Hipnoterapia lecznicza i hipnoza jest uznaną metodą leczniczą. Nie ma nic wspólnego z tzw. hipnozą sceniczną i naszymi wyobrażeniami wyniesionymi z filmów. Przekonałam się o tym na własnej skórze i odczarowałam swoje fałszywe wyobrażenie w tym temacie. Zapraszam do wysłuchania audycji.
[aktualizacja: 11’2022]
Czym jest hipnoza?
My jako ludzie nie chcemy się zmieniać. Wchodzimy w pewne zachowania, czy wzorce i po prostu jest nam z tym wygodnie. Boimy się zmian! W obecnych czasach na nasze problemy coraz częściej możemy znaleźć „cudowną” pigułkę – lekarstwo na wszystkie bóle i niedomagania. Ale czy jej zażycie jest równoznaczne z eliminacją naszego problemu czy raczej jego skutecznym wytłumieniem?
Tymczasem nasza psychika posiada zdolność do stymulowania procesów leczenia na poziomie biochemicznym. W mózgu kodują się obrazy i myśli przekazywane za pomocą odpowiednich sugestii. Poprzez układ nerwowy pozytywne informacje przekazywane są do całego organizmu.
Bezpośredni dostęp do podświadomości w czasie seansu hipnozy pozwala na wniknięcie w przyczyny osobistych trudności i niepowodzeń. To jeden ze sposobów na pokonanie życiowych trudności. Pomaga też w przyswojeniu sobie nowych nawyków, zachowań i myślenia, wzmocnienia poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz poprawy pamięci i koncentracji.
Hipnoza i jej wpływ na zdrowie człowieka
Hipnoterapia jest znakomitym narzędziem w leczeniu ciężkich zaburzeń nerwicowych, uzależnień, lęków, alkoholizmu, depresji, bezsenności, zaburzeń somatycznych oraz stanów obniżonej odporności psychofizycznej organizmu. Zadaniem hipnoterapii jest doprowadzenie do jedności psychosomatycznej. Głównym jej założeniem jest to, aby wszystko to, co dzieje się w umyśle wpływało na ciało, a to, co się dzieje w ciele – wpływało na umysł. To właśnie przywrócenie równowagi psychofizycznej.
Niezmiernie ważną kwestią jest dobór właściwego hipnoterapeuty. Powinna to być osoba z dużym doświadczeniem i którą darzymy zaufaniem. Hipnoza to praca z niezwykle wrażliwą ludzką psychiką, dlatego warto podejść do niej odpowiedzialnie!
Zadaniem podświadomości jest też kierowanie mechanizmami ciała za pomocą mózgu. Przeprowadzone eksperymenty dowiodły, że wieloma mechanizmami organizmu steruje właśnie podświadomość. Poprzez sugestię hipnotyczną można wpłynąć na krążenie krwi, przyspieszyć bądź spowolnić pracę serca, zmienić funkcjonowanie gruczołów i narządów, skrócić czas gojenia się rany, a także podnieść lub obniżyć temperaturę ciała, czyli spowodować różnorodne zmiany w organizmie. Głównym zadaniem podświadomości jest ochrona nas samych. Ta część naszej psychiki zawsze jest czujna i gotowa do pracy, obojętnie, czy śpimy lub nie. Uaktywnia się wtedy, gdy świadomość jest w pewien sposób „wyłączona”, np. z powodu snu, urazu lub też stanu spowodowanego zażyciem narkotyku.

Na czym polega hipnoza?
Terapeuta przy zachowanej świadomości pacjenta przekazuje sugestie pozytywne, czyste, regenerujące w postaci słów i obrazów. Nie ma takiej możliwości, nawet w najgłębszym stadium hipnozy, aby wedrzeć się w te tajemnice duszy człowieka, których on sam nie chce zdradzić. Już próba tego rodzaju działań natychmiast przerywa trans wywołując alarm, a osoba poddana hipnozie natychmiast z niego wychodzi. Przed sesją uzgadniana jest treść sugestii, które mają wpłynąć na zmianę danego zachowania, czy też eliminację określonego problemu.
Żadna sugestia z zewnątrz nie poskutkuje, jeśli nie zostanie zaakceptowana przez pacjenta. Hipnoza opiera się wyłącznie na sugestiach pozytywnych, które pacjent słyszy, akceptuje i przyjmuje w celu ich spożytkowania.
Obecnie ludzie żyją w olbrzymim pędzie, są stymulowani ze wszystkich stron a organizm ludzki nie jest maszyną – potrzebuje spokoju. I tego będzie się domagał, gdy „pracuje” zbyt ciężko. Pamiętajmy o tym i starajmy się znaleźć w ciągu dnia trochę czasu tylko dla siebie. Podstawa to relaks i wsłuchiwanie się we własne ciało!
Zajrzyj także do innych artykułów i podcastów z naszego działu: PSYCHOLOGIA I PSYCHIATRIA
Czym jest hipnoza i hipnoterapia – podcast do wysłuchania
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z naszym gościem z Panem Wojciechem Góreckim, psychologiem, psychoenergoterapeutą i hipnoterapeutą, przyjmuje w Warszawie w Gabinecie hipnoterapii i psychoterapii im. prof. Marii Szulc.
Wojciech Górecki, psycholog, psychoenergoterapeuta, hipnoterapeuta. Ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Wydział Filozofii Chrześcijańskiej – Instytut Psychologii. Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień. Podyplomowe Studium Mediacje Rodzinne. Uczeń wybitnego hipnologa prof. Marii Szulc, która wypracowała biostymulację jako psychoterapeutyczną metodę leczenia. Prowadzi Gabinet Psychobiostymulacji im. prof. Marii Szulc w Warszawie od 2001 roku. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę psychologiczną osiąga bardzo dobre wyniki w terapii.
Jako jedyny w Polsce stosuje metodę psychobiostymulacji i hipnoterapii, które cechują się wysoką skutecznością w leczeniu uzależnień (alkoholizmu), nerwic i depresji. Wciąż uaktualnia i poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii i hipnologii, prowadząc badania naukowe.
Gabinet hipnozy leczniczej w Warszawie, przy ul. Mierosławskiego 15.
Polecam Hipnoza Szczecin