Comarch CareMate to rozwiązanie dla seniorów oraz osób wymagających stałej opieki, mające na celu poprawę jakości życia oraz zapewnienie bezpieczeństwa chorym. O tym, jak działa usługa opiekuńcza i w jaki sposób pomaga naszym bliskim w codziennym funkcjonowaniu mówi Karol Kuźniarowski, dyrektor Centrum Urządzeń Partnerskich w Comarch IoT.

Comarch CareMate – mobilny opiekun osób starszych i niesamodzielnych

Wszystko zaczęło się od pomysłu jeszcze w czasach, gdy popularne obecnie bransoletki i zegarki smartwatch na rękę były rzadkością. Urządzenie, początkowo nazywane „przyciskiem życia” pierwotnie miało posiadać funkcję włącznika „SOS”, używanego w sytuacjach alarmowych, gdy senior lub osoba chora potrzebuje pomocy. To rozwiązanie bardzo długo powstawało w licznych zespołach badawczo-rozwojowych oraz laboratoriach, gdzie rozwijano pomysł. Z czasem sama bransoletka (Comarch WristBand) ewoluowała, będąc zintegrowana z aplikacją Comarch CareMate przyjęła formę usługi opiekuńczej Comarch CareMate – nazywanej także Bransoletką Życia. Jej celem jest monitorowanie stanu zdrowia, funkcji życiowych (m.in. poglądowego tętna), lokalizacji oraz liczby kroków seniorów i osób przewlekle chorych.

Usługa Opiekuńcza Comarch CareMate to przede wszystkim kompleksowa usługa zdalnej, całodobowej opieki świadczonej przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch iMed24.

Rozwiązanie Comarch CareMate powstało z chęci zadbania o bliskie osoby. Jego powstanie poprzedziła gruntowna analiza potrzeb społeczeństwa, która wykazała duże zapotrzebowanie na tego typu usługi z racji starzenia się populacji.

Bransoletka Życia i jej funkcje

Usługa zdalnej opieki składa się z urządzenia monitorującego (Comarch WristBand) w postaci bransoletki lub breloka oraz zintegrowanej z urządzeniem aplikacji CareMate (dostępnej w App Store oraz Google Play). Opaska monitorująca Comarch, oprócz podstawowego przycisku SOS, posiada wiele innych funkcji – m.in.: monitorowanie lokalizacji oraz aktywności seniora lub chorego, weryfikację poglądowego tętna, czy liczby wykonywanych kroków. Bransoletka Życia pozwala także na wykonywanie połączeń telefonicznych pomiędzy użytkownikiem urządzenia a opiekunem.

bransoletka życia

Aplikacja CareMate w połączeniu z Bransoletką Życia to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające zdalne monitorowanie seniorów i osób przewlekle chorych.

Urządzenie wyposażone jest w trzy przyciski funkcyjne. Przycisk „SOS” po naciśnięciu nawiązuje połączenie z numerem skonfigurowanym. W przypadku usługi podstawowej użytkownik sam decyduje o wyborze numerów kontaktowych. Natomiast w przypadku opcji rozszerzonej – senior lub chory kontaktuje się bezpośrednio z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch iMed24.

Bransoletka Życia posiada możliwość wykonywania połączeń głosowych.

Bransoletka Życia – jak działa usługa opiekuńcza Comarch CareMate?

Kluczową funkcją opaski monitorującej jest samodzielna łączność z serwerem. Bransoletka Życia posiada własną kartę SIM i moduł GSM. Dzięki temu urządzenie jest całkowicie niezależne od innych urządzeń, takich jak telefony i smartfony. To odróżnia ją od wielu innych podobnych opasek, które komunikują się poprzez Bluetooth, a ich skuteczność i przesyłanie danych zależy od poziomu naładowania oraz sprawności smartfona.

Opaska monitorująca jest samodzielnym urządzeniem, które funkcjonuje bez dodatkowych urządzeń.

Bransoletka Życia zintegrowana z aplikacją CareMate umożliwia zdalne monitorowanie i sprawowanie opieki nad bliskimi, których bezpieczeństwo i zdrowie jest najwyższym priorytetem. W wersji rozszerzonej, korzystając ze wsparcia ratowników medycznych Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch użytkownicy otrzymują wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego, który przez 24h na dobę odczytuje dane z urządzeń monitorujących. Ratownicy i specjaliści wychwytują ewentualne nieprawidłowości i w porę reagują na alerty oraz zgłoszenia. To wyjątkowo cenne i profesjonalne wsparcie oraz pomoc dla seniorów i chorych, którzy są pod stałą opieką przez całą dobę, 7 dni w tygodniu!

Modele działania usługi monitoringu

Bransoletka Życia powstawała we współpracy z seniorami i domami opieki po to, aby mogła być w pełni funkcjonalna oraz prosta w obsłudze dla każdego użytkownika.

Rozwiązanie Comarch CareMate powstało na podstawie doświadczeń osób starszych i przewlekle chorych. Z tego względu opaska nie posiada dotykowych ekranów, natomiast wyposażona została w trzy, intuicyjne i proste w obsłudze przyciski. To wyjście naprzeciw osobom, które nie są zaznajomione z najnowszymi nowinkami technologicznymi.

bransoletka życia

To może Cię zainteresować: Medycyna na odległość. Czy trwająca pandemia upowszechni usługi telemedyczne?

Rozwiązanie nie tylko dla seniorów! Kto może korzystać z Bransoletki Życia?

Pomysł powstał z myślą o seniorach i osobach przewlekle chorych, jednak możliwości i zastosowań opaski monitorującej jest znacznie więcej. Bransoletka Comarch WristBand jest nieustannie doskonalona, co przekłada się na rozszerzenie jej funkcji oraz przeznaczenia.

Obecnie wdrażane są także rozwiązania dla dzieci oraz przemysłu ciężkiego.

Bransoletka Życia jest pomocna także w przemyśle ciężkim, zwłaszcza w przypadku samodzielnych stanowisk, gdzie pracownik pracuje w niebezpiecznych warunkach i często bardzo długo pozostaje bez kontaktu z innymi. Opaska umożliwia monitorowanie jego aktywności oraz szybką reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Więcej o wykorzystaniu usługi opiekuńczej w przemyśle tutaj: Rozwiązanie Comarch WristBand w przemyśle.

Bransoletka Życia wkrótce będzie również wzbogacona o funkcję przypominania o przyjmowaniu leków.

Bransoletka Życia – gdzie można ją zakupić?

Wszystkie informacje na temat Bransoletki Życia można znaleźć na stronie internetowej: Comarch CareMate. Znajduje się tam oferta usług dla użytkowników indywidualnych oraz klientów biznesowych, w tym samorządów gminnych oraz placówek medycznych i opiekuńczych.

Do zakupu Bransoletki Życia zapraszamy za pomocą >>> sklepu internetowego Comarch.

Jednostki opiekuńcze i samorządy terytorialne bardzo często korzystają z opasek monitorujących, aby wspomagać osoby starsze oraz przewlekle chore, a co za tym idzie, zapewnić upragnione bezpieczeństwo.

Cyfrowy opiekun Comarch CareMate to innowacyjne rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu nie mogłoby zaistnieć ze względu na ograniczenia technologiczne. Rozwój technologii sprawia, że usługi takie jak Teleopieka stają się coraz bardziej dostępne, powszechne i tańsze. Bransoletka Życia to ogromne ułatwienie dla wielu osób, nie tylko seniorów, przewlekle chorych, ale także ich bliskich!

Comarch CareMate

Comarch CareMate – mobilny opiekun osób starszych i niesamodzielnych. Podcast do wysłuchania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem Karolem Kuźniarowskim, dyrektorem Centrum Urządzeń Partnerskich w Comarch IoT.

8 KOMENTARZE

  1. Świetny gadżet, mój tata używa i bardzo chwali, fajne jest mówienie aktualnej godziny, użyteczne do tego co chwile chwali się ile kroków zrobił, cieszę się, że jest zadowolony 🙂

  2. Opaska życia super urządzenie. W wielkim stopniu ułatwia kontrolowanie zdrowia swoich dziadków czy rodziców. Świetna aplikacja do podglądu danych

  3. Urządzenie W wielkim stopniu ułatwia kontrolowanie zdrowia swoich dziadków czy rodziców. Świetna aplikacja do podglądu danych

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię