Aikido to stosunkowo młoda sztuka walki, która ewaluowała z Aikido walecznego do Aikido medytacyjnego, a jej głównym celem jest samorozwój. O Aikido jako sztuce pracy nad ciałem i umysłem oraz narzędziu pracy fizjoterapeuty mówi Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta i trener Aikido.

Czym jest Aikido?

Aikido to japońska sztuka walki i samoobrony, której korzenie sięgają do tradycyjnego japońskiego pola bitwy. Została skodyfikowana przez Morihei Ueshibę na przełomie XIX i XX wieku, a obecnie ma na celu wspieranie zdrowia i sprawności fizycznej.

Aikido zawiera elementy filozofii i psychologii, dzięki czemu harmonijnie łączy ciało i umysł ćwiczącego.

Aikido w harmonijny sposób łączy ciało i umysł ćwiczącego i jest jedną z pięciu najbardziej popularnych japońskich sztuk walki. Wymaga intensywnej pracy nad własnym rozwojem i wieloletnich ćwiczeń nad ciałem i umysłem, by mogła przynieść człowiekowi jak największe korzyści zdrowotne i ruchowe.

Aikido polega na wykonywaniu uników, przepuszczeń, dźwigni oraz rzutów. Podstawą jest tu wykorzystanie mocy rywala przeciw niemu samemu. Głównym punktem treningów jest unikanie ataków i obrona przed nimi, a nie atakowanie przeciwnika, dlatego nazywa się ją sztuką wojenną bez walki.

Jak Aikido może pomóc w pracy fizjoterapeuty?

Aikido jest pracą całego ciała, którą fizjoterapeuci mogą włączyć do rehabilitacji swoich pacjentów. To forma pracy wspomagająca rehabilitację osób z problemami ruchowymi i neurologicznymi, bez względu na mechanizm działania i historię choroby.

Aikido uplastycznia i zmienia ciało, a także dokonuje zmiany w myśleniu człowieka.

Osoby trenujące Aikido przechodzą nie tylko zmianę fizyczną, a przede wszystkim intelektualną. Treningi uczą tego, by nie skupiać się na bólu, ograniczeniach i sztywności ciała.

Aikido to proces oduczania się dawnych wzorców ruchowych i robienia miejsce dla nowych.

Neuroaiki – metoda terapeutyczna usprawniająca ciało i umysł

Ruch ciała w Aikido można traktować jako metodę terapeutyczną pacjentów neurologicznych, osób z zaburzeniami koordynacji i niepełnosprawnością ruchową. Z połączenia neurorehabilitacji i Aikido powstało Neuroaiki.

Neuroaiki to proces uczenia się nowych umiejętności ruchowych.

Neuroaiki jest procesem oduczania się dawnych wzorców ruchowych, by zrobić miejsce dla ich nowych odpowiedników. Schorzenia neurologiczne takie jak udar czy stwardnienie rozsiane zmieniają wzorce ruchowe, a neuroaiki umożliwia wypracowanie nowych, dotąd nieznanych ruchów.

Neuroaiki poprawia kondycję, koordynację i sprawność ruchową.

Neuroaiki jest odpowiednie dla wszystkich, bez względu na wiek, sprawność i stopień zaawansowania ruchowego. To metoda terapeutyczna, która dzięki odpowiednim ćwiczeniom kładzie nacisk na precyzję ruchu i tworzenie nowych połączeń umożliwiających stworzenie motoryki na nowo.

Pacjenci neurologiczni bardzo często zmagają się także z blokadą psychiczną.

Osoby, które po raz pierwszy uczestniczą w zajęciach neuroaiki zazwyczaj są na tyle skupieni na własnym bólu i ograniczeniach ruchowych, że praca fizjoterapeuty może być znacznie utrudniona. Aby praca z pacjentem mogła być skuteczna, terapeuta poprzez pracę nad ciałem musi mieć także możliwość oddziaływania na umysł ćwiczącego. Aikido uczy także otwierania psychiki na kontakt z ciałem.

Dlaczego warto trenować Aikido?

W Aikido jako sztuce pracy nad ciałem i umysłem nie ma rywalizacji. W czasach, w których wszyscy muszą być najszybsi, najmocniejsi i najlepsi ten rodzaj sztuki walki oferuje podróż w zupełnie inną stronę.

Aikido to praca w skupieniu nad własnym ciałem i duchem.

Treningi Aikido to praca z własną psychiką i czas na wyciszenie. Cisza na treningach pozwala dostrzec i zauważyć znacznie więcej. To także intensywna praca nad własną cierpliwością, która pozwala pokonywać własne opory i bariery.

Aikido jest pewną rzeczywistością, która nie zamyka się na żadne ograniczenia.

Ludzie trenujący Aikido po pewnym czasie obserwują, że ich ciało staje się miękkie, plastyczne i pracuje zupełnie inaczej. Z każdym treningiem zmienia się także podejście do zajęć i samego Aikido.

Aikido uczy jak podnosić się z upadku.

Ta japońska sztuka walki opiera się na przewrotach, co pomaga przeciwstawiać się mentalnym upadkom i uczy jak podnosić się z kolan. Aikido pozwala dostrzec, że sztuką nie jest nie przewrócić się, a wstać tak, by nie zrobić sobie krzywdy.

Zajęcia neuroaiki odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 19:00 na ul. Tanecznej 54/58 w Warszawie .

Przeczytaj również to: Pierwsze oznaki starzenia – czy mamy na nie receptę?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię