Glinki kosmetyczne ze względu na swoje liczne właściwości oraz bogactwo cennych składników stały się podstawą pielęgnacji skóry twarzy. Jakie korzyści niesie regularne stosowanie glinek i czym kierować się przy ich wyborze?

aktualizacja: 11’2023

Czym są glinki kosmetyczne?

Glinki kosmetyczne to całkowicie naturalne minerały zawierające liczne makro- i mikroelementy takie jak: cynk, magnez, potas, wapń, krzem, żelazo, miedź, selen i fosfor. Za sprawą swoich licznych właściwości znalazły zastosowanie w kosmetyce i stały się podstawą pielęgnacji cery. Wykorzystuje się je do oczyszczania skóry głowy, kąpieli pielęgnacyjnych oraz przygotowywania maseczek do twarzy.

Składniki mineralne glinek kosmetycznych mają zbawienny wpływ na skórę.

Glinka jest sproszkowaną skałą osadową, którą po wydobyciu suszy się i następnie mieli na bardzo drobny pył konsystencją przypominający puder lub mączkę. Jej skład i właściwości zależą od pochodzenia, a jej barwa – od minerałów, które zawiera. Kolor glinki pełni istotną rolę, ponieważ każda z nich ma inne właściwości i zastosowanie.

Glinki wykazują zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń  i toksyn z powierzchni skóry.

Ponadto oczyszczają cerę, regulują poziom pH i przywracają skórze prawidłowy odczyn. Glinki mogą być stosowane przez każdego, bez względu na rodzaj skóry, czy skłonność do alergii lub podrażnień. Przy wyborze glinek kosmetycznych warto zwrócić uwagę na ich skład – nie powinny zawierać sztucznych substancji i konserwantów, które mogą obniżać ich skuteczność! Glinka dobrej jakości powinna w minimum 95% składać się ze związków aktywnych.

Glinka dobrej jakości, bez dodatku sztucznych substancji to gwarancja skutecznego i bezpiecznego działania.

Dlaczego warto stosować glinki do twarzy?

Za sprawą łatwo przyswajanych związków mineralnych glinki łatwo usuwają toksyny i oczyszczają skórę. Wykazują także właściwości absorbujące, co oznacza, że mają zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń osadzających się na naskórku. Systematyczne stosowanie glinek wyrównuje koloryt skóry oraz przyspiesza gojenie się ran i podrażnień.

Glinki kosmetyczne wykazują silne działanie oczyszczające.

Maseczki na bazie glinek sprawdzą się w pielęgnacji cery problematycznej, tłustej i skłonnej do powstawania niedoskonałości. Glinki mają działanie antybakteryjne i złuszczające, a także wchłaniają nadmiar sebum. Regularnie stosowane zwężają pory i usuwają zaskórniki.

Glinki bez sztucznych dodatków są całkowicie alergiczne.

Naturalne glinki nie zawierające sztucznych substancji mogą być mogą być stosowane także przez osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień i uczuleń, alergików oraz kobiety w ciąży. Ponadto wykazują także lecznicze właściwości – glinki mogą wspomagać leczenie trądziku różowatego, łuszczycy, egzemy i oparzeń słonecznych.

Glinki kosmetyczne regenerują, wygładzają i ujędrniają skórę, zapobiegając powstawaniu zmarszczek.

glinki

Glinka a rodzaj skóry. Jak wybrać tę właściwą?

Wybór glinki do twarzy nie może być przypadkowy, ponieważ każda z nich wykazuje inne właściwości i spełnia nieco odmienne funkcje. Aby stosowanie glinek kosmetycznych mogło przynieść pożądane efekty, powinny być dobrana według indywidualnych predyspozycji i potrzeb skóry. Jak wybrać tę odpowiednią?

Biała glinka 

jedna z najbardziej popularnych i uniwersalnych glinek kosmetycznych. Wykazuje właściwości łagodzące, regenerujące oraz odżywcze i z tego względu będzie odpowiednia do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Biała glinka niweluje blizny, dzięki czemu poprawia wygląd cery.

Zielona glinka

ze względu na silne właściwości oczyszczające i dezynfekujące będzie idealna dla skóry tłustej, problematycznej i mieszanej. Zielona glinka hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie niedoskonałości i zmian skórnych. Ponadto ma także właściwości ściągające, dzięki czemu niweluje rozszerzone pory, a także minimalizuje zmarszczki.

Czerwona glinka

redukuje wydzielanie sebum i wykazuje działanie oczyszczające, dzięki czemu jest polecana zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Choć działa podobnie jak zielona glinka, jest łagodniejsza, dlatego można stosować ją także w pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Czerwona glinka ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne – uszczelnia i wzmacnia ściany jednocześnie zapobiegając ich pękaniu. Z tego względu może być pomocna w leczeniu trądziku różowatego.

Błękitna glinka

ma silne działanie absorbujące, pochłania nadmiar sebum oraz zanieczyszczeń i usuwa martwy naskórek. Dodatkowo wnika w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu poprawia krążenie oraz odżywia i regeneruje tkanki.

Żółta glinka

sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, odtłuszczającym i matującym. Żółta glinka ma także działanie przeciwzapalne i remineralizujące oraz przyspieszające gojenie.

Różowa glinka

jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej w proporcji 1:2, dzięki czemu wykazuje właściwości obu glinek. Będzie odpowiednia dla skóry wrażliwej i atopowej, ponieważ delikatnie oczyszcza cerę i łagodzi podrażnienia. Różowa glinka ma właściwości kojące, wygładzające i zabliźniające, a także naturalnie dezynfekuje i tonizuje skórę.

Jak stosować glinki kosmetyczne?

Glinki najczęściej stosuje się jako bazę maseczek do twarzy, które są proste i szybkie w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać 1 lub 2 łyżeczki glinki z odrobiną wody i po uzyskaniu gładkiej konsystencji nanieść mieszankę na skórę twarzy. Glinkę należy zmyć po 15-20 minutach i nie dopuścić do jej wyschnięcia.

Maseczka na bazie glinki nie może zaschnąć na skórze – spryskuj twarz wodą lub hydrolatem!

Zaschnięta glinka może wywołać podrażnienia i nasilić efekt ściągnięcia skóry, dlatego po jej nałożeniu należy delikatnie spryskiwać twarz wodą lub hydrolatem. Bardzo ważne jest także, by do przygotowywania oraz nakładania maseczki nie używać metalowych szpatułek i łyżeczek, które osłabiają ich działanie. Niewskazane jest również zbyt częste stosowanie glinek. Aby uniknąć podrażnień i nadmiernego przesuszenia skóry najlepiej nakładać je nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię