Mitem jest  to, że problemy ze słuchem dotyczą jedynie ludzi starszych. Przekonywali o tym organizatorzy V edycji Narodowego Testu Słuchu – największej kampanii profilaktyki słuchu w Polsce.

Reporter Radiokliniki postanowił porozmawiać na ten temat z Piotrem Millerem – protetykiem słuchu, organizatorem Narodowego Testu Słuchu.

Aż 23 % dzieci nie słyszy w normie, nie rozumie poleceń rodzica, nauczyciela. Już sama ta statystyka jest alarmująca! 

Wady słuchu stają się prawdziwą plagą, cichą epidemią hałaśliwych miast XXI wieku. Niedosłuch jest podstępny: nie atakuje znienacka, postępuje powoli, niezauważalnie. W dodatku „pomagamy” mu atakując uszy decybelami ze słuchawek, nie używając ochronników w pracy, nie odpoczywając w ciszy, a wreszcie unikając aparatów słuchowych.

Mało kto wie, że już hałas uliczny (85 decybeli) może obniżać próg słuchu. W Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem. Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce.

Trzeba pamiętać, że słuch nie łamie się jak noga – nagle, w jednej chwili. Do jego utraty dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.

Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku! Powód: często przez lata nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z nim jakikolwiek problem. Radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno!

Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsce. Ubytek słuchu jest też jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w naszym kraju. Głośno jest wokół nas, wystarczy wyjść na ulicę. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli.

Jak wyglądają testy słuchu?

  • Test ecola – bardzo krótki, przesiewowy test, w trakcie którego każdemu „podajemy” przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB w czterech częstotliwościach (500, 1000, 2000, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Ci pacjenci, którzy nie usłyszą wszystkich sygnałów, kierowani są od razu na dokładniejsze badanie audiometryczne.
  • Test audiometryczny – określa próg słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Pacjenci mają założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizują moment pojawienia się dźwięku. Test rozpoczyna się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany jest sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Testujący stopniowo zwiększa natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy dziecko usłyszy go i naciśnie przycisk. Badanie wykonywane jest w 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz).

Więcej o kampanii Narodowy Test Słuchu można przeczytać na stronie sluchobus.pl

Zapraszamy do wysłuchania audycji a naszym gościem jest Piotr Miller – protetyk słuchu, organizator Narodowego Testu Słuchu.Piotr Miller

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię