Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, spowodowana niemalże całkowitym zniszczeniem komórek ß trzustki, produkujących insulinę przez przeciwciała. Choruje na nią około 180 tys. Polaków i stanowi ok. 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Początek zachorowania zwykle przypada wcześnie, bo między 10. a 14. rokiem życia! Dotyczy więc głównie dzieci i osób młodych.

[aktualizacja: 05’2021]

O krok od sztucznej trzustki – nowość w leczeniu cukrzycy typu I

Pacjenci z cukrzycą typu I doczekali się przełomu w leczeniu swojej choroby i nie jest to przesada! Mają teraz do dyspozycji pompę insulinową sprzężoną z systemem ciągłego monitorowania glikemii. System CGM zabezpiecza ich przed groźnym dla życia stanem hipoglikemii. To ogromne osiągnięcie techniczne!

W odróżnieniu od zwykłych systemów CGM, działających w oparciu o czujnik (sensor ciągłego pomiaru glikemii), System MiniMed 640G pokazuje nie tylko aktualny poziom cukru, ale i aktualny jego trend oraz alarmuje w sytuacjach nagłych.

Urządzenie nazwane Osobistym Inteligentnym Asystentem Cukrzyka zdecydowanie poprawia jakość życia pacjenta i daje mu możliwość lepszego kontrolowania swojej choroby. Zdecydowanym przełomem jest to, że pompa systemu MM640G – w oparciu o dane z sensora – automatycznie steruje zatrzymaniem i wznowieniem podaży insuliny w przypadku zagrożenia hipoglikemią. Co ważne – także w nocy, kiedy chory śpi!

Dzięki nowoczesnemu systemowi MiniMed 640G pacjent ma znacznie większy komfort życia (z urządzeniem można nawet pływać!), poczucie bezpieczeństwa i lepszą kontrolę swojej choroby.

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, to nowość w leczeniu cukrzycy i wielki krok w kierunku tzw. sztucznej trzustki. Warto wspomnieć, że prace nad nią weszły już w fazę badań klinicznych.

Naukowcy chcą opracować takie rozwiązanie, które zapewni diabetykom w pełni automatyczny sposób podawania insuliny, tzw. system zamkniętej pętli. Chodzi o takie urządzenie, które bez udziału pacjenta będzie podawać insulinę lub wstrzymywać jej podaż, w zależności od trendu w kierunku hipo- lub hiperglikemii.

Cukrzyca typu I. Sam sensor to za mało!

Poza klasycznymi glukometrami na rynku pojawiły się systemy monitoringu typu flash. To urządzenia mierzące poziom cukru w oparciu o sensor glikemii, dzięki czemu nie wymagają nakłuwania palców. Oczywiście są pomocne, jednak niedoskonałe. Jak podkreśla prof. Jarosz-Chobot – nie mają alarmów trendu!

Oznacza to, że nie informują pacjenta, czy jego poziom cukru w najbliższym czasie spadnie, czy wzrośnie. Pokazują jedynie obecną glikemię. Nie są one również połączone w jeden system z pompą podającą insulinę. Bez takiego systemu i bez tej predykcji pacjent nie może się czuć w pełni bezpieczny!

Dla cukrzyka kluczową sprawą jest kontrola stanu niskiego cukru we krwi. To stan, którego pacjenci bardzo się boją. Nie tylko znacznie ich ogranicza, ale nawet zagraża życiu!

Proszę sobie wyobrazić dwuletnie dziecko, które nie potrafi określić swojego stanu – mówi profesor Jarosz-Chobot. Jego opiekunowie muszą doglądać takiego pacjenta właściwie przez 24 godziny na dobę. To dla nich ogromnie wyczerpujące zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Z pomocą pompa sprzężona z systemem czujnika, która pozwala nie bać się spadku cukru we krwi!

Pompa 640G sprawia, że pacjent coraz mniej się boi hipoglikemii, nie jest to jednak system pełnej zamkniętej pętli. Pozostaje problem przecukrzenia, na które pacjent musi sam zareagować.

Pompa podpowiada pacjentowi, że się zbliża do przecukrzenia. Podpowie także, co ma zrobić, jednak sam musi podjąć pewne kroki.

ml_640g_system_belly_750x275_13_pl

Cukrzyca i nowe metody leczenia. Pacjenci boją się zaufać maszynie? 

Jak mówi prof. Jarosz-Chobot nie tylko pacjenci mają obawy związane z nowymi technologiami. Nowych rozwiązań boją się również pielęgniarki i lekarze. „To zmiana filozofii! Mam pacjentów, którzy zaczęli życie z cukrzycą od filozofii leczenia pompą z zatrzymaniem podaży insuliny i wznowieniem. To są zupełnie inni pacjenci. Dla nich glukometr nie jest bogiem – bogiem jest dla nich czujnik. (…) Ale nadszedł czas nowoczesnych technologii, nowych aplikacji. Musimy za tym podążać, nie ma od tego odwrotu. Zwłaszcza, że na końcu jest pacjent – spokojniejszy i bezpieczny!”

Więcej interesujących artykułów i podcastów o podobnej tematyce znajdziesz w naszym dziale: CUKRZYCA.

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot

prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

4 KOMENTARZE

  1. Ciesze się, że żyjemy w czasach postępu technologicznego.
    Dzięki temu jest większa szansa na wyleczenie wielu chorób.
    Moja rodzina to sami cukrzycy – polece im minimed! 🙂
    Pozdrawiam!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię