Farmakogenomika to trudne słowo, ale sama istota tej dziedziny nauki jest w zasadzie łatwa do zrozumienia.

Tematyką tą zajmują się poważne instytucje naukowe. W samej warszawie znalazłem dwie: Zakład Farmakogenomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytut Biologi Doświadczalnej PAN.

W dużym uproszczeniu chodzi o odpowiedni dobór leków bazujący na genetycznych uwarunkowaniach chorego. Wiadomo bowiem, że nie wszyscy pacjenci reagują pozytywnie na konkretne terapie. Farmakogenomika pozwala sprawdzić, która z dostępnych metod terapii będzie dla pacjenta skuteczna. Znacznie skraca się czas liczony od momentu wykrycia choroby, do rozpoczęcia właściwego leczenia. Farmakogenomika to dziedzina, którą chyba powinny wspierać rządy państw. Jej rozwój może się bowiem przyczynić do znacznego zredukowania kosztów leczenia.

Byłoby cudownie gdyby każdy pacjent, u którego zdiagnozuje się poważne wymagające leczenia farmakologicznego schorzenie, mógł rozpocząć terapię od przeprowadzenia testu genetycznego. temat wydaje się bardzo ciekawy dlatego być może już niedługo porozmawiamy o tym ze specjalistą, dla którego farmakogenomika to prawdziwa pasja.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię