Zmiany w żywieniu dzieci to zamach na ich wolność, to zbyt restrykcyjne przepisy czy dbałość o zdrowie młodego pokolenia, które już ma nadwagę?

 

Radioklinika | dieta dziecka

Od kilku tygodni nie cichnie w mediach temat zmian w żywieniu dzieci, jakie narzucił Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 26.08.2015 r. Wiele placówek szkolnych i przedszkolnych, a nawet dyrektorów i rodziców twierdzi, że wytyczne dotyczące produktów sprzedawanych w sklepikach, jak i tych podawanych dzieciom w żywieniu zbiorowym są zbyt restrykcyjne. Dzieci mówią wręcz, że jest to „zamach na ich wolność”! Czyżby?

Zmiany w żywieniu dzieci, które zostały ustalone w rozporządzeniu obowiązującym od pierwszego września b.r. wywołują wiele dyskusji i kontrowersji. Wielu dyrektorów placówek szkolnych i przedszkolnych nie jest zadowolonych z powyższych zmian, bo spowodowały one spory zamęt zarówno przy komponowaniu jadłospisów dla dzieci jak i wyborze asortymentu do sklepików. Ponadto za nie przestrzeganie tych wytycznych grozi odpowiedzialność karna. Wiele placówek twierdzi, że żywienie realizowane przez ich stołówkę było smaczne i zdrowe, a nowe wytyczne sprawiły, że potrawy nie mają smaku i przez to dzieci nie chcą ich jeść.

Czy zmiany w żywieniu dzieci to konieczność?

Dane statystyczne są w tej kwestii bezsporne! W Polsce z roku na rok przy bywa dzieci z nadwagą i otyłością. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie!

Z najnowszych badań Instytutu Żywności i Żywienia (IŻiŻ) wynika, że już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub otyłość. Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Ponadto z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Skala problemu narasta – naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród młodego pokolenia. Zmiany w żywieniu są zatem konieczne.

Placówki oświatowe stanowią wzór do naśladowania?

Placówki edukacyjne powinny wskazywać prawidłową drogę i nakreślać dzieciom, co jest dla nich dobre! Wcześniej, kiedy w sklepikach szkolnych można było kupić słodki napój, ciastka, żelki czy czekoladki, był to sygnał dla dzieci, że skoro są to produkty dostępne w szkole to musza być dobre i z pewnością nie szkodzą ich zdrowiu. Wielu rodziców i dzieci było również przekonanych, że placówki oświatowe podają dzieciom tylko to, co jest dla nich najlepsze, co służy ich zdrowiu. Niestety przesłodzone napoje, słodkie serki, brak warzyw, czy nadmiar produktów smażonych w jadłospisach dzieci to była codzienność. Wcześniej obowiązywały jedynie zalecenia jak powinno wyglądać żywienie. Obecnie nadano im akt prawny, który nakazuje stosowanie jasnych reguł.

Ogólne przesłanki rozporządzenia …

Zasadniczym celem rozporządzenia Ministra Zdrowia jest wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci, poprzez ograniczenie dostępu do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników niezalecanych dla ich rozwoju. Chodzi tu głównie o ograniczenie cukru i tłuszczu, a także soli i potraw smażonych. Promowane jest natomiast spożycie warzyw, owoców i produktów mlecznych.

warzywa_400x400

Ziemniaki bez soli, mięso bez przypraw?

Wiele placówek odebrało te ograniczenia jako zakaz stosowania cukru, soli czy tłuszczu. W wielu miejscach zrezygnowano także z przypraw. W rezultacie dzieci mają jeść nieposolone ziemniaki czy jałowe mięso.

To absurd i absolutne nie zrozumienie nowych wytycznych!!!!

Oczywiście przepisy regulują ilość cukru, soli czy tłuszczu w produktach i potrawach, ale nikt nie nakazuje całkowicie wykluczyć ich z jadłospisu. Do przygotowania nowego menu dla dzieci potrzebne są dobre chęci personelu i uwierzenie, że zmiany wprowadzone w rozporządzeniu są słuszne. Wymagają też większej kreatywności w kuchni, tworzenia potraw, które będą smakowały dzieciom nawet przy tych ograniczeniach.

Jest na szczęście światełko w tunelu!

Na szczęście znamy przykłady placówek, w których rozporządzenie to nie problem. Pokrojone owoce w kubeczkach, koktajle mleczno-owocowe, owoce suszone sprzedawane w małych opakowaniach zamiast czekoladek w sklepikach, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. W wielu przedszkolach nowe zasady w żywieniu wprowadzono również „bezboleśnie”.

Dzieci nie grymaszą i z chęcią zjadają wszystkie posiłki 🙂

Ale w tych placówkach personel bardzo się stara i pozytywnie podchodzi do wprowadzonych zmian. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dla wielu placówek zmiany nie są łatwe do wprowadzenia, dlatego Akademia Zdrowego Przedszkolaka służy pomocą poprzez szkolenia, które wielu placówkom bardzo pomogły w sporządzaniu zdrowego i smacznego menu zgodnego z nowym rozporządzeniem.

Winna tylko szkoła czy przedszkole?

Oczywiście szkoła czy przedszkole to nie jedyne źródła narastającego problemu nadwagi wśród najmłodszych.

Rodzice również ponoszą odpowiedzialność za ten stan rzeczy! Oni również poprzez żywienie w domu po szkole czy przedszkolu kształtują nawyki żywieniowe dzieci. Dlatego konieczna jest też szeroko zakrojona edukacja wśród rodziców.

Smutne jest niestety to, że rodzice często bagatelizują ten problem i nie zastanawiają się nad tym co jedzą i piją ich dzieci. My jednak wierzymy, że nowe rozporządzenie i dyskusja o konieczności zmian w żywieniu dzieci stanie się przyczynkiem do zdrowszego żywienia także w domach najmłodszych.

AZP Jablko

Autor: Ewa Buczkowska – dietetyk, Akademia Zdrowego Przedszkolaka, www.zdrowyprzedszkolak.pl

Dołącz do Akademii na Facebooku!

 https://www.facebook.com/akademiazdrowegoprzedszkolaka/

Avatar
Akademia Zdrowego Przedszkolaka to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny, którego nadrzędnym celem jest propagowanie zdrowego trybu odżywiania i stylu życia. Swoje działania kierujemy do 3 grup odbiorców: dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz nauczycieli. Zapraszamy wszystkich Rodziców, którym zależy na tym aby wychować swoje dziecko na mądrego i zdrowego człowieka, do bieżącego śledzenia naszej działalności. Na łamach Radioklinika.pl chcemy dzielić się z Wami naszą wiedzą i doświadczeniem.

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię