Czarnuszka to niepozorna roślina o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych i farmakologicznych. Znana i wykorzystywana od wieków znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej jako środek leczniczy na wiele dolegliwości. Olej z czarnuszki może być stosowany do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Wspomaga pracę układu pokarmowego i łagodzi alergiczne dolegliwości.

[aktualizacja: 01’2021]

Czarnuszka siewna, znana także jako czarnuszka ogrodowa lub czarny kmin, rośnie we wielu krajach świata. W krajach muzułmańskich uważana jest za jeden z najważniejszych środków leczniczych. Czarny kmin łagodzi dolegliwości astmy, zapalenia oskrzeli, reumatyzmu, a także zwalcza stany zapalne.

Czarnuszka wspomaga terapię chorób układu oddechowego, poprawia funkcjonowanie żołądka, jelit i nerek. Usprawnia krążenie oraz Korzystnie wpływa na system immunologiczny. Ponadto poprawia samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu.

Czarnuszka ma właściwości moczopędne, obniżające ciśnienie i poziom cukru we krwi. Zapobiega rozwojowi cukrzycy, wykazuje aktywność przeciwnowotworową, immunomodulującą, przeciwbólową, przeciwbakteryjną, przeciwzapalną i przeciwutleniającą.

Jakie wartości odżywcze znajdziemy w czarnuszce?

Czarnuszka stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego i linolenowego. Nasiona czarnego kminu zawierają wiele zidentyfikowanych związków aktywnych, a badania potwierdzają obecność białek, alkaloidów, saponin, flawonoidów oraz olejku eterycznego.

Czarnuszka jest źródłem witamin i składników mineralnych:

 1. witaminy E,
 2. witamin z grupy B,
 3. karotenów,
 4. wapnia,
 5. magnezu,
 6. potasu,
 7. cynku,
 8. żelaza,
 9. selenu.

Olej z czarnuszki może być stosowany do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Wspomaga pracę układu pokarmowego i łagodzi alergiczne dolegliwości.

Warto wiedzieć, że skład oleju różni się w zależności od pochodzenia, jednak we wszystkich olejach najistotniejszymi związkami czynnymi są: tymochinon, ditymochinon, p-cymen, karwakrol, 4-terpineol, t-anetol, α-pinen i tymol. Olejek z czarnuszki zawiera także karwon, limonen i cytronelol.

Tymochinon wykazuje działanie przeciwdrgawkowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

W olejkach zawarte są pentacykliczne saponiny tritrtpenowe m.in.: α-hederyna o prawdopodobnym działaniu przeciwnowotworowym. Ponadto w czarnuszce obecne są związki steroidowe, głównie α-sitosterol oraz stigmasterol, czyli sterole roślinne obniżające poziom cholesterolu i mające działanie antyoksydacyjne.

Olej z czarnuszki w leczeniu pacjentów onkologicznych.

Czarnuszka zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych i wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na organizm i poprawia jego funkcjonowanie. Dzięki zawartości tymochinonu czarnuszka jest naturalnym przeciwutleniaczem.

Wyniki badań naukowych potwierdzają, że olej z czarnuszki hamuje rozwój nowotworu ułatwiając usuwanie komórek nowotworowych a także wspomaga procesy naprawcze zachodzące w całym organizmie.

Co więcej, czarnuszka zatrzymuje syntezę kwasów nukleinowych i korzystnie wpływa na cykl komórkowy. Hamuje powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz rozsiew nowotworu. Czarny kmin pobudza czynności limfocytów, a także stymuluje syntezę cytokin.

Czarny kmin wspomaga terapię onkologiczną.

Czarnuszka ma również udowodnione działanie ochronne i zapobiegające skutkom ubocznym radioterapii! Badania wykazują, że po podaniu czarnuszki i ekspozycji na pojedyncze dawki promieniowania jonizującego zmniejsza się poziom markerów stresu oksydacyjnego!

Czarnuszka kontra cukrzyca.

Tymochinon stanowiący nawet 40% oleju eterycznego z czarnuszki nie tylko obniża poziom stresu oksydacyjnego i zwalcza komórki rakowe. Utrzymuje integralność komórek trzustkowych, korzystnie wpływa na regenerację i poliferację β-komórek trzustki oraz poprawia obwodowy metabolizm glukozy.

Badania dowodzą, że codzienne spożywanie dwóch gram czarnuszki skutecznie obniża poziom glukozy we krwi!

Olejek eteryczny i tymochinon zwiększają także wydzielanie insuliny, a zawarta w czarnym kminie kwercetyna skutecznie zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie i reguluje gęstość cukru we krwi.

Czarnuszka korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy!

Nasiona czarnuszki wpływają na częstotliwość akcji serca oraz jego kurczliwość, a zawarty w nich olejek eteryczny obniża ciśnienie. Olej z czarnuszki powoduje także wzrost poziomu erytrocytów, białych komórek oraz zwiększa objętość krwinek w badaniu HCT. Badania dowodzą, że tymochinon chroni przed rozwojem miażdżycy i choroby naczyniowej.

Czarny kmin chroni serce i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego!

Roślina, dzięki kwasom omega-3 i omega-6, obniża poziom cholesterolu, co pozwala wyeliminować ryzyko zawału, chorób serca oraz utrzymuje prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego.

Czarnuszka – środek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy.

Czarnuszce przypisuje się działanie przeciwbakteryjne dzięki zawartości tymochinonu, który wykazuje potwierdzone właściwości przeciwbakteryjne oraz wspomaga działanie antybiotykoterapii. Nasiona są źródłem związków wykorzystywanych w leczeniu grzybiczych zakażeń skórnych.

Wyniki badań pokazują, że olejek eteryczny, tymochinodron i ditymochinon uniemożliwiają rozwój bakterii patogennych.

Olejek eteryczny hamuje wzrost drobnoustrojów w jelitach!

Ponadto olejek eteryczny zawarty w nasionach czarnuszki ma udowodnione właściwości przeciwgrzybicze – już po trzech dniach stosowania skutecznie hamuje rozwój grzybów.

Olejek z czarnuszki w aromaterapii.

Nasiona czarnuszki zawierają olej tłusty, który w 85% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. W swoim składzie mają także olejek lotny, białko, alkaloidy, flawonaidy i saponiny.

Nasiona czarnuszki działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwrzodowo I przeciwcukrzycowo.

Olejek z nasion czarnuszki chroni także przed toksycznym wpływem niektórych leków na nerki.

Nasiona czarnuszki znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej. Służą jako lekarstwo na schorzenia alergiczne, cukrzycę, wspomagają leczenie nadciśnienia, zwalczają dolegliwości żołądkowo-jelitowe i łagodzą stany zapalne. Nasiona wykorzystuje się również w terapii chorób autoimmunologicznych takich jak reumatyzm i toczeń oraz pomagają zwalczać zmiany trądzikowe i łuszczycowe.

Nasiona z czarnuszki wspomagają leczenie chorób układu oddechowego, są lekarstwem na przeziębienia, uporczywy kaszel, zapalenia oskrzeli. Ponadto zapobiegają nawracającym infekcjom.

Olejek eteryczny – broń przeciw pasożytom.

Olejek eteryczny znajdujący się w nasionach z czarnuszki ma właściwości przeczyszczające. Wspomaga perystaltykę jelit, dzięki czemu uniemożliwia przyczepianie się larw tasiemca do ścian i powoduje jego wydalenie z organizmu.

Czarnuszka wzmacnia florę bakteryjną, będącą naturalną ochroną przed pasożytami.

Badania dowodzą, że olejek eteryczny oraz tymochinon poprawiają funkcjonowanie wątroby i układu odpornościowego, upośledzonych na skutek zakażenia przywrą żylną.

Jeśli interesuje Cię temat zakażeń pasożytniczych, zajrzyj do artykułu: Glista ludzka, owsiki, lamblia, tasiemce – te pasożyty atakują najczęściej!

Czarnuszka w kuchni i kosmetyce – zastosowanie.

Czarnuszka znajduje zastosowanie w kuchni dzięki licznym właściwościom. Jej smak przypomina świeżo zmieloną kawę i pieprz.

Nalewka z nasion czarnuszki leczy niestrawność, brak apetytu i biegunkę.

Palone nasiona dodają potrawom wyrazistości i powstrzymują wymioty. Warto wiedzieć, że są składnikiem wielu przypraw, m.in. garam masala.

Czarny kmin ma także korzystny wpływ na urodę. Olej z czarnuszki przyspiesza wzrost włosów i paznokci, wspomaga leczenie łupieżu i zapobiega łysieniu. Nakładany na włosy doskonale ja nawilża, poprawia wygląd oraz nadaje elastyczność i blask.

Olej z czarnuszki wspomaga regenerację skóry, łagodzi jej swędzenie i zwalcza uciążliwe dolegliwości skórne takie jak trądzik.

Warto stosować czarnuszkę przez cały rok i włączyć ją do codziennej diety, aby usprawnić funkcjonowanie organizmu oraz poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci.

Bibliografia:

 1. Magdalena Borusiewicz, Zbigniew Janeczko, Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych.
 2. Tadeusz Wolski, Agnieszka Najda , Katarzyna Wolska-Gawron, Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena L.) – zawartość i skład lipidów oraz olejku występującego w nasionach.
 3. Dorota Mańkowska, Wiesława Bylka, Nigella sativa L. – związki czynne, aktywność biologiczna.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię