cię zainteresować: Naturalne leki na wzmocnienie serca

Zadbaj skutecznie o swoje serce!

Kampania „Ciśnienie na Życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie. Szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz uświadomienie, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż istotna przyczyna zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Dbaj o swoje SERCE. Masz je tylko jedno!

Podcast do wysłuchania

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z naszymi gośćmi, którymi byli: prof. dr hab. med. Krzysztof Narkiewicz – kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Łukasz Wierucki – asystent Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, 

Więcej interesujących artykułów i audycji znajdziesz w naszych działach: CHOROBY SERCA I NACZYŃ oraz NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię