Możliwości całkowitej rewaskularyzacji tętnic wieńcowych, czyli prestiżowe warsztaty EuroCTO po raz pierwszy w Polsce!

[EuroCTO] Z okazji pierwszych w Polsce, wyjątkowych warsztatów EuroCTO, w których uczestniczyć będą najlepsi w Europie specjaliści od kompletnego udrażniania tętnic wieńcowych, przybliżamy Państwu innowacyjną ideę zabiegów rewaskularyzacji całkowitej, które określane są, jako ostatnia do pokonania bariera w kardiologii interwencyjnej.

Zapraszamy na rozmowę Eweliny Myłek z Dyrektorem warsztatów EuroCTO w Polsce – prof. Leszkiem Bryniarskim, znanym krakowskim kardiologiem.

 

Euro_CTO_Radioklinika

Ewelina Myłek: Witam Panie Profesorze, zacznijmy od samych warsztatów EuroCTO, a dokładniej „8 th Experts Live CTO Workshop”, które odbędą się w dniach 30 września – 1 października 2016 roku w Krakowie. Powiedzmy nieco o programie wydarzenia oraz dla jakich odbiorców jest przeznaczona?

Leszek Bryniarski: Witam. Jest to konferencja dotycząca leczenia przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowychE. W programie znajdują się wykłady eksperckie, prezentacja przypadków (“case studies”), oraz zabiegi wcześniej zarejestrowane (tzw. „live in the box”) oraz transmitowane bezpośrednio z sali zabiegowej („na żywo”) ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Oprócz zagadnień praktycznych jest też naukowa strona warsztatów, prezentacja aktualnych wyników badań naukowych, wyników rejestrów oraz nowych kierunków badawczych dotyczących chronicznego zamknięcia tętnic wieńcowych (CTO).

Program zainteresuje zarówno bardzo doświadczonych operatorów (ekspertów), ale są w nim poruszone również zagadnienia dla osób mniej doświadczonych oraz osób, które dopiero rozpoczynają, lub zamierzają rozpocząć wykonywanie zabiegów udrożnień przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych.

EM: Dlaczego warsztaty te są wyjątkowe w skali całej Europy?

To jedyne w Europie, unikalne warsztaty, na których swoją wiedzę i możliwości prezentują największe autorytety kardiologiczne w rewaskularyzacji tętnic wieńcowych, a jest ich w całej Europie tylko … 60! – mówi prof. Leszek Bryniarski.

Możliwość obserwowania i uczenia się od najlepszych z najlepszych to ogromna wartość warsztatów EuroCTO. Poza tym, rewaskularyzacja całkowita to stosunkowo nowa dziedzina wymagająca innowacyjnego podejścia, specjalistycznego sprzętu i ogromnego warsztatu operatorskiego.

Członkowie EuroCTO Club-u są pionierami w tej dziedzinie. Na warsztatach poruszone zostaną wszystkie istotne aspekty dotyczące kwalifikacji pacjentów do zabiegów udrożnień CTO oraz techniki zabiegowe.

W czasie zabiegów chcemy pokazać, jak należy się do zabiegu przygotować, jak właściwie takie zabiegi należy wykonywać, co zrobić, aby zwiększyć szansę powodzenia zabiegu, jakim sprzętem należy dysponować, jakie techniki mogą i kiedy powinny być użyte.

Istotne jest też, jak unikać komplikacji związanych z samym zabiegiem, ale też jak ograniczyć ilość kontrastu podawanego w czasie zabiegu, jak zmniejszyć dawkę promieniowania rentgenowskiego.

Bezpieczeństwo chorych jest podstawowym zagadnieniem. Same zabiegi mają na celu pokazanie „krok po kroku” samej procedury, umożliwiają też interakcję uczestników, zadawanie pytań. Tego typu szkolenie jest niezwykle istotne dla codziennej praktyki – zaznacza nasz rozmówca.

EM: Jakie dokładnie kryteria trzeba spełnić, aby należeć do EuroCTO Club-u?

LB: EuroCTO Club zrzesza najlepszych specjalistów od udrażniania tętnic w Europie. Obecnie jest 60 członków EuroCTO Club, a został on założony w 2006 roku.

Aby zostać członkiem EuroCTO Club, trzeba być doświadczonym operatorem w zakresie CTO, udokumentować wykonanie co najmniej 300 zabiegów. Po złożeniu aplikacji, jeśli spełnia się takie kryteria, zostaje się członkiem stowarzyszonym na okres 2 lat w czasie których należy udokumentować wykonywanie co najmniej 50 zabiegów rocznie, wprowadzając ich dane do specjalnego rejestru (ERCTO registry). Po tym okresie i mając listy rekomendacyjne dwóch członków zarządu oraz ocenę całego zarządu można ubiegać się o pełne członkostwo klubu.

EM: Warsztaty skupiają się na chronicznych, czyli przewlekłych zamknięciach tętnic wieńcowych oraz na dedykowanym tej problematyce zabiegom. Proszę powiedzieć więcej o samych zabiegach.

LB: Zabiegi udrożnienia CTO są określane jako ostatnia bariera do pokonania w kardiologii interwencyjnej. Przewlekłe okluzje (zamknięcia) spotyka się nawet u 30% chorych z rozpoznaną chorobą wieńcową, a same zabiegi udrożnień stanowią ok. 5-15% ogólnej liczby zabiegów angioplastyki, choć jest to nadal zbyt niski odsetek. Stąd, z przewlekłymi zamknięciami spotka się każdy kardiolog interwencyjny wykonujący angioplastyki wieńcowe. Są to zabiegi, jak już wspominałem, które wymagają nie tylko odpowiedniego doświadczenia, ale i znajomości specjalistycznego sprzętu oraz specjalnych technik zabiegowych.

EM: Czy te zabiegi są skuteczne?

LB: Skuteczność udrożnień CTO wykonywanych przez kardiologów bez specjalnego przygotowania wynosi ok. 50%, natomiast wśród ekspertów przekracza ona 90%!

Stąd warsztaty są okazją do nauki dla wszystkich kardiologów interwencyjnych, ponieważ poprawa skuteczności zabiegów przekłada się na poprawę rokowań pacjentów. Wiemy też z doświadczenia, że znajomość technik używanych w czasie udrożnień ułatwia wykonywanie innych zabiegów angioplastyki. Ponadto, obecność zamkniętego naczynia jest najczęstszym powodem niezastosowania właściwego leczenia, a więc rewaskularyzacji, lecz skierowania chorego do leczenia tylko farmakologicznego. Warsztaty mają więc popularyzować tę trudną, ale niesamowicie skuteczną metodę leczenia.

EM: Powiedzmy więcej o głównym temacie tegorocznych warsztatów – zabiegach rewaskularyzacji całkowitej – dlaczego tak istotne jest popularyzowanie wiedzy i tego rodzaju zabiegów?

LB: U chorych z chorobą wielonaczyniową (czyli zwężeniami, lub zamknięciami tętnic wieńcowych) optymalnym sposobem postępowania jest wykonanie pełnej rewaskularyzacji, czy to chirurgicznej, czy, jeśli są do tego warunki, za pomocą angioplastyki.

Wiemy, że taki sposób przeprowadzenia zabiegu jest optymalny dla chorego i najlepiej wpływa na poprawę rokowań – tłumaczy prof. Bryniarski.

Z drugiej strony wiemy też, że to właśnie obecność CTO – przewlekłego zamknięcia naczynia jest najczęstszym powodem przeprowadzenia niepełnej rewaskularyzacji – czy to chirurg nie jest w stanie wszczepić pomostu (by-passu) do zamkniętego naczynia, czy to kardiolog inwazyjny, nie próbuje albo nie jest w stanie naczynia udrożnić

EM: Jakiego sprzętu używa się do rewaskularyzacji kompletnej (całkowitej)?

LB: Sprzęt, który jest wykorzystywany do zabiegów udrożnień CTO jest wysoce specjalistyczny. Są to prowadniki o specjalnych właściwościach, które pozwalają przedostać (przebić się) przez zamknięte naczynia, unikając jego perforacji. W zależności od morfologii okluzji (zamknięcia tętnicy) należy użyć odpowiedniego prowadnika, a ich rodzajów jest ich kilkadziesiąt. Specjalny sprzęt, np. mikrocewniki używany jest do zabiegów tzw. techniką wsteczną, gdzie do zamkniętej tętnicy dostajemy się przez inne zdrowe naczynie i pokonujemy okluzję („od tyłu”) wstecznie. Innych z kolei mikrocewników należy użyć gdy niedrożność znajduje się w miejscu rozwidlenia naczynia.

EM: A gdybyśmy mieli w prosty sposób pokazać zalety rewaskularyzacji całkowitej oraz powiedzieć dla jakich pacjentów jest przeznaczona?

LB: Zaletą rewaskularyzacji całkowitej jest poprawa komfortu życia chorych – ustąpienie bóli dławicowych, duszności.

Metoda ta poprawia też czynność lewej komory jeśli jest upośledzona, po zabiegu prawidłowo ukrwione serce zaczyna kurczyć się lepiej, rośnie frakcja wyrzutowa lewej komory.

Jest to też postępowanie, które poprawia rokowanie chorych, czyli przedłuża ich życie. W każdym przypadku staramy się poszerzyć czy udrożnić wszystkie zwężone, lub zamknięte naczynia.

Są przypadki w których możliwa jest pełna rewaskularyzacja zarówno za pomocą angioplastyki lub kardiochirurgiczna. Coraz częściej sięgamy po metody hybrydowe, np. kardiolog interwencyjny poszerza naczynia wszczepiając stenty, a kardiochirurg implantuje pomost (optymalnie z tzw. mini dostępu) do naczynia, którego nie jesteśmy w stanie poszerzyć albo udrożnić. Oczywiście należy pamiętać, że rewaskularyzować należy tylko te obszary mięśnia serca, które są żywe, wszczepianie pomostów, czy poszerzanie tętnicy, która zaopatruje obszar blizny pozawałowej nie ma sensu.

profLeszek Bryniarski_Euro_CTO_Radioklinika
Prof. nadz. dr hab. med. Leszek Bryniarski

EM: A wracając do warsztatów EuroCTO – konferencja co roku odbywa się w innym mieście Europy, skąd decyzja, aby po raz pierwszy odbyła się ona w Polsce, w Krakowie?

LB: Decyzja o przyznaniu organizacji warsztatów Polsce i Krakowowi została przegłosowana przez Zarząd i członków klubu już dwa lata temu w czasie warsztatów, które odbywały się w Madrycie. Bardzo miło mi to mówić, że jest ona docenieniem aktywności na arenie międzynarodowej w ramach EuroCTO Club i poza nim obu Dyrektorów warsztatów, czyli Prof. Jarosława Wójcika i mnie.

Uznano, że można powierzyć nam to odpowiedzialne zadanie, ponieważ jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedni poziom naukowy i merytoryczny tego prestiżowego spotkania. Do Euro CTO Club należy też znany krakowski kardiolog Prof. Dariusz Dudek, jeden z członków założycieli EuroCTO Club. W tym wyjątkowym stowarzyszeniu jest zatem tylko 3 Polaków.

EM: Z jakich krajów przyjadą w tym roku do Krakowa mistrzowie kardiologii w udrażnianiu tętnic wieńcowych?

LB: Na warsztatach będziemy gościć wszystkich liczących się europejskich i światowych ekspertów zajmujących się tym zagadnieniem. Z Europy obecni będą poprzedni prezesowie Euro CTO Club: Nicolaus Reifart (Niemcy), Gerald S. Werner (Niemcy), obecny prezes Alfredo R. Galassi (Włochy) i prezes elekt George Sianos (Grecja). Gościć będziemy też takich znakomitych kardiologów jak Carlo Di Mario (Wielka Brytania), Antonio Serra (Hiszpania), Thierry Lefevre, Yves Louvard, Nicolas Boudou (Francja), Imre Ungi (Węgry). Ale przyjadą do nas również eksperci z Japonii – Masahisa Yamane i Etsuo Tsuchikane.

Japończycy są prekursorami wielu nowych technik używanych w udrożnieniach CTO (np. technik wstecznych), a japońskie firmy przodują w produkcji sprzętu używanego w tych zabiegach i właśnie w czasie warsztatów zostaną zaprezentowane te nowinki techniczne. Z USA natomiast gościć będziemy czołowych ekspertów m.in. Emmanouil Brilakis, Dmitri Karmpaliotis.

EM: Rewaskularyzacja całkowita to w takim razie nowa i obiecująca droga rozwoju również polskiej kardiologii?

LB: Zdecydowanie, Cały czas należy pamiętać, że zabiegi udrożnień CTO poprawiają rokowanie chorych, zmniejszają ich dolegliwości. Celem szkolenia jest także nauka właściwej kwalifikacji do zabiegu, a wiec zdefiniowanie, kiedy każdy operator może próbować leczyć zamknięte naczynie, a kiedy powinien od razu skierować chorego do ośrodka referencyjnego, czyli do ośrodka, który się takich zabiegach specjalizuje. W Polsce jest to właśnie nasz ośrodek krakowski oraz lubelski u Prof. Wójcika. Także, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Krakowa!

EM: Dziękuję za rozmowę Panie Profesorze.

LB: Również bardzo dziękuję.


Euro_CTO_logo_Radioklinika

 

Radioklinika i Kardiologia Bez Kolejki objęły patronatem medialnym międzynarodowe warsztaty Euro CTO, zapraszamy Państwa na kolejne artykuły dotyczące rewaskularyzacji tętnic wieńcowych już wkrótce.

Szczegóły konferencji dostępne są na stronie www.eurocto2016.com

Zapraszamy również na profil warsztatów na FB: https://www.facebook.com/EURO-CTO-CLUB-269936543386534/?fref=ts

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię