Najczęściej zaczynamy interesować się swoim zdrowiem dopiero, gdy zaczyna nam coś dolegać. Skumulowane zaniedbania sprawiają, że nasz organizm w pewnym momencie mówi „dość”! Jaka jest przyczyna naszych chorób i dolegliwości, skąd one właściwie się biorą? Czy musimy je tak ciężko przechodzić lub też w ogóle… chorować? Jak zadbać o lepszą kondycję i poprawić swoje zdrowie? Rozwiązaniem może być fitness medyczny.

[aktualizacja: 10’2020]

W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Czy mamy swój udział w pojawieniu się choroby? Jeśli tak – to czy to dobrze, czy źle? Dobrze, bo możemy wiele zrobić, aby zapobiegać chorobom, a źle… jeśli chcemy, aby inni zrobili to za nas. Okazuje się, że często to my sami jesteśmy przyczyną naszych dolegliwości. Jak podkreślają specjaliści, zaniedbujemy swoje zdrowie, a później jesteśmy zaskoczeni, że chorujemy.

Szybko żyjemy, szybko pracujemy i niestety szybko możemy zachorować z powodu stresu, małej aktywności fizycznej i jałowego menu dobieranego niemal automatycznie między odpisywaniem na maile, odbieraniem niecierpiących zwłoki telefonów ,czy śledzeniem informacji z internetu.

Skumulowane zaniedbania sprawiają, że nasz organizm w pewnym momencie mówi dość! A to ”dość” najczęściej oznacza jedną lub kilka chorób jednocześnie. Najczęściej zaczynamy interesować się swoim zdrowiem, kiedy już jesteśmy chorzy. Długotrwałe zaniedbywanie siebie skutkuje niestety poważnymi chorobami przewlekłymi!

Wiele zależy od nas w kwestii długości i jakości naszego życia – to nawet 80% efektów naszych codziennych wyborów!

„Jest niewiele czynników ryzyka chorób niemodyfikowalnych – takich, na które nie mamy wpływu. Są to uwarunkowania genetyczne, które np. odpowiadają w około 13% za raka piersi, czy w 2% za raka jajnika. Inne czynniki ryzyka chorób są modyfikowalne, czyli mamy na nie wpływ” – wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internistka, konsultant fitnessu medycznego, instruktorka globalnego programu Exercise is Medicine oraz Prezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem.

Choć nasza świadomość na temat zdrowia jest coraz większa, wciąż najłatwiej i najwygodniej zrzucić odpowiedzialność za swój stan zdrowia na lekarzy, dietetyka czy psychologa.

„Zawsze staram się tłumaczyć swoim pacjentom, że mają wolność wyboru. Efekty leczenia nie będą widoczne, jeśli nie wezmą odpowiedzialności za swoje zachowanie. To na ogół zmniejsza defensywność i ułatwia wprowadzanie zmian. Badania pokazują, że motywacją, która sprzyja wytrwałości i efektywności działania jest motywacja wewnętrzna. Musi być jednak zgodna z wartościami i potrzebami pacjenta. Zatem rozmawiajmy i pokazujmy jakie korzyści i pozytywne zmiany przyniesie choremu zmiana stylu życia – tłumaczy psycholog Marzena Sekuła, doktorantka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Co więc robić, aby mieć aktywny i pozytywny wpływ na nasze zdrowie?

Można określić to krótko – wybierać akcję, a nie reakcję! Ważna jest aktywność fizyczna na wszystkich etapach naszego życia oraz zdrowe odżywianie się.

W Polsce zaledwie 45% Polaków rusza się więcej niż 30 minut tygodniowo. Statystyki są alarmujące, ponieważ jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie!

fitness

UWAGA! „Do roku 2030 podwoi się liczba seniorów po 80. roku życia” – mówi Małgorzata Perl, trenerka, instruktorka fitnessu medycznego i globalnego programu Exercise is Medicine oraz wiceprezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem.

Aktywność fizyczna powinna nam towarzyszyć od dzieciństwa do późnej starości. To dzięki niej udaje się uniknąć wielu problemów zdrowotnych i z wielu z nich – wyjść.

Okazuje się, że osoby, które nie uprawiają sportu, znacznie częściej cierpią na choroby serca, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, a nawet na nowotwory!

Panuje przekonanie, że nie można ruszać się w chorobie, a jedynie odpoczywać.

Niewiele osób w końcu wie, że aktywność fizyczna zmniejsza także ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 60%, nawrotu raka piersi o 50%, a także rozwoju choroby Alzheimera o 40%. Dzięki częstym ćwiczeniom możemy również zmniejszyć pojawienie się choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o 40%, a udaru mózgu o 27%.

„Choroby nowotworowe znajdują się na pierwszym miejscu, jako przyczyna zgonów przed 65. rokiem życia i nadal rośnie ich ilość. A przecież dzięki aktywności fizycznej można zmniejszyć ryzyko zachorowania np. na raka piersi o 50%. Po 65. roku życia natomiast, do śmierci przyczyniają się najczęściej choroby układu sercowo – naczyniowego. Co ciekawe regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zawału serca aż o 30%” – zdradza Anna Plucik-Mrożek.

Fitness medyczny to mariaż idealny!

Fitness medyczny łączy pracę lekarza i trenera, by wspomagać leczenie chorób przewlekłych. Pacjent w programie fitnessu medycznego jest cały czas pod opieką lekarza i trenera.

Lekarz określa początkowe obciążenia podczas ćwiczeń i ocenia czynniki ryzyka i zagrożenia. Z kolei trener poprzez obserwację pacjenta podczas aktywności widzi, jak szybko i czy w ogóle może zwiększać obciążenia treningowe. Ocenia także, jak pacjent sobie radzi z ćwiczeniami, czy ma jakieś ograniczenia ruchowe i czy występują objawy alarmowe np. duszność wysiłkowa, czy ból w klatce piersiowej.

„Trener może zawsze skonsultować się z lekarzem, gdy zauważy jakieś niepokojące objawy. Zarówno lekarz, jak i trener muszą posiadać odpowiednią wiedzę, aby bezpiecznie zająć się pacjentem w klubie fitness” – wyjaśnia mechanizm fitnessu medycznego Małgorzata Perl.

„Ja nigdy nie byłam osobą fit. Wprost przeciwnie, zawsze się przed tym broniłam. Kiedy zachorowałam na chorobę nowotworową, lekarze kompletnie nie informowali mnie co zrobić dalej ze swoim życiem. W szpitalu dostałam kartkę z zaleceniami dietetycznymi na pierwszy miesiąc po operacji, a potem człowiek był zdany sam na siebie. Myślę, że każda kobieta ma tak, że choroba nowotworowa zamyka pewne rzeczy w naszym umyśle i tłamsi poczucie kobiecości. Ja starałam się ją z siebie wypierać” – opowiada Iza Zamachowska, pacjentka onkologiczna. „Dzięki zajęciom fitnessu medycznego ponownie nabrałam ochoty do życia”. Wiem, że dam radę a codzienne treningi niesamowicie mnie cieszą!”

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz? Postaw na fitness i regularny ruch!

To my sami pracujemy latami na późniejsze problemy zdrowotne, a możemy przecież pracować na świetne samopoczucie i zdrowie!

Ryzyko wystąpienia wielu chorób możemy zminimalizować, modyfikując nasze codzienne nawyki. Wystarczy naprawdę kilka zmian, jak choćby codzienne, 30-minutowe pójście na spacer.

Wiosna temu sprzyja, a ta dostępna dla każdego i prosta aktywność może może przynieść niesamowite efekty. Chodź zatem z nami na Spacer Po Zdrowie organizowany przez Fundację Zaskoczeni Wiekiem. Zobacz, jak niewiele może tak wiele zrobić dla Twojego zdrowia.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Biegiem Wegańskim. Organizatorkami wydarzenia są lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji Zaskoczeni wiekiem i prekursorka idei fitnessu medycznego w Polsce oraz Małgorzata Perl, Wiceprezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię