Każdy z nas marzy o idealnej sylwetce i wymarzonej wadze. Chcemy szybko osiągnąć efekt w postaci dużego spadku masy ciała, dlatego stosujemy restrykcyjne, ale krótkotrwałe programy odchudzania. Po ich zakończeniu zazwyczaj następuje powrót do poprzedniej wagi i nieszczęsny efekt jo-jo. Wielu z nas od lat zadaje sobie jedno pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć?

[aktualizacja: 12’2021]

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Większość z nas kobiet pracuje na dwa etaty: praca zawodowa, a później zajmuje się obowiązkami związanymi z prowadzeniem domu. Do tego musimy jeszcze znaleźć czas, aby zadbać o swoje zdrowie oraz wygląd. Bez tego niestety nie będziemy czuły się dobrze, choć poniekąd wymusza to na nas otoczenie. Wszyscy chcą widzieć zadbaną i dobrze ubraną kobietę, oczywiście – obowiązkowo z nienaganną figurą. Jak pokazują statystyki, ponad połowa kobiet nie potrafi utrzymać prawidłowej masy ciała, pomimo narzucanych sobie ograniczeń!

Polska jest obecnie najszybciej tyjącym narodem Europy. Nadwagę lub otyłość ma już 46% kobiet i 63% mężczyzn, a nasze dzieci są w czołówce najbardziej otyłych: aż 29% 11-latków ma nadwagę, a wśród 13-latków ten problem dotyka co czwarte dziecko!

Dlaczego zatem oferowane przez specjalistów coraz to nowsze sposoby odchudzania nie rozwiązują problemu? W czym tkwi trudność?

Sprawdź: Nadwaga i otyłość – czy tylko takie szkody wyrządza dziecku cukier?

Uwaga na diety eliminacyjne!

W Polsce istnieje dość szeroka oferta indywidualnych programów odchudzających. Ilość gabinetów i poradni dietetycznych, salonów odnowy oraz specjalistów zajmujących się odchudzaniem cały czas rośnie. Najbardziej popularne są stosowane przez Polaków diety eliminacyjne, ograniczające spożycie zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Są one jednak również najbardziej nieskuteczne, a wręcz szkodliwe! I nie chodzi tu tylko o efekt jo-jo, a o nasze zdrowie!

Badania potwierdzają, że prowadzą one do krótkotrwałych sukcesów, okupionych wyrzeczeniami, uczuciem głodu i frustracją. Po osiągnięciu pierwszych efektów zwykle wracamy do swoich niewłaściwych nawyków. Masa ciała szybko się zwiększa, bo w reakcji na ograniczenia w podaży kalorii organizm przestawia się na „tryb” magazynowania.

Innym sposobem odchudzania jest podejmowanie ćwiczeń wysiłkowych. Owszem, treningi poprawiają bilans energetyczny, ale niestety nie na stałe, tylko podczas ich stosowania. Dodatkowo przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej, co z kolei stymuluje zapotrzebowanie na energię. Istotną kwestią jest, że zarówno ćwiczenia, jak i diety eliminacyjne nie mogą być stosowane przez znaczną część osób otyłych ze względów zdrowotnych oraz ograniczeń fizycznych.

Celowym jest zatem odpowiedź na pytanie: czy aktualnie stosowane przez nas metody odchudzania są efektywne i wystarczające? Prowadzone w wielu krajach badania pokazują, że przyczyną problemu w odchudzaniu jest pośpiech.

Chcemy zbyt szybko osiągnąć efekt w postaci dużego spadku masy ciała, dlatego stosujemy restrykcyjne, ale krótkotrwałe programy odchudzania. Po ich zakończeniu zazwyczaj następuje powrót do poprzedniej wagi oraz nieszczęsny efekt jo-jo.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nie jesteśmy przecież w stanie wegetować do końca życia na kilku listkach sałaty i butelce wody mineralnej. Z drugiej strony jednak druga połowa kobiet w Polsce z powodzeniem utrzymuje wspaniałą sylwetkę i właściwą wagę. Czyżby wszystkie codziennie głodziły się i spędzały kilka godzina na siłowni? Oczywiście, że nie!

Sprawdź: Fiołek trójbarwny (bratek) – naturalny środek wykrztuśny i napotny!

Co zatem stanowi sedno utrzymania właściwej masy ciała?

Odpowiedź teoretycznie jest prosta. Kluczem do sukcesu jest odżywianie się w sposób odpowiadający potrzebom własnego organizmu! Co to jednak oznacza w praktyce? I tu właśnie zaczyna się problem…

Polacy nie posiadają właściwej edukacji żywieniowej, mają za to wynikające z wielu przyczyn złe nawyki żywieniowe. To bezpośrednia przyczyna tycia oraz trudności w skutecznym i trwałym odchudzaniu. Jedyną drogą, aby odzyskać i utrzymać właściwą sylwetkę, dbając jednocześnie o zdrowie jest konieczność zmiany nawyków żywieniowych! Chodzi przede wszystkim o to, aby nauczyć się jeść z umiarem oraz żyć w zgodzie zarówno ze swoim ciałem, jak i psychiką. Tylko tak możemy wreszcie przestać zadręczać się pytaniem: dlaczego nie mogę schudnąć? I rzeczywiście osiągnąć wymarzoną sylwetkę!

Czy można jednak zmienić swój tryb życia do którego jesteśmy przyzwyczajeni od wielu lat, a którego często nawet sobie nie uświadamiamy, bo jest głęboko zakorzeniony w naszej podświadomości? Z pewnością nie jest to łatwe, ale możliwe! Zajmuje się tym z powodzeniem od kilkudziesięciu lat dziedzina nauki zwana psychodietetyką.

Podstawą terapii psychodietetycznej jest właściwa diagnoza indywidualnej sytuacji osoby z problemem nadwagi lub otyłości. Składa się na nią wiele elementów takich jak: historia wagi, uwarunkowania genetyczne, wiedza żywieniowa, sytuacja życiowa, emocje, samoocena, styl życia, rodzaj pracy, aktywność fizyczna, nabyte nawyki i wiele innych.

Zmiana trybu życia (w tym odżywiania) jest dokonywana metodą małych kroków przez uświadamianie przyczyn problemu, określanie celów oraz zastępowanie poszczególnych niekorzystnych elementów w sposobie życia oraz odżywiania innymi takimi, które poprawiają nasz bilans psychofizyczny, a jednocześnie służą naszemu zdrowiu i odzyskaniu równowagi metabolicznej.

Zmiany tego typu (w tym czas potrzebny na ich dokonanie) można obrazowo porównać z nauką nowego języka. To praca wymagająca wysiłku, ale jednocześnie dająca ogromne korzyści i satysfakcję, gdy już się zaczniemy nim posługiwać.

schudnąć

To może Cię zainteresować: Waga kuchenna – wsparcie w odchudzaniu

Skuteczna dieta. Psychodietetyk pomoże Ci schudnąć!

Czy można zatem uczyć się języka samodzielnie? Tak, można, ale każdy z nas doskonale wie, że najbardziej efektywne będzie uczenie się w środowisku ludzi, którzy się nim posługują. Tak samo jest z psychodietetyką. Można ją poznawać i wdrażać samodzielnie, ale zdecydowanie łatwiej i szybciej osiągniesz sukces, gdy zrobisz to pod okiem specjalisty.

Warto także otaczać się osobami, które będą towarzyszyć Ci w tej drodze. Badania porównawcze efektów odchudzania się w pojedynkę, a odchudzania w grupie potwierdzają kilkukrotną przewagę trwałości osiągniętych rezultatów wśród uczestników grupowych dietoterapii. Dla wielu z nas nie jest to żadnym zaskoczeniem. Zgodnie ze znanym przysłowiem „przeżywane wspólnie problemy są o połowę mniejsze, a przeżywana wspólnie radość jest dwukrotnie większa”. Trudno się z tym nie zgodzić!

Szukaj możliwości i form wsparcia, które ułatwią proces odchudzania i pomogą schudnąć!

Nic wiec dziwnego, iż od kilku lat obserwujemy w Polsce tworzenie się pewnego rodzaju grup wsparcia osób odchudzających się. To bardzo dobre rozwiązanie pod warunkiem, że ich działalność opiera się na sprawdzonej i potwierdzonej naukowo metodzie, zgodnej z zasadami zrównoważonego odżywiania. Będzie jeszcze lepiej, gdy grupę taką prowadzi specjalnie przygotowany i doświadczony psychodietetyk. Specjalista w danej dziedzinie przeprowadzi prawidłową diagnozę, nauczy zasad komponowania zbilansowanych posiłków oraz będzie czuwał nad procesem wprowadzania zmian. Psychodietetyk będzie także odpowiednio stymulował naszą motywację.

Pamiętajmy, przy każdym wyborze dotyczącym naszego zdrowia kierujmy się argumentami. Zapewnią nie tylko szybkie efekty, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, trwałe i dobre samopoczucie, aktywność oraz pozytywny obraz własnej osoby.

Zobacz także: Nawyki żywieniowe a stres. Co jeść, by ukoić nerwy i zachować zdrowie?

Jak skutecznie schudnąć?

Wychodząc naprzeciw istocie problemu nadwagi i otyłości, do rozwiązania którego kluczem jest edukacja żywieniowa, Klub Równowagi opracował interaktywny program edukacyjny Asystent RównoWagi, który umożliwia poznanie zasad zrównoważonego odżywiania oraz wspiera indywidualną zmianę nawyków żywieniowych.

Klub Równowagi uczy zrównoważonego odżywiania, wykonuje profesjonalną diagnozę stylu jedzenia, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej oraz pokazuje, jak wyznaczać sobie indywidualne cele, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „DOTACJE NA INNOWACJE. Inwestujemy w waszą przyszłość”.

Aplikacja Asystent to osobisty elektroniczny trener zdrowego trybu życia i odżywiania się dostępna jest na stronie: www.klubrownowagi.pl/asystent-rownowagi.

Więcej informacji o zrównoważonym odżywianiu oraz o możliwości skorzystania z metody równowagi metabolicznej w ramach udziału w ogólnopolskim badaniu nawyków żywieniowych można znaleźć na stronie: www.klubrownowagi.pl lub pod numerem telefonu  ⇒ 22 394 72 44

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię