Podawanie niemowlęciu dodatkowej porcji płynów rodzi wśród wielu rodziców spore dylematy. Wątpliwości budzi nie tylko samo dopajanie dzieci karmionych piersią, ale również rodzaj podawanych produktów. Co wybrać – herbatkę dla niemowląt, wodę, a może soki owocowe i jak dopajać niemowlaka? Poznaj zalecenia ekspertów w tym zakresie!

[aktualizacja: 09’2020]

Jak prawidłowo dopajać niemowlaka?

Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma potrzeby dopajania maluchów karmionych wyłącznie piersią. Konsystencja pokarmu sama dopasowuje się do potrzeb niemowlęcia. Mleko zaspokaja więc nie tylko głód, ale również pragnienie.

Nie istnieją wytyczne, które nakazywałyby podawanie maluchowi konkretnych płynów – eksperci pozostawiają wybór rodzicom. Czym więc dodatkowo dopajać niemowlę?

Dodatkowe dopajanie dziecka – od kiedy?

Jeżeli karmisz swoją pociechę piersią i nie rozpoczynasz rozszerzania diety, wprowadzanie dodatkowych płynów nie jest potrzebne. Mleko będzie wystarczające – szybko ugasi pragnienie.

Dodatkowe nawadnianie niemowlęcia staje się konieczne wówczas, gdy rozpoczynasz rozszerzanie diety dziecka o pokarmy stałe.

W takich przypadkach można sięgnąć po wodę, herbatki dla niemowląt oraz soki owocowe i warzywne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie napoje można podawać dziecku bez ograniczeń!

dopajanie

Dopajanie niemowlaka a zapotrzebowanie na płyny

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również u niemowląt i starszych dzieci występuje określone zapotrzebowanie na płyny. U najmłodszych, w przeliczeniu na 1 kg masy ciała, jest ono nawet 4-krotnie wyższe niż u dorosłych.

Zgodnie z zaleceniami niemowlę po 6. miesiącu życia potrzebuje ok. 800 ml płynów na dobę, z kolei dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny wypijać dziennie ok. 1,3 l.

Niedostateczny poziom nawodnienia może skutkować m.in.:

  • rozdrażnieniem,
  • sennością,
  • suchością i wiotkością skóry,
  • mniejszą ilością oddawanego moczu.

Czym dopajać niemowlaka? Polecane napoje

  • Woda

Woda jest w 100% naturalna, dlatego polecają ją specjaliści z dziedziny żywienia. Nie zawiera cukrów ani jakichkolwiek dodatków, dzięki czemu szybko i na długo gasi pragnienie.

Rodzice powinni mieć jednak świadomość, że woda wodzie nierówna. Eksperci rekomendują butelkowaną wodę niskozmineralizowaną [1]. Maluchom nie należy z kolei podawać wody smakowej, która dostarcza sporej ilości cukru.

  • Herbatka dla niemowląt

Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się specjalne herbatki dla najmłodszych. Dostępne są w formie łatwo rozpuszczalnych w wodzie granulek i szybko gaszą pragnienie. Można je podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Niemowlęta łatwo je akceptują i chętnie piją – to zasługa delikatnego posmaku herbatek. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie zawierają one dodanego cukru (!), który nie jest polecany w żywieniu niemowląt i dzieci.

  • Soki owocowe

Do dopajania niemowląt polecane są pasteryzowane soki przecierowe, które nie zawierają dodatku cukru. Trzeba jednak pamiętać, aby soki owocowe traktować jak porcję owoców. Mimo że stanowią źródło składników odżywczych, zawierają dużą ilość cukrów prostych, dlatego ich dzienna porcja nie powinna przekraczać 150 ml.

Butelkowana woda niskozmineralizowana powinna stanowić podstawę nawodnienia niemowlęcia. Od czasu do czasu ilość płynów możesz uzupełnić herbatką dla niemowląt czy nawet soczkami owocowymi. Ważne, aby nie zawierały one dodanego cukru.

Zajrzyj także do naszego działu: PARENTING. Znajdziesz tam wiele interesujących artykułów i podcastów.

Bibliografia:

[1] https://pediatria.mp.pl/lista/109678,jaka-wode-nalezy-stosowac-podczas-karmienia-noworodka-butelka

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię