Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy. Początek zachorowania zwykle przypada wcześnie, bo między 10 a 14 rokiem życia! Dotyczy więc głównie dzieci i osób młodych.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, spowodowana niemal całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała produkujących insulinę komórek ß trzustki. Jeśli nie jest leczona, prowadzi do śmierci. Na ten typ cukrzycy choruje ok. 180 tys. Polaków.

O krok od sztucznej trzustki, czyli nowa filozofia w leczeniu cukrzycy typu 1.

Pacjenci z cukrzycą typu 1 doczekali się przełomu w leczeniu swojej choroby i nie jest to przesada. Mają teraz do dyspozycji pompę insulinową sprzężoną z systemem ciągłego monitorowania glikemii (system CGM), który zabezpiecza ich przed groźnym dla życia stanem hipoglikemii. To jest ogromne osiągnięcie techniczne.

W odróżnieniu od zwykłych systemów CGM, działających w oparciu o czujnik (sensor ciągłego pomiaru glikemii), System MiniMed 640G pokazuje nie tylko aktualny poziom cukru, ale i aktualny jego trend oraz alarmuje w sytuacjach nagłych.

My nazwaliśmy to urządzenie Osobistym Inteligentnym Asystentem Cukrzyka i uważamy, że tego typu urządzenie zdecydowanie polepsza jakość życia pacjenta i daje mu możliwość doskonalszego “zarządzania” chorobą.

Zdecydowanym przełomem jest to, że pompa systemu MM640G – w oparciu o dane z sensora – automatycznie steruje zatrzymaniem i wznowieniem podaży insuliny w przypadku zagrożenia hipoglikemią, również w nocy, kiedy chory śpi!

Dzięki nowoczesnemu systemowi MiniMed 640G pacjent ma znacznie większy komfort życia (z urządzeniem można nawet pływać!), poczucie bezpieczeństwa i lepiej kontroluje swoją chorobę.

System MiniMed 640G_RadioklinikaJak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, to nowa filozofia leczenia cukrzycy i wielki krok w kierunku tzw. sztucznej trzustki. Prace nad nią weszły w fazę badań klinicznych.

Naukowcy chcą opracować takie rozwiązanie, które zapewni diabetykom w pełni automatyczny sposób podawania insuliny, tzw. system zamkniętej pętli. Chodzi o takie urządzenie, które bez udziału pacjenta będzie podawać insulinę lub wstrzymywać jej podaż, w zależności od trendu w kierunku hipo- lub hiperglikemii.

Sam sensor to za mało!

Poza klasycznymi glukometrami ostatnio na rynku pojawiły się systemy monitoringu typu flash, które mierzą poziom cukru w oparciu o sensor glikemii, dzięki czemu nie wymagają nakłuwania palców. Są one oczywiście pomocne, jednak niedoskonałe, bo – jak podkreśla Pani profesor Jarosz-Chobot – nie mają alarmów trendu!

Nie informują zatem pacjenta, czy jego poziom cukru w najbliższym czasie spadnie czy wzrośnie; pokazują jedynie obecną glikemię. Nie są one również połączone w jeden system z pompą podającą insulinę. Bez takiego systemu i bez tej predykcji pacjent nie może się czuć w pełni bezpieczny.

Dla cukrzyka kluczową sprawą jest kontrola stanu niskiego cukru we krwi. Jest to stan, którego pacjenci bardzo się boją i który znacznie ogranicza ich w życiu. Jest to stan zagrażający życiu!

Proszę sobie wyobrazić dwuletnie dziecko, które nie potrafi określić swojego stanu – mówi Pani profesor. Jego opiekunowie muszą doglądać takiego pacjenta praktycznie 24 godziny na dobę. Jest to dla nich ogromnie wyczerpujące psychiczne i fizyczne. I tutaj przychodzi z pomocą pompa sprzężona z systemem czujnika, która pozwala nie bać się spadku cukru we krwi!

Pompa 640 G sprawia, że pacjent coraz mniej się boi hipoglikemii,  ale nie jest to system pełnej zamkniętej pętli, czyli pozostaje przecukrzenie, i na to przecukrzenie pacjent sam musi zareagować. Oczywiście, pompa mu powie, że się zbliża do tego przecukrzenia, i podpowie, co ma zrobić, ale to on musi to wykonać.

ml_640g_system_belly_750x275_13_pl

Pacjenci boją się zaufać maszynie? 

Z jednej strony tak – mówi prof. Jarosz-Chobot.  Ale nie tylko oni; to również pielęgniarki, lekarze, i ja sama też. (…) To jest zmiana filozofii! Mam pacjentów, którzy zaczęli życie z cukrzycą od filozofii leczenia pompą z zatrzymaniem podaży insuliny i wznowieniem. To są zupełnie inni pacjenci. Dla nich glukometr nie jest bogiem, tylko bogiem jest dla nich czujnik. (…) Ale nadszedł czas nowoczesnych technologii, nowych aplikacji, i musimy za tym podążać, nie ma od tego odwrotu. Zwłaszcza, że na końcu jest pacjent – spokojniejszy i bezpieczny!

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot

 

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

3 KOMENTARZE

  1. Ciesze się, że żyjemy w czasach postępu technologicznego.
    Dzięki temu jest większa szansa na wyleczenie wielu chorób.
    Moja rodzina to sami cukrzycy – polece im minimed! 🙂
    Pozdrawiam!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię