Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości zajmuje się profilaktyką i edukacją, a także wspieraniem kobiet chorujących na nowotwory ginekologiczno-onkologiczne. Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie cytologiczne? O idei i sposobach pomocy, które oferuje Kwiat Kobiecości opowiada Ida Karpińska – prezes fundacji.

[aktualizacja: 10’2020]

„Kwiat kobiecości” – o idei fundacji

W skład organizacji w dużej mierze wchodzą kobiety, ale „Kwiat kobiecości” obejmuje opieką również mężczyzn. To partnerzy, mężowie, ojcowie i dziadkowie swoich podopiecznych. Organizacja dociera do szerokiej grupy kobiet, bez względu na wiek, czy miejsce zamieszkania. Edukuje i zachęca do wykonywania regularnych badań – cytologii, USG dopochwowego i badania piersi. Stawia także na wzrost samoświadomości stanu zdrowia kobiet.

„Problemy, którymi zajmuje się organizacja są kobiece – to nowotwory atakujące „od pasa w dół”: rak szyjki macicy, jajnika i pochwy, rak macicy oraz endometrioza i mięśniaki” – mówi Ida Karpińska.

Organizacja stawia przede wszystkim na profilaktykę i systematyczność działań profilaktycznych. Młode dziewczyny muszą być świadome, że wraz z rozpoczęciem życia seksualnego powinny udać się do lekarza ginekologa. I co ogromnie ważne – każdego roku wykonywać badania pozwalające w porę wykryć rozwijające się nowotwory.

Przypadki kobiecych nowotworów wśród członków najbliżej rodziny powinna jeszcze bardziej wzmożyć naszą czujność i nakłonić do systematycznych badań!

Zobacz także: Zdrowie intymne partnerki to męska sprawa!

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – badanie cytologiczne to podstawa!

UWAGA! Nowotwory wykryte odpowiednio wcześnie są uleczalne, dlatego profilaktyka i systematyczne badania, takie jak badanie cytologiczne oraz USG dopochwowe i badanie piersi są bardzo ważne! To szansa nie tylko na zdrowie, ale przede wszystkim na życie!

Rak jajnika jest podstępnym zabójcą – rocznie zabiera około 4 000 kobiet! W tym przypadku profilaktyka praktycznie nie istnieje. Warto jednak przeprowadzić wywiad rodzinny, wykonać badania genetyczne i zachować czujność!

Rak jajnika nie daje jasnych i jednoznacznych sygnałów, jego objawy są niespecyficzne: wzdęcia, bóle podbrzusza, mdłości i zawroty głowy. Nowotwór zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium i diagnozowany na podstawie pojawiającego się już wodobrzusza. Niestety rak jajnika to cichy zabójca! Rocznie zabiera pozbawia życia aż 4 tysiące kobiet!

Każda kobieta przynajmniej raz do roku powinna wykonać badanie cytologiczne, USG dopochwowe, jamy brzusznej i nie zapominać o badaniu piersi.

Przeczytaj także: Rak jajnika najczęściej dotyka kobiety po menopauzie!

Jak edukować kobiety i zachęcić do dbania o własne zdrowie?

Organizacja Kwiat Kobiecości stworzyła wiele kampanii edukacyjnych, skierowanych zarówno do kobiet zdrowych, jak  i chorujących na nowotwory, a także studentów z wydziałów położnictwa, ginekologii oraz onkologii. Fundacja organizuje również liczne spotkania w największych skupiskach: instytucjach państwowych, korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Edukuje także najmłodsze przedstawicielki płci pięknej – młodzież gimnazjalną i licealną na terenie całego kraju.

Wszystkie kobiece przypadłości onkologiczne są ze sobą połączone, dlatego kobiety muszą mieć świadomość zagrożenia i zadbać o profilaktykę. Z tego względu tak ważne są regularne badania, m.in. badanie cytologiczne i USG piersi.

Organizacja oprócz edukacji i profilaktyki zajmuje się także wsparciem psychicznym kobiet oraz ich najbliższych. Fundacja współpracuje z ginekologami, ginekologami-onkologami, położnymi, psychologami, dietetykami, a nawet prawnikami i coachami, którzy wspierają kobiety na każdym etapie choroby oraz tuż po wyjściu z niej. Wszyscy specjaliści współpracują z organizacją na zasadzie wolontariatu. Już wkrótce rusza także nowa strona internetowa, za pośrednictwem której będzie można zasięgnąć porady również w sposób elektroniczny.

Organizacji w trakcie 10-letniej pracy udało się uratować życie 400 kobietom! Ta liczba napawa optymizmem i chęcią niesienia dalszej pomocy!

To również może Cię zainteresować: Rak piersi nie oznacza utraty kobiecości!

Podcast do wysłuchania

Posłuchaj, co o cytologii mówi Kasia Cerekwicka – jedna z Ambasadorek obecnej kampanii:

1 KOMENTARZ

  1. Pracuję w niewielkim mieście w przychodni i uwierzcie mi że niestety nadal się zdarzają kobiety które od 10-15 lat nie były u ginekologa. Gdy trafiają do lekarza często mają już bardzo niepokojące objawy a wizyta kończy się natychmiastowym skierowaniem do szpitala.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię