Bezsenność to problem, z którym boryka się praktycznie połowa społeczeństwa w różnym wieku. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowa problemów ze snem doświadcza co trzeci dorosły człowiek na świecie. Bezsenność może objawiać się trudnościami w zasypianiu, częstymi pobudkami w nocy oraz budzeniem się przed świtem. Czy da się ją wyleczyć? Sprawdź!

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to problemy z zasypianiem i wczesne wybudzenia. Zwykle związane są one ze stresem i trybem życia. Mogą być wywołane zaburzeniami emocjonalnymi, niewłaściwą higieną snu czy czynnikami zewnętrznymi. Wpływają na codzienne życie i nie pozwalają się zregenerować podczas nocnego wypoczynku. Ze względu na czas trwania objawów, wyróżnia się bezsenność przygodną, krótkotrwałą lub przewlekłą. Przygodna trwa zwykle kilka dni, krótkotrwała od 3 do 4 tygodni, zaś przewlekła występuje wówczas, gdy problemy ze snem trwają dłużej niż 1 miesiąc. Co ciekawe bezsenność przygodna i krótkotrwała to naturalne reakcje organizmu na wspomniany wcześniej stres, zmiany stref czasowych, pracę zmianową czy napięcia psychiczne.

Z kolei bezsenność przewlekła to stan niedostatecznej ilości i jakości snu, który utrzymuje się przez długi czas. Może mieć postać pierwotną, a więc niezwiązaną z żadnymi chorobami somatycznymi czy zaburzeniami psychicznymi oraz wtórną, będącą jednym z objawów towarzyszących różnym chorobom. Bezsenność przewlekła ma wiele przyczyn, np. depresja, nadciśnienie tętnicze, astmatyczne napady duszności, zgaga, menopauza, chrapanie, a nawet częste spożywanie alkoholu.

>> Sprawdź także, jak Reishi zwany grzybem nieśmiertelności może pomóc przy problemach z bezsennością.

Farmaceutyczne sposoby na problemy ze snem

Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze symptomy bezsenności, działaj. Spróbuj naturalnych sposobów i leków dostępnych bez recepty. Wybierz preparat na bezsenność o sprawdzonym działaniu. Stawiaj na skład produktu. Musisz jednak wiedzieć, że roślinne ekstrakty, takie jak szyszki chmielu, melisa czy pokrzywa przynoszą efekty dopiero po wielu tygodniach regularnego stosowania.

Jeżeli nie chcesz, by problem się pogłębiał, sięgnij po coś, co zadziała zdecydowanie szybciej. Mogą to być leki na sen z doksylaminą. To substancja, która działa uspokajająco i wykazuje skuteczność jako środek ułatwiający zasypianie. Zaczyna działać nawet w 30 minut i nie uzależnia, choć nie można jej stosować długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Jak każdy lek, należy ją stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na ulotce dołączonej do opakowania. 

Drugą substancją, która występuję w formie leku na sen jest melatonina. Przeciwwskazania do stosowania produktów zawierających ją to zwykle nadwrażliwość, zaburzenia wątroby, depresja, padaczka, nadużywanie alkoholu, zaburzenia hormonalne oraz ciąża i karmienie piersią.

Leczenie bezsenności a higiena snu

W leczeniu problemów z zasypianiem i częstym wybudzaniem pomocna będzie tzw. higiena snu. To szereg elementów wpływających na nieprzerywany, dobry jakościowo sen. W regulowaniu okołodobowego rytmu organizmu pomocne będą:

  • regularna aktywność fizyczna – choćby codzienny, półgodzinny spacer,
  • ustalenie stałych godzin przeznaczonych na odpoczynek nocny – staraj się kłaść i wstawać o tej samej porze każdego dnia,
  • spożywanie posiłków nie później niż na 3 godziny przed zaśnięciem – kolacja powinna być lekkostrawna i składać się z białka, warzyw oraz niewielkiej ilości węglowodanów złożonych,
  • unikanie drzemek w ciągu dnia – nawet tych krótkich, które mogą wydłużyć czas potrzebny na zaśnięcie wieczorem,
  • unikanie używek – mocną herbatę, kawę, napoje energetyczne pij najpóźniej do 6 godzin przed snem, unikaj również spożywania alkoholu.

Jeśli chcesz się dobrze wysypiać, zadbaj również o swoją sypialnię. Dobrze by panowała w niej stała temperatura – 18-19°C. Śpij pod naturalną pościelą. Poszwa powinna być bawełniana lub satynowa. Oba materiał zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Komfort snu poprawi się także, gdy wyniesiesz z sypialni wszystkie urządzenia elektroniczne, a przed położeniem się do łóżka zasłonisz okna.   

Ten artykuł też może Cię zainteresować >> Sprawdź czym jest Zespół stresu pourazowego.

1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście że można, ale jest to dość długi proces i nie jest to proste. Można się jednak przed nią zabezpieczać i polepszać jakość swojego snu. Ja np, żeby polepszyć swój sen w ostatnim czasie zainwestowałam w dobry materac.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię