O cyklu miesiączkowym uczy się w szkołach już nastoletnie dzieci, ale niestety wciąż wiele młodych kobiet nie wie na ten temat zbyt wiele. A posiadanie odpowiedniej wiedzy o własnym ciele i zachodzących w nim w każdym miesiącu zmianach jest sprawą podstawową. Dlaczego?
Cykl miesiączkowy | Dlaczego warto śledzić zmiany zachodzące we własnym ciele?
Posiadanie odpowiedniej wiedzy o własnym ciele i zmianach, które w nim zachodzą jest kluczowe nie tylko dlatego, że w ten sposób można nie doprowadzić do niechcianej ciąży, ale także po to, by również móc jak najszybciej zauważyć, że dzieje się coś złego – pod względem zdrowotnym! Na początku warto powiedzieć, że cykl miesiączkowy zazwyczaj trwa około 28 dni, choć może być także krótszy lub dłuższy u danej kobiety. Za normalne uznaje się jeszcze odchylenie w graniach 21-32 dni!
Jak wylicza się cykl miesiączkowy?
Bardzo prosto! Za jeden cykl uznajemy ilość dni występujących od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed wystąpieniem kolejnego krwawienia menstruacyjnego. W połowie tego cyklu powinna wystąpić owulacja.
Cykl miesiączkowy i jego fazy!
Cykl miesiączkowy składa się z czterech faz:
- menstruacja, czyli krwawienie miesiączkowe (trwa średnio 4 dni), kiedy następuje spadek działania hormonów a nabrzmiała i rozrośnięta pod wpływem hormonów błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu,
- faza folikularna, podczas której rośnie stężenie estrogenu, czyli żeńskiego hormonu płciowego ważnego dla rozwoju reprodukcyjnego i seksualnego! Intensywnie narasta nabłonek błony śluzowej macicy i jednocześnie w jajniku, pod wpływem hormonu folikulotropowego FSH, dochodzi do wzrostu pęcherzyków Graffa. Podczas tej fazy w szyjce macicy obecny jest charakterystyczny dla tego okresu obfitszy śluz, początkowo gęsty o zabarwieniu biało żółtym. Później ulega on zmianie na przejrzysty, rozciągliwy i lepki. To zupełnie normalne i nie powinno niepokoić! Ostatni dzień obecności takiego śluzu w pochwie to dzień jajeczkowania,
- faza owulacja – wtedy dochodzi do uwolnienia się niedojrzałej jeszcze komórki jajowej, która trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa osiągając wielkość około 0,2 mm. Jajeczko przebywa w jajowodzie mniej więcej 1 dzień po czym, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, obumiera. U niektórych kobiet owulacji towarzyszy ból spowodowany nagłą zmianą stężenia hormonów,
- faza lutealna – pęcherzyk Graafa przekształca się w tzw. ciałko żółte, które wydziela hormon – progesteron, odgrywający kluczową rolę w przygotowaniu błony śluzowej macicy – endometrium do przyjęcia zarodka, czyli implantacji. Jest niezbędny do utrzymania ciąży. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, dochodzi do zanikania ciałka żółtego i obniżanie poziomu produkowanych przez nie hormonów (głównie progesteronu). Spadek stężenia progesteronu, ok. 28 dnia cyklu, wywołuje złuszczanie się niepotrzebnej już błony śluzowej, czyli menstruację. Jeśli natomiast komórka jajowa zostanie zapłodniona, powstała zygota podejmuje produkcję tzw. gonadotropiny kosmówkowej hCG (obecność w moczu hCG jest wykorzystywana do wykrywania ciąży przy pomocy testów ciążowych dostępnych w aptekach). Prowadzi to do podtrzymania życia ciałka żółtego, które nadal produkuje progesteron, nie dochodzi wówczas do krwawienia miesiączkowego.
Jak widać poszczególne cykle związane są z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego oraz zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi.
Sprawdź: Jak obniżyć kortyzol.
Cykl miesiączkowy | Dni płodne i niepłodne!
Cykl dodatkowo dzielimy na dni niepłodne i płodne. Podczas tych pierwszych istnieje niewielka szansa na zajście w ciążę. W dni płodne powinny współżyć te pary, które planują potomstwo.
Jak ustalić, które dni należą do płodnych? Są to zazwyczaj dni występujące na krótko przed i parę dni po owulacji. Na szczęście żadna para nie musi teraz się nad tym główkować.
W sieci dostępne są różne kalkulatory cyklu miesiączkowego, które dokładnie wyliczają kiedy będzie dzień płodny, a kiedy nie. Aby z nich skorzystać wystarczy tylko wpisać długość cyklu miesiączkowego oraz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W odpowiedzi otrzymamy gotowy kalendarz z zaznaczonymi rodzajami dni oraz ze spodziewaną datą kolejnego krwawienia.
Cykl miesiączkowy | Kiedy warto być czujnym?
Znajomość cyklu miesiączkowego powinna być jeszcze szersza. Warto dowiedzieć się na przykład jak zmienia się naturalny śluz pochwowy na każdym etapie cyklu. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zorientować się, że śluz jest nieprawidłowy i na przykład, że mamy upławy, które świadczą o infekcji intymnej, o której rozmawialiśmy wcześniej z prof. Tomaszem Rechbergerem. Artykuł i audycję znajdziecie ⇒ TUTAJ.
UWAGA! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat własnej miesiączki lub jeśli szukasz odpowiedzi na inne pytania, skontaktuj się z nami ([email protected]) a my zadamy pytanie Ekspertowi.
Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem www.lactovaginal.pl, gdzie warto zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej o cyklu miesiączkowym i nie tylko!