Fitness medyczny pomaga, a nawet leczy wiele schorzeń. Kompleksowy program ochrony zdrowia dostępny jest również i w Polsce! To innowacyjny projekt wzorowany na amerykańskim programie Exercise is Medicine (EIM), który działa już z powodzeniem w 43 krajach na świecie.

Fitness medyczny potrzebą starzejącego się społeczeństwa.

Inicjatorem wdrożenia programu fitnessu medycznego w Polsce jest Fundacja Zaskoczeni Wiekiem, a projekt został objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia. 

Trzeba nam wiedzieć, że Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Do tego dochodzą choroby cywilizacyjne, z którymi coraz częściej przychodzi się zmagać Polakom. 

45% zgonów w Polsce stanowią choroby układu krążenia, a 26% – niestety z tendencją rosnącą – nowotwory. Do powstawania powyższych chorób cywilizacyjnych przyczynia się siedzący tryb życia, który wg WHO jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, co stanowi 9% tych zgonów.

Chociaż ludzie zdają sobie sprawę z wagi problemu, to dla przykładu 36% Amerykanów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej (takich danych dla Polski jeszcze nie ma). Choć wydawać by się mogło, że tryb życia Polaków uległ poprawie (o 7% spadła liczba osób palących papierosy, zwiększyła się o 14% skuteczność leczenia nadciśnienie tętniczego), to niestety statystyki są nadal alarmujące!

Utrzymuje się wysoka liczba osób z nadciśnieniem tętniczym, które nie wiedzą o chorobie – jest to około 3,1 mln osób! Statystyki odzwierciedlają również złe nawyki żywieniowe Polaków – otyłość u mężczyzn wzrosła o 5%, a liczba chorych na cukrzycę i osób zagrożonych nią wzrosła aż o 20%.

Dane te już nie są optymistyczne, a będą niestety jeszcze gorsze, jeżeli osoby te nie zmienią pilnie swojego trybu życia – tłumaczy prof. Marek Kuch, kardiolog, zastępca kierownika Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zatrważający jest fakt, że problem cukrzycy czy otyłości dotyka już i dzieci, które wejdą dopiero w dorosłość i będą zmagać się z licznymi problemami zdrowotnymi, jeśli nie zmienią swoich nawyków i stylu życia! A dobry przykład powinien iść z góry!

Radioklinika | nordic walking | Fitness medyczny

Ruch to początek zmian.

Okazuje się, że receptą na nasze zdrowotne bolączki jest ruch. I, o ile widujemy pełne siłownie i kluby fitness, to nie tylko o to chodzi!

Kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych i elementem leczenia chorób przewlekłych i cywilizacyjnych jest fitness medyczny.

Fitness medyczny to jasny i klarowny system współpracy lekarza i trenera ze wsparciem dietetyka. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet wyleczyć, tylko trzeba wiedzieć jak.

Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworem czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć, a w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia – wyjaśniła lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internistka i jedna z inicjatorek fitnessu medycznego w Polsce.

Kilka lat temu uznałyśmy, że w USA robią świetną robotę i chciałyśmy się od nich uczyć. Zdobyłyśmy niezbędne umiejętności, doświadczenia i certyfikaty, które pozwalają nam teraz na wprowadzenie fitnessu medycznego do Polski – tłumaczy Małgorzata Perl, trenerka i inicjatorka idei fitnessu medycznego w Polsce.

Jakie mierzalne efekty może dać fitness medyczny?

Według badań faktycznie możemy mówić o ogromnym znaczeniu i potencjale fitnessu medycznego. Okazuje się bowiem, że regularne zajęcia mogą zmniejszyć:

  • śmiertelność i ryzyko nawrotu raka piersi o 50%,
  • ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 60%,
  • ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 40%,
  • ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o ok. 40%,
  • ryzyko udaru mózgu o 27 %
  • ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 58%. Imponujące !

Fitness medyczny jest nawet dla osób przewlekle chorych. Chodzi tu o to, że w każdym schorzeniu dobieramy odpowiedni pakiet ćwiczeń.

Pakiety powinny być dobrane do stanu fizycznego pacjenta i wdrażane ze stopniową intensywnością pod czujnym okiem lekarza.

I faktycznie prawdą jest, że fitness medyczny minimalizuje problemy wynikające z danej choroby, poprawia jakość życia, daje ogromną radość i satysfakcję! – potwierdza Małgorzata Perl.

Fitness medyczny_Radioklinika

Dla starszych, w miarę sprawnych osób, nie ma prawdopodobnie lepszego lekarstwa na dłuższe życie i pomyślną starość niż odpowiednio dobrana, zaplanowana i konsekwentnie podejmowana rekreacja ruchowa.

Wysiłek fizyczny chroni starsze osoby przed inwalidztwem i pomaga im uzyskać optymalny poziom funkcjonowania – wyjaśnia prof. Ewa Kozdroń, kierownik Zakładu Metodyki Rekreacji AWF w Warszawie.

Dodam, że ruchem można zastąpić każde lekarstwo, ale żadnym lekarstwem nie da się zastąpić ruchu – mówi z wielkim przekonaniem prof. Jan Tylka, psycholog sportu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Fitness medyczny dopiero wchodzi do Polski i jest jeszcze dużo do zrobienia. O ile jest wielu trenerów personalnych, to nie są oni jeszcze przygotowani do pracy z osobami przewlekle chorymi.

Taką wiedzę zarówno lekarze, jak i trenerzy będą mogli zdobywać podczas specjalnych warsztatów przygotowanych przez Fundację Zaskoczeni Wiekiem.

Co mi daje ruch? Spokój w głowie, więcej cierpliwości, uśmiechu, radości. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, dostaję w pakiecie. Mam lepszą odporność i kondycję. Więcej mi się chce. Oczywiście czasami taki trening jest kosztem snu, no ale nie ma nic za darmo. Mimo wszystko warto – mówi  Beata Sadowska, dziennikarka, redaktor naczelna magazynu “Dbam o zdrowie”.

Projekt Fitness Medyczny to ogólnopolska inicjatywa prozdrowotna, w ramach której planowanych jest wiele ciekawych aktywności, odpowiadających na potrzeby polskiego społeczeństwa zgodnie z danymi epidemiologicznymi. Ma wsparcie wielu znakomitych polskich i zagranicznych ekspertów oraz instytucji.

Fitness medyczny

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię