Dbajmy o nasze SERCE, bo mamy je tylko jedno! “Wiek serca” – to formuła wymyślona przez lekarzy aby zobrazować pacjentowi, jak czynniki ryzyka które ma, zmieniają jego układ krążenia i sprawiają, że znacznie szybciej się on starzeje!

Spośród osób badanych w ramach kampanii “Ciśnienie na życie” większość z nich ma wiek serca starszy niż ich wiek rzeczywisty. To jest problem i to duży! Rozmawiamy o tym z naszymi ekspertami.

Nadciśnienie to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych, czyli ≥ 140/90 mmHg.

Szczególnie narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego są osoby w wieku > 50 r.ż., ale także te z nadwagą lub otyłością, oraz u których w rodzinie występowało nadciśnienie tętnicze. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego stwarza możliwość wczesnego wykrycia i podjęcia odpowiedniego leczenia nadciśnienia tętniczego.

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego roku z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób! Niestety ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych.

Niewykryte bądź nieleczone nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych takich jak: zawał serca, udar mózgu a także chorób nerek i uszkodzenia narządu wzroku.

Kampania „Ciśnienie na Życie” ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych oraz uświadomienie, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu sercowo-naczyniowego to wciąż istotna przyczyna zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.

Naszymi gości są:

aaa Dr Łukasz Wierucki – Asystent Zakładu Prewencji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

rrrprof. dr hab. med. Krzysztof Narkiewicz – Kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  / fot. gumed.edu.pl

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię