Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości zajmuje się profilaktyką i edukacją, a także wspieraniem kobiet chorujących na nowotwory ginekologiczno-onkologiczne. O idei i sposobach pomocy, które oferuje Kwiat Kobiecości, opowiada Ida Karpińska — prezes fundacji.

Oceń to:
| Liczba ocen: 9 Średnia: 4.6

W skład organizacji w dużej mierze wchodzą kobiety, ale „Kwiat kobiecości” obejmuje opieką również partnerów, mężów, ojców i dziadków swoich podopiecznych.

Organizacja dociera do szerokiej grupy kobiet, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Edukuje i zachęca do wykonywania regularnych badań, a także stawia na wzrost samoświadomości stanu zdrowia kobiet.

Problemy, którymi zajmuje się organizacja są kobiece – to nowotwory atakujące „od pasa w dół”: rak szyjki macicy, jajnika i pochwy, rak macicy oraz endometrioza i mięśniaki – mówi Ida Karpińska.

Młode dziewczyny muszą być świadome, że wraz z rozpoczęciem życia seksualnego powinny udać się do lekarza ginekologa i każdego roku wykonywać badania pozwalające w porę wykryć rozwijające się nowotwory.

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” | Badanie cytologiczne to podstawa!

UWAGA! Nowotwory wykryte odpowiednio wcześnie są uleczalne, dlatego profilaktyka i systematyczne badania są bardzo ważne.

Rak jajnika jest podstępnym zabójcą – rocznie zabiera około 4 000 kobiet! W tym przypadku profilaktyka praktycznie nie istnieje, warto jednak przeprowadzić wywiad rodzinny, wykonać badania genetyczne i zachować czujność!

Rak jajnika nie daje jasnych i jednoznacznych sygnałów, jego objawy są niespecyficzne: wzdęcia, bóle podbrzusza, mdłości i zawroty głowy. Nowotwór zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium i diagnozowany na podstawie pojawiającego się już wodobrzusza.

Każda kobieta przynajmniej raz do roku powinna wykonać badanie cytologiczne, USG dopochwowe, jamy brzusznej i nie zapominać o badaniu piersi.

Jak edukować kobiety i zachęcić do dbania o własne zdrowie?

Organizacja Kwiat Kobiecości stworzyła wiele kampanii edukacyjnych, skierowanych zarówno do kobiet zdrowych, jak  i chorujących na nowotwory, a także studentów z wydziałów położnictwa, ginekologii oraz onkologii. Fundacja organizuje również liczne spotkania w największych skupiskach: instytucjach państwowych, korporacjach i dużych przedsiębiorstwach, a także edukuje najmłodsze przedstawicielki płci pięknej – młodzież gimnazjalną i licealną na terenie całego kraju.

Wszystkie kobiece przypadłości onkologiczne są ze sobą połączone, dlatego kobiety muszą mieć świadomość zagrożenia i zadbać o profilaktykę.

Organizacja oprócz edukacji i profilaktyki zajmuje się także wsparciem psychicznym kobiet oraz ich najbliższych. Fundacja współpracuje z ginekologami, ginekologami-onkologami, położnymi, psychologami, dietetykami, a nawet prawnikami i coachami, którzy wspierają kobiety na każdym etapie choroby oraz tuż po wyjściu z niej. Wszyscy specjaliści współpracują z organizacją na zasadzie wolontariatu. Już wkrótce rusza także nowa strona internetowa, za pośrednictwem której będzie można zasięgnąć porady również w sposób elektroniczny.

Organizacji w trakcie 10-letniej pracy udało się uratować życie 400 kobietom! Ta liczba napawa optymizmem i chęcią niesienia dalszej pomocy!

Posłuchaj co o cytologii mówi Kasia Cerekwicka – jedna z Ambasadorek obecnej kampanii:

Weź się zbadaj!

Obecnie trwa IX odsłona kampanii “Piękna bo zdrowa” dotycząca problemu raka szyjki macicy. Hasłem przewodnim tej edycji jest  “Weź się zbadaj” #cytologiczne.

Szczegóły po kliknięciu w poniższy baner:

Weź się zbadaj! Wykonaj badanie cytologiczne


Oceń to:

| Liczba ocen: 9 Średnia: 4.6

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jarosław Rosiński

Jarosław Rosiński

Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.