Biorąc pod uwagę różne problemy zdrowotne Polaków, mało kto przejmuje się kondycją swojego słuchu. Bardzo często zapominamy o nim i ignorujemy nadmierny hałas, bo bardziej przeszkadza nam słaby wzrok czy dolegliwości bólowe. Wielu z nas zdaje się, że problemy ze słuchem dotyczą jedynie ludzi starszych. Nic bardziej mylnego! Przekonywali o tym organizatorzy V edycji Narodowego Testu Słuchu – największej kampanii profilaktyki słuchu w Polsce.

[aktualizacja:08’2020]

Hałas – epidemia XXI wieku

Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce. Ubytek słuchu jest też jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w naszym kraju. Wokół nas cały czas jest głośno, wystarczy wyjść na ulicę – ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80–90 decybeli!

Hałas uliczny (85 decybeli) może obniżać próg słuchu!

Wady słuchu stają się prawdziwą plagą i cichą epidemią hałaśliwych miast XXI wieku. Niedosłuch jest podstępny: nie atakuje znienacka – postępuje powoli i niezauważalnie. W dodatku „pomagamy” mu atakując uszy decybelami ze słuchawek, nie używając ochronników w pracy, nie odpoczywając w ciszy, a wreszcie – unikając aparatów słuchowych. Trzeba zdać sobie sprawę: przekonanie o tym, że problemy ze słuchem to przypadłość ludzi starszych to mit! Niedosłuch dotyka coraz młodsze osoby, bez względu na wiek – także małe dzieci!

Aż 23% dzieci nie słyszy w normie oraz nie rozumie poleceń rodzica i nauczyciela. Już sama statystyka jest alarmująca! 

W Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem. Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce. Trzeba pamiętać, że słuch nie łamie się jak noga – nagle i w jednej chwili. Do jego utraty dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy ze słuchem!

hałas

Objawy niedosłuchu i problemów ze słuchem

Dlaczego objawy niedosłuchu zauważamy zbyt późno? Często przez lata nawet nie zdajemy sobie sprawy, że mamy jakikolwiek problem ze słuchem. Sami nie widzimy, że słyszymy co raz gorzej i radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno. Bardzo często to nasi bliscy i znajomi pierwsi orientują się, że z naszym słuchem jest coś nie tak!

Pierwszym objawem problemów ze słuchem jest przekręcanie słów w mowie.

Rozmowa z osobą, która nie słyszy poprawnie przypomina rozmowę w głuchy telefon – przekręca słowa i nierzadko naraża się na śmieszność!

Przeczytaj także: Coś Ci szumi w uchu? Idź do lekarza!

Jak wyglądają testy słuchu?

  • Test ecola – bardzo krótki, przesiewowy test, w trakcie którego każdemu „podajemy” przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB w czterech częstotliwościach (500, 1000, 2000, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Pacjenci, którzy nie usłyszą wszystkich sygnałów od razu kierowani są na dokładniejsze badanie audiometryczne.
  • Test audiometryczny – określa próg słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Pacjenci mają założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizują moment pojawienia się dźwięku. Test rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany jest sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Testujący stopniowo zwiększa natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy dziecko usłyszy go i naciśnie przycisk. Badanie wykonywane jest w 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz).

Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku!

Więcej o kampanii Narodowy Test Słuchu i badaniach słuchu można przeczytać na stronie: www.sluchobus.pl

Zadbaj o słuch – drugiego już nie dostaniesz!

Nasze komórki słuchowe potrzebują odpoczynku. Hałas niszczy je, dlatego cisza jest najlepszą formą regeneracji słuchu. Jeśli przebywamy dużym hałasie, np. na koncercie lub w klubie, nasze komórki słuchowe powinny odpoczywać przez 72 godziny! W innym przypadku – obumierają.

Komórki słuchowe potrzebują czasu na regenerację!

Hałas nieodwracalnie niszczy słuch, dlatego profilaktyka jest bardzo istotna! Jeżeli już jesteśmy na niego narażeni, np. w pracy, powinniśmy nosić ochronniki słuchu. Te wysokiej jakości potrafią jednocześnie blokować hałas i przepuszczać głos ludzki! Dzięki temu ochrona słuchu w miejscu pracy nie musi wiązać się z dyskomfortem i obniżeniem jakości wykonywanej pracy.

Słuch trzydziestolatków pracujących w hałasie jest porównywalny do słuchu sześćdziesięciolatków!

Jeśli zniszczymy słuch hałasem, już nigdy go nie odzyskamy. Co prawda rozwiązaniem problemu mogą być aparaty słuchowe lub implanty poprawiające jakość życia, warto jednak w porę zapobiegać uszkodzeniom słuchu!

hałas

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem Panem Piotrem Millerem – protetykiem słuchu i organizatorem Narodowego Testu Słuchu.

Piotr Miller
Piotr Miller, protetyk słuchu

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię