Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma za zadanie holistyczną opiekę nad kobietami na każdym etapie życia. Z jego pomocy najczęściej korzystają kobiety w okresie prekoncepcyjnym, czyli w momencie przygotowywania się do ciąży, ale także nastolatki przed rozpoczęciem współżycia i kobiety w trakcie menopauzy. O tym, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna i jakie korzyści przynosi kobietom mówi mgr Joanna Mróz, certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, na co dzień pracująca w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, wieloletni wykładowca Szkoły Rodzenia i członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

aktualizacja: 01’2024

Kiedy warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Z porady fizjoterapeuty uroginekologicznego powinny korzystać kobiety, które chcą dobrze przygotować się do okresu ciąży i porodu, a także nastolatki planujące rozpoczęcie współżycia. Pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeuty można odbyć około 16. roku życia, tuż przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny przygotowuje kobietę do rozpoczęcia współżycia. Jeśli pacjentka jest aktywna seksualnie i planuje zajść w ciążę, specjalista uczy ją prawidłowego rozluźniania mięśni, co ułatwi poród.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga również eliminować problem bolesnych stosunków, które mogą być efektem wielu przypadłości mięśni dna miednicy, stanów napięciowych w obrębie mięśni pośladkowych i kręgosłupa oraz schorzeń ortopedycznych lub rozejścia spojenia łonowego.

Jakie przypadłości eliminuje fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Oprócz przygotowania kobiety do współżycia i do okresu ciąży fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się przypadłościami związanymi z mięśniami dna miednicy, m.in. nietrzymaniem moczu, które może być efektem zbyt mocnego napięcia mięśni dna miednicy lub ich nadmiernego rozluźnienia.

Warto wiedzieć, że nie istnieją  uniwersalne ćwiczenia dla każdego rodzaju dolegliwości. Ich rodzaj i intensywność zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety, dlatego porada fizjoterapeuty uroginekologicznego może okazać się niezbędna w procesie leczenia!

Pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego przed i w trakcie ciąży.

Porady fizjoterapeuty uroginekologicznego będą cenne przed zajściem w ciążę. Kolejna wizyta odbywa się dopiero w drugim trymestrze, by ciąża mogła prawidłowo się zagnieździć i zaadaptować, a pierwsze uciążliwe objawy takie jak: senność, nudności i zmęczenie przyszła mama miała już za sobą.

Bezpieczna praca z kobietą w ciąży rozpoczyna się w drugim trymestrze i trwa aż do rozwiązania.

Dysfunkcje utrudniające zajście w ciążę.

Bolesne stosunki i wzmożone napięcie w obrębie mięśni dna miednicy mogą uniemożliwiać zajście w ciążę.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny uczestniczy w procesie leczenia niepłodności, która wiąże się ze wzmożonym napięciem w obrębie dna miednicy, brakiem ruchomości w macicy i zrostami po przebytych operacjach.

Profilaktyka przeciwzrostowa, a także praca z bliznami ma umożliwić kobiecie owulację. Niektóre pacjentki po cesarskim cięciu przez wiele lat nie mogą zajść w kolejną ciążę! Powodem zwykle jest sztywna macica, brak ruchomości tkankowej narządów wewnętrznych i głębokie zrosty.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży to czas odczuwania pierwszych dolegliwości bólowych. Pojawiają się problemy z kręgosłupem i ucisk na nerwy.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia postawę pacjentki, obserwuje w jaki sposób układają się krzywizny kręgosłupa, a także czy nie przechodzą w typową ciążową lordozę.

Fizjoterapeuta w razie potrzeby koryguje postawę przyszłej mamy i niweluje dolegliwości bólowe. Bada również mięśnie dna miednicy oraz ocenia napięcie pośladków oraz stawów skroniowo-żuchwowych, po czym dobiera się właściwą terapię i sposób leczenia. Fizjoterapeuta uroginekologiczny uczy pacjentkę, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy i jak należy je ćwiczyć.

W drugim trymestrze ciąży wzmacnia się mięśnie dna miednicy, natomiast trzeci trymestr poświęca się na ich rozluźnienie.

Trzeci trymestr to czas rozluźniania odcinka lędźwiowego, mięśni dna miednicy i krocza. W trakcie porodu nie mogą być zbyt wzmocnione, ponieważ nie służy to akcji porodowej.

Wysportowane i wzmocnione mięśnie mogą utrudniać przebieg porodu!

Mitem rozpowszechnianym wśród ciężarnych jest informacja, że przyszłe mamy powinny mieć wzmocnione mięśnie dna miednicy. Kobieta przygotowując się do porodu musi potrafić świadomie rozluźnić mięśnie, by w drugiej fazie porodu, gdy główka wydostaje się na zewnątrz, mogły się rozkurczyć.

Jeśli kobieta da sobie czas na rozluźnienie mięśni dna miednicy, ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności nacięcia maleje.

Bardzo często wysportowane kobiety, które mają wzmocnione mięśnie dna miednicy, gorzej znoszą poród i trudniej jest im urodzić całkowicie naturalnie i spontanicznie.

Trzeci trymestr ciąży to czas ćwiczeń rozluźniających i relaksujących.

W trzecim trymestrze ciąży należy wykonywać ćwiczenia relaksujące i rozciągające, które przygotują mięśnie do porodu. Pomogą w tym: joga prenatalna, praca z oddechem i pilates rozluźniający. W końcowej fazie ciąży trening świadomego rozluźniania i napinania wszystkich partii mięśni jest bardzo istotny, ponieważ ma duży wpływ na przebieg akcji porodowej.

Celem fizjoterapii uroginekologicznej jest rozluźnienie całego ciała, by kobieta potrafiła świadomie rozkurczyć mięśnie podczas porodu.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny nie pracuje tylko na dolnej części ciała!

Napięcia w stawie skroniowo-żuchwowym oddziałują na dolne części ciała, dlatego fizjoterapeuci zalecają, aby kobieta podczas rozwiązania otwierała usta i śpiewała! Poród z otwartym gardłem ma większą szansę powodzenia.

Kinesjotaping, czyli plastrowanie dynamiczne w ciąży.

Ta nieinwazyjna metoda jest całkowicie bezpieczna w czasie ciąży i karmienia piersią. Plastry do kinezjotapingu zwykle nie powodują uczuleń i są metodą wspierającą pracę fizjoterapeuty oraz osteopaty.

Kinesjotaping ma zastosowanie w terapii mięśnia prostego brzucha i stawów biodrowo-krzyżowych. ponadto plastrowanie dynamiczne wykorzystuje się w leczeniu rozejścia spojenia łonowego w ciąży i po porodzie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach kinezjotapigu, polecamy artykuł: „Kinezjotaping | Okiełznaj ból, przywróć ciału sprawność!”.

Jak przebiega fizjoterapia uroginekologiczna?

Standardowe badanie oceniające postawę ciała odbywa się w pozycji stojącej, na fotelu ginekologicznym lub na stole przystosowanym dla karmiących mam. W drugim trymestrze bada się pacjentki w pozycji leżącej, a w końcowej fazie ciąży przyszła mama podczas badania leży na lewym boku.

Fizjoterapeuta pracuje z pacjentką na macie z użyciem wałka wibrującego lub małej i dużej piłki, a także na specjalnych rolerach.

Początkowo pacjentka może wykonywać ćwiczenia samodzielnie lub z partnerem. Mężczyźni uczą się w jaki sposób trenować z partnerką domu, dzięki czemu skraca się okres terapii uroginekologicznej. Trudniejsze ćwiczenia wykonuje się w gabinecie wraz z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Fizjoterapia uroginekologiczna to ulga dla przyszłej mamy!

Kobiety bardzo często nie wiedzą co może przynieść im ulgę w czasie ciąży. Dolegliwości bólowe nie są koniecznością, dlatego warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, którego wsparcie jest cenne także w leczeniu endometriozy. Warto wiedzieć, że terapia jest skuteczna przy współpracy lekarza ginekologa i dietetyka.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Posłuchaj podcastu, dowiedz się więcej.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię