Wady postawy to narastający problem wśród najmłodszych, który nasila się w okresie wczesnoszkolnym. Wtedy zmienia się tryb życia dziecka a ma to związek z uporządkowanym i siedzącym trybem życia. W tej sytuacji wskazane jest, aby świadomy rodzic zapewnił dziecku odpowiednią porcję ruchu. Ćwiczenia korekcyjna w domowym zaciszu nie muszą być przykrym obowiązkiem, ale formą zabawy i wspólnego spędzania czasu.

Ćwiczenia korekcyjne w szkole to za mało!

Uczeń coraz więcej czasu spędza siedząc oraz naraża się na przeciążenia wynikające z noszenia tornistra. Ćwiczenia korekcyjne w szkole to tylko bodziec stymulująco – korygujący, więc podstawę pracy nad prawidłową postawą ciała dziecka powinny stanowić systematyczne ćwiczenia w domowym zaciszu.

Czym jest prawidłowa postawa ciała?

Aby lepiej zrozumieć problem należy omówić dokładniej czym jest prawidłowa postawa i jak rozpoznać wszelkie odchylenia od normy. Postawą ciała nazywamy indywidualne ukształtowanie ciała i położenie poszczególnych odcinków tułowia oraz nóg w pozycji stojącej.

Postawa ciała jest swoistym nawykiem ruchowym, kształtującym rzeczywistą postawę człowieka i dlatego ona powinna stanowić przedmiot wszelkich badań lekarskich. Prawidłowa postawa jest jednym ze wskaźników prawidłowego rozwoju oraz statycznej i dynamicznej sprawności ciała.

Dobra postawa ciała zależy od:

  1. prawidłowego ukształtowania układu kostno – więzadłowego,
  2. dobrze rozwiniętego i wydolnego układu mięśniowego,
  3. sprawnie działającego układu nerwowego.

Ogólnie postawa prawidłowa charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. prostym ustawieniem głowy,
  2. fizjologicznymi wygięciami kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej oraz prostym kręgosłupem w płaszczyźnie czołowej,
  3. dobrze wysklepioną klatką piersiową – przednia ściana klatki piersiowej jest częścią ciała najdalej wysuniętą ku przodowi,
  4. dobrze podpartą miednicą na głowach kości udowych,
  5. prostymi kończynami dolnymi i prawidłowo wysklepionymi stopami.

Przyjrzyjmy się wadom postawy

Wady postawy to odchylenie od ogólnie przyjętych cech postawy prawidłowej, właściwej dla danej kategorii wieku, płci i typu budowy.

Najczęściej spotykanym podziałem wad budowy i postawy ciała jest wyodrębnienie na wady wrodzone i wady nabyte.

Do pierwszej grupy należą przypadki z  odchyleniami prawidłowej budowy ciała w następstwie czynników, które działały w okresie płodowym, są to np. wady kości i mięśni.

Wady nabyte mogą być wywołane przebytymi chorobami i  określamy je mianem rozwojowych lub powstają na skutek zaburzenia nawyku prawidłowej postawy ciała i są one nazywane również wadami nawykowymi.

Temu ostatniemu typowi wad postawy możemy skutecznie przeciwstawiać się dzięki ćwiczeniom korekcyjnym. Grupowe zajęcia korekcyjne organizowane w szkołach mogą być niewystarczające dla dziecka, aby wspierać je w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała oraz wspomagać prawidłowy rozwój stóp. W większości przypadków stanowią one za mały bodziec stymulująco -korygujący, dlatego zajęcia indywidualne w domu wykonywanie skrupulatnie i systematycznie,  stanowią świetną formę zabawy pomagającą w kształtowaniu prawidłowej postawy dziecka.

Dla wielu rodziców skomponowanie i poprowadzenie odpowiedniego zestawu ćwiczeń do pracy ze swoim dzieckiem może stanowić trudne wyzwanie. Dlatego warto wzorować się na przygotowanych wcześniej gotowych zestawach ćwiczeń.

Doskonałą platformą na której rodzic może szukać inspiracji są kanały w serwisie YouTube. Marka Memo przygotowała pierwszy z cyklu film instruktażowy, na którym terapeuta wraz z dzieckiem pokazuje i objaśnia jak należy prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Warto zapoznać się z ćwiczeniami wykorzystanymi w tym materiale i zaimplementować je do własnych codziennych zabaw z dzieckiem. Należy pamiętać,  że nawet 10 – 20 minut dziennie poświęcone na tego typu aktywność może stanowić doskonałą formę profilaktyki wad postawy.

Łukasz Małkowski

Konsultant medyczny, mdh sp. z o.o.

Ekspert Memo | Specjalista od dziecięcych stóp! Obuwie memo to wysokiej jakości polskie obuwie profilaktyczne z unikatową, opatentowaną podeszwą diagnostyczną. Pozwala ona rodzicom monitorować rozwój stóp dziecka, na podstawie sześciu ścierających się stref. Poszczególne starte fragmenty określają rozwój prawidłowy, wymagający zastosowania określonych wkładek memo lub konieczność konsultacji lekarskiej. Wierzchnia i wewnętrzna część buta wykonana jest z naturalnych, miękkich skór kozich, idealnych dla stopy dziecka. Użyte materiały przyczyniają się do tego, że but oddycha, a stopa nie poci się. Wbudowany obcas Thomasa nadaje naszym butom charakter obuwia korekcyjnego, a zestaw wkładek wchodzących w skład kompletnego systemu memo, koryguje istniejące wady stóp. Kompletna oferta naszego obuwia składa się z szerokiej gamy sandałów oraz trzewików. Najnowsza kolekcja sandałów – Mammal Collection, zaprojektowana przez światowej klasy projektanta – Kobiego Leviego idealnie uzupełniła bogatą już ofertę memo wprowadzając wyjątkowy design przy zachowaniu właściwości profilaktycznych.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię