Lekarze i położne są wciąż słabo przygotowani do rozpoznawania i leczenia depresji poporodowej. Jeszcze gorzej jest w przypadku depresji występującej u kobiet w ciąży.

Dlatego warto wysłuchać naszej rozmowy, abyśmy mogli jakoś pomóc najbliższym nam kobietom. Po pierwsze kierując je do specjalisty a po drugie wspierając i pomagając wyjść z trudnego dla nich stanu.

Depresja jest najczęściej nadmierną reakcją na stres. Czy urodzenie dziecka jest dla kobiety stresem? Jest raczej dużą zmianą, jedną z najważniejszych w życiu kobiety i dotyczy bardzo wielu aspektów życia. To może powodować stres.

Czy możemy wskazać kobiety szczególnie zagrożone depresją poporodową?

Tak, na pewno są to osoby, które już się leczyły z powodu zaburzeń emocjonalnych. I wtedy trzeba się zastanowić czy jest to depresja poporodowa czy nawrót depresji w tych szczególnych okolicznościach ciąży, porodu czy połogu.

A w grupie kobiet, u których nigdy wcześniej problem nie wystąpił, większe ryzyko pojawienia się depresji występuje podczas pierwszej ciąży, a także gdy w rodzinie były jakieś problemy psychiczne. Ważne też okazują się relacje z własną matką. Poza tym istotnym czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie depresji jest emigracja, często nawet w ramach jednego kraju. Kobieta, która trafia w obce miejsce, która nie zdążyła jeszcze stworzyć relacji, więzi, jest sama w oderwaniu od przyjaciół czy rodziny, jest bardziej narażona na wystąpienie depresji w tak ważnym momencie życia jakim jest ciąża i okres połogu.

Bardziej zagrożone depresją poporodową są też kobiety, u których w trakcie ciąży wystąpiły jakieś komplikacje, ten czas był dla nich stresujący, a poród okazał się ciężki.

W dalszej części rozmowy pytamy dr Krzyżanowską-Zbucką jakie czynniki predysponują do wystąpienia depresji poporodowej, a jakie chronią przed nią i czym objawia się depresja poporodowa.

Dowiemy się też m.in. czym depresja różni się od znacznie częściej występującego smutku poporodowego, tzw. “baby blues” i jak należy postępować w przypadku baby blues, a jak leczyć depresję poporodową?

 Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy:

Gościem Radiokliniki i Portali Medycznych była dr n. med. Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz -psychiatra, ordynator Oddziału Zapobiegania Nawrotom Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ekspert w leczeniu pacjentek z depresją w ciąży i depresją poporodową. Przez wiele lat współpracowała z Fundacją Rodzić po Ludzku, w której zajmowała się leczeniem okołoporodowych zaburzeń psychicznych. Były konsultant psychiatryczny w licznych organizacjach zajmujących się osobami doświadczającymi przemocy domowej (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, Fundacja Dzieci Niczyje, Ośrodek „Dom” Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej).
Obecnie, poza pracą w szpitalu i w poradni, działa w zarządzie Fundacji eF Kropka zajmującej się zapobieganiem wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby psychicznej.

dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

2 KOMENTARZE

  1. Ludzie starej daty nie rozumieją, że istnieje coś takiego jak depresja związana z ciążą i urodzeniem dziecka, wtedy potrzebne wsparcie bliskich staje się czymś niemożliwym.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię