Gdy Twoje dziecko rzadko choruje, Wasze wizyty u lekarza ograniczają się wyłącznie do planowanych badań kontrolnych. Jeśli jednak gorączka, ból gardła, kaszel, alergia, ból brzuszka lub biegunka zdarzają się częściej niż sobie tego życzysz, dobry lekarz pediatra może być na wagę złota!
[aktualizacja: 12’2020]
Jak rozpoznać prawdziwe opinie o lekarzach w internecie i jaki właściwie powinien być dobry lekarz pediatra? Dlaczego diagnozy stawiane przez pediatrów tak często się różnią i dlaczego warto prowadzić dziennik zdrowia maluszka. I w końcu – jak rozmawiać z lekarzem i w jaki sposób pomóc mu skutecznie leczyć Twoje dziecko?
Skąd mogę to wiedzieć, skoro nie mam nic wspólnego z medycyną (poza faktem, że wspólnie z kilkuosobową redakcją prowadzę ten portal)? Jestem ojcem dwóch synów w wieku 8 i 12 lat. Młodszy ze względu na wadę serca wymaga częstych kontaktów z lekarzami. Właśnie dlatego razem z żoną mamy spore doświadczenie, którym chciałbym się dziś z Wami podzielić.
Twoje dziecko czuje się gorzej. Jesteś odpowiedzialnym rodzicem – zaczynasz działać!
Jeśli masz sprawdzonego lekarza tj. takiego, któremu ufasz, po prostu umawiasz wizytę. Jeśli nie, schemat prawie zawsze jest taki sam. Włączasz komputer, wchodzisz do sieci i czytasz.
Po godzinie szukania udaje Ci się dotrzeć do większości internetowych for poświęconych zdrowiu, serwisów prezentujących wizytówki lekarzy czy innych miejsc, w których aż roi się od „ekspertów ds. zdrowia”. Mimo wszystko masz wrażenie, że wiesz mniej niż na początku. Komu ufać, w co wierzyć? STOP!
Lepiej nie będzie, Twoje wątpliwości będą narastały. Co zrobić? Po prostu umów się na wizytę w swojej przychodni lub zamów lekarza do domu, jeśli masz taką możliwość.
Dobry lekarz pediatra w internecie…
Bardzo często decyzję o wyborze lekarza podejmuje za rodzica… internet. Dlaczego nie warto wierzyć ślepo internetowym opiniom o lekarzach? Jest kilka powodów, ale przedstawię tylko dwa, które powinieneś wziąć pod uwagę:
- po pierwsze: ludzie oceniający lekarza nie mają żadnej wiedzy, która mogłaby być dla Ciebie wyznacznikiem. Ich zdaniem lekarz jest po prostu dobry (lub zły), ale co to oznacza? Z reguły tylko tyle, że doktor jest miły i dobrze się z nim rozmawia. Możesz mieć pewność, że w przypadku prostych problemów zdrowotnych na 99% pomoże Ci każdy lekarz (niezależnie od tego czy jest miły, czy wręcz przeciwnie). Nawiasem mówiąc, odbieranie kogoś jako miłego jest subiektywne i zależy od bardzo wielu czynników. Naprawdę nie warto brać tego kryterium pod uwagę.
- po drugie marketing i ludzka natura zniekształcają rzeczywistość. Jeśli myślisz, że opinie na forach i w serwisach z wizytówkami lekarzy są obiektywne, to bardzo się mylisz. Lekarze, mimo że nie wolno im się reklamować, dostrzegają potęgę internetu. Nie twierdzę, że każdy z nich pisze sobie pozytywne opinie, ale zapewniam Cię, że takich działań i ze strony medyków nie brakuje. Poważniejszym problemem (!) są jednak sfrustrowani rodzice. Jeden niezadowolony (nigdy nie wiadomo czy słusznie) potrafi napisać wiele negatywnych opinii. Ci zadowoleni z reguły są mniej aktywni. Tak to już w życiu jest, że wolimy demonstrować swoje negatywne uczucia.
UWAGA na pułapkę rekomendacji!
Szybki sprawdzian: która z poniższych opinii o tym samym lekarzu została sfabrykowana?
(pisownia oryginalna)
opinia 1:
Pan Piotr Z. to dobry lekarz pediatra, którego naprawdę gorąco polecam. Moja 3 letnia córcia uwielbia wizyty u tego pediatry. Nie straszne są nawet szczepienia, które wcześniej były koszmarem. Dodatkowo nigdy nie wyszłam z jego gabinetu z poczuciem, że problem zdrowotny mojego dziecka został zbagatelizowany.
opinia 2:Nie rozumiem tych zachwytów. Z mojego punktu widzenia nie najgorszy pediatra, jednak trzeba trafić na jego dobry humor. Poza tym synkowi już dwa razy przepisał antybiotyk na klasyczną wirusówkę, a wiadomo iż antybiotyki działają tylko na bakterie. Poza tym męczące jest to jego wciskanie syropków zawsze jednego producenta. Jeśli pan doktor lubi jeździć na wakacje fundowane przez firmę farmaceutyczną, to mógłby przynajmniej nie naciągać rodziców. Tak nie powinien robić dobry lekarz pediatra!
Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.
Różne diagnozy, czyli medycyna to nie matematyka!
Być może to będzie dla Ciebie szok, ale jeśli wezwiesz do swojego chorego dziecka dwóch lekarzy możesz usłyszeć dwie zupełnie różne diagnozy i zalecenia. Jak to możliwe? Mimo, że medycyna niewątpliwie jest nauką ścisłą, to przy stawianiu diagnozy wiele zależy od intuicji i spostrzegawczości lekarza czyli cech, które są unikalne dla każdego człowieka.
Nie każdy lekarz od razu widzi, że w danej chorobie 2+2 to 4. Możemy się na to zżymać, ale taka jest prawda. W tym względzie lekarze w zasadzie nie różnią się od mechaników samochodowych. I jedni i drudzy mogą popełnić błędy katastrofalne w skutkach.
Uznanie działania medyka za błąd lekarski nie jest jednak takie proste. W tej sprawie napisano wiele rozpraw. I wcale nie chodzi tu o wzajemną ochronę korporacji lekarskiej. Organizm człowieka to po prostu jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów, jakie stworzyła natura. Błędy w jego naprawianiu po prostu muszą i będą się zdarzać.
No dobrze, ale co z tego wynika? Czy jako rodzic masz przestać ufać lekarzowi? Czy masz zacząć zdobywać wiedzę, która pozwoli Ci go zastąpić? Nic z tych rzeczy!!! Nie zgłębisz medycyny studiując internetowe fora i komentarze. Są oczywiście książki medyczne i jeśli tylko masz czas, możesz zagłębiać się w teorię medycyny. Kłopot polega na tym, że teoria musi iść w parze z praktyką. Bez praktyki i zdobywanego latami doświadczenia nie byłoby dobrych lekarzy!
Jest natomiast pewien obszar, w którym masz przewagę nad każdym doktorem. To praktyczna wiedza o Twoim dziecku. Wykorzystaj ten atut! Nie wolno Ci tego zmarnować. Jak to zrobić? To prostsze niż sądzisz!
To może Cię zainteresować: Gorączka u dziecka to syndrom, którego nie wolno lekceważyć!
Pamiętasz, kiedy ostatni raz gorączkowało Twoje dziecko?
Przypominasz sobie od czego to się zaczęło? Jaką dokładnie dziecko miało temperaturę? Co pomogło? Przyjmij do wiadomości, że jesteś tylko człowiekiem. Masz zawodną pamięć na której możesz opierać się tylko w ograniczonym zakresie.
Dlatego apeluję: prowadź dziennik zdrowia swojego maluszka. Zapisuj dzień po dniu jego rozwój, co mu szkodzi, co pomaga, jak zareagował na nową potrawę, na lek przeciwgorączkowy. Zapisuj jego wymiary (waga i wzrost). Gwarantuję Ci, że wystarczy poświęcić 10 minut dziennie, żeby zgromadzić ogromną, fantastyczną bazę danych.
Możesz zapisywać to w zeszycie, ale polecam jeden z dwóch darmowych programów: Evernote lub OneNote (wykorzystasz je nie tylko do tego celu)!
Dlaczego to takie ważne? Tylko mając rzetelną wiedzę będziesz partnerem w rozmowie z lekarzem. Kiedy do naszego Antka przychodzi lekarz, prawie zawsze wprawiam go w osłupienie. Wiem dokładnie, kiedy ostatni raz gorączkował, co wtedy jadł, jakie leki dostał, co mu pomogło. To naprawdę ogromne wsparcie dla lekarza, które znakomicie ułatwia leczenie dziecka.
Evernote jest zawsze ze mną na komputerze i smartfonie. Robię w nim zapiski, zdjęcia, skany recept i ulotek, zapisuję dawkowania leków, przechowuje wyniki badań, pomiary wzrostu i i wagi, oraz swoje osobiste spostrzeżenia. Trzymam także wycinki ciekawych artykułów z sieci. Mam tam naprawdę wszystko, a znalezienie potrzebnej informacji zajmuje mi mniej niż…… 10 sekund! Zacznij robić tak samo.
Lekarz pediatra nie lubi przemądrzałych rodziców, ale doceni mądrych!
Jeśli chcesz zrazić do sobie lekarza powiedz mu, że swoją wiedzę czerpiesz z internetowych for. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby traktował Cię poważnie to pokaż mu, że potrafisz słuchać, ale masz też pełne prawo do zadawania pytań.
Jeśli Twoje dziecko zachorowało, musisz przecież dokładnie zrozumieć zalecenia. Każdy dobry lekarz pediatra to rozumie!
Każdy przypadek jest inny, ale dobry lekarz pediatra doceni i udzieli rzeczowej odpowiedzi, jeśli zapytasz go o:
- symptomy, które powinny Cię zaniepokoić i zmusić do ponownego kontaktu z lekarzem,
- tańsze, polskie zamienniki leków (naprawdę nie warto przepłacać),
- dokładny sposób dawkowania i godziny przyjmowania leków (bardzo istotne),
- interakcje z innymi lekami (rodzice rzadko o to pytają, a to szalenie istotna kwestia),
- potrzebę wykonania dodatkowych badań (jeśli coś Cię niepokoi).
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem Ci tym wpisem. Jeśli jakiś wątek szczególnie Cię zainteresował daj znać w komentarzu. Obiecuję, że żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Będę wdzięczny, jeśli dasz lajka lub podzielisz się tym teksem z innymi. Jeśli temat zdrowia dzieci szczególnie Cię interesuje zerknij do naszego działu, w którym publikujemy wywiady audio (podcasty) z lekarzami.
Więcej interesujących artykułów i podcastów znajdziesz w naszym dziale: PARENTING
Wyjaśnienie do szybkiego sprawdzianu: obie recenzje były fałszywe i stanowiły walkę czarnego ioraz białego PR. Finalnie oba komentarze zostały usunięte.
Jak się ta pani nazywa