Hipnoterapia lecznicza jest uznaną metodą leczniczą i nie ma nic wspólnego z tzw. hipnozą sceniczną i naszymi wyobrażeniami wyniesionymi z filmów. Przekonałam się o tym na własnej skórze i odczarowałam swoje fałszywe wyobrażenie w tym temacie. Zapraszam do wysłuchania audycji.

My jako ludzie nie chcemy się zmieniać. Wchodzimy w pewne zachowania, wzorce i jest nam z tym wygodnie. Boimy się zmian! W obecnych czasach na nasze problemy coraz częściej możemy  znaleźć “cudowną” pigułkę, lekarstwo na wszystkie bóle i niedomagania. Ale czy jej zażycie jest równoznaczne z eliminacją naszego problemu czy raczej jego skutecznym wytłumieniem? Jak uważacie?

Tymczasem nasza psychika posiada zdolność do stymulowania procesów leczenia na poziomie biochemicznym. W mózgu kodują się obrazy, myśli przekazywane za pomocą odpowiednich sugestii. Poprzez układ nerwowy pozytywne informacje przekazywane są do całego organizmu. Bezpośredni dostęp do podświadomości w czasie seansu hipnozy pozwala na wniknięcie w przyczyny osobistych trudności i niepowodzeń, jest jedynym sposobem na pokonanie życiowych trudności. Pomaga też w przyswojeniu sobie nowych nawyków, zachowań i myślenia, poczucia własnej wartości, pewności siebie oraz poprawy pamięci i koncentracji.

Hipnoterapia jest znakomitym narzędziem w leczeniu ciężkich zaburzeń nerwicowych, uzależnień, lęków, alkoholizmu, depresji, bezsenności, zaburzeń somatycznych oraz stanów obniżonej odporności psychofizycznej organizmu. Zadaniem hipnoterapii jest doprowadzenie do jedności psychosomatycznej. Głównym jej założeniem jest to, by to co dzieje się w umyśle wpływało na ciało i to co się dzieje w ciele wpływało na umysł, czyli przywrócenie równowagi psychofizycznej. Tu należy zaznaczyć, że niezmiernie ważną sprawą jest dobór właściwego hipnoterapeuty. To powinna być osoba z dużym doświadczeniem,  i co do której mamy zaufanie, bo jest to praca z niezwykle wrażliwą ludzką psychiką. 

Zadaniem podświadomości jest też kierowanie mechanizmami ciała za pomocą mózgu. Przeprowadzone eksperymenty dowiodły, że wieloma mechanizmami organizmu steruje właśnie podświadomość. Poprzez sugestię hipnotyczną można wpłynąć na krążenie krwi, przyspieszyć bądź spowolnić pracę serca, zmienić funkcjonowanie gruczołów i narządów, skrócić czas gojenia się rany, podnieść lub obniżyć temperaturę ciała, czyli spowodować różnorodne zmiany w organizmie. Głównym zadaniem podświadomości jest ochrona nas samych. Ta część naszej psychiki zawsze jest czujna i gotowa do pracy, obojętnie czy śpimy czy nie. Jest aktywna wtedy, gdy świadomość jest w pewien sposób „wyłączona”, np. z powodu snu, urazu lub też stanu spowodowanego zażyciem narkotyku.

Terapeuta przy zachowanej świadomości pacjenta przekazuje sugestie pozytywne, czyste, regenerujące w postaci słów i obrazów. Nie ma takiej możliwości, nawet w najgłębszym stadium hipnozy, aby wedrzeć się w te tajemnice duszy człowieka, których on sam nie chce zdradzić. Już próba tego rodzaju działań natychmiast przerywa trans wywołując alarm, a osoba poddana hipnozie natychmiast z niego wychodzi. Przed sesją jest uzgadniana treść sugestii, które mają wpłynąć na zmianę danego zachowania, czy też eliminację określonego problemu.

Żadna sugestia z zewnątrz nie poskutkuje, jeśli nie zostanie zaakceptowana przez pacjenta. Hipnoterapia opiera się wyłącznie na sugestiach pozytywnych, które pacjent słyszy, akceptuje i przyjmuje w celu spożytkowania.

Obecnie ludzie żyją w olbrzymim pędzie, są stymulowani ze wszystkich stron a organizm ludzki nie jest maszyną -potrzebuje spokoju. I tego się będzie domagał, gdy “pracuje” zbyt ciężko. Pamiętajmy o tym, i starajmy się znaleźć w ciągu dnia trochę czasu tylko dla siebie, na relaks i wsłuchanie się we własne ciało.

Radioklinika | Wojciech Gorecki

Wojciech Górecki, psycholog, psychoenergoterapeuta, hipnoterapeuta. Ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Wydział Filozofii Chrześcijańskiej – Instytut Psychologii. Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień. Podyplomowe Studium Mediacje Rodzinne. Uczeń wybitnego hipnologa prof. Marii Szulc, która wypracowała biostymulację jako psychoterapeutyczną metodę leczenia. Prowadzi Gabinet Psychobiostymulacji im. prof. Marii Szulc w Warszawie od 2001 roku. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę psychologiczną osiąga bardzo dobre wyniki w terapii.

Jako jedyny w Polsce stosuje metodę psychobiostymulacji i hipnoterapii, które cechują się wysoką skutecznością w leczeniu uzależnień (alkoholizmu), nerwic i depresji. Wciąż uaktualnia i poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii i hipnologii, prowadząc badania naukowe.

Gabinet hipnozy leczniczej w Warszawie, przy ul. Mierosławskiego 15

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię