Problem zakażeń i infekcji intymnych jest bardzo częsty i dotyka co drugą kobietę. To wciąż temat tabu, jednak uciążliwe dolegliwości nie powinny być powodem do wstydu. Czy zakażenie dróg moczowych jest problemem cywilizacyjnym? Na te i inne pytania odpowie prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechberger [podcast].

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Na co dzień zalewają nas reklamy przeróżnych środków zwalczających kobiece zakażenia dróg moczowych, jednak nie istnieją żadne pigułki, dzięki którym wstydliwe dolegliwości nagle ustąpią! Najczęściej występującą dolegliwością wśród kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które można zniwelować tylko za pomocą prawidłowo wykonywanych ćwiczeń dna miednicy lub nieskomplikowanego zabiegu slingowego a nie “cudownej tabletki”!

W infekcjach intymnych sprawdzają się stare, naturalne metody!

Istnieje natomiast szereg anaturalnych, ale naukowo udowodnionych i skutecznych metod wspomagających pracę układu moczowego. Są to preparaty żurawinowe, które stosowane przez dłuższy czas (przez okres co najmniej 6 miesięcy) zmniejszają ryzyko zakażeń, a także witamina C – poprzez zakwaszenie, preparaty czosnku – poprzez zawartość niacyny, czy wyciąg z pietruszki – mający działanie moczopędne.

Lata temu nie mieliśmy antybiotyków a ludzie musieli się jakoś ratować – tłumaczy nasz Ekspert. Część tych formulacji, nazwijmy to naturalnych, absolutnie odgrywa znaczącą rolę w leczniu uzupełniającym zakażeń intymnych. Nie możemy ich dzisiaj przekreślać – dodaje Profesor.

Tym to właśnie naturalnym metodom, co warto zaznaczyć, poświęconych jest wiele poważnych opracowań w bazie Cochrane. Inaczej natomiast rzecz się ma z szeroko reklamowanymi w środkach masowego przekazu, czy też w internecie suplementami, których skuteczność nie została udokumentowana!

Stosunek seksualny najczęstszą przyczyną zakażeń u kobiet?

Cewka moczowa kobiety jest bardzo krótka, a jej odległość od wejścia pochwy wynosi zaledwie 0,5 cm, dlatego bakterie znajdujące się na narządach płciowych bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Przyczyną nawracających zakażeń intymnych u kobiet mogą być także kąpiele w basenie, ale tylko w przypadku, gdy wystąpują jakieś nieprawidłowości mięśni dna miednicy. Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dźwigacza zabezpieczają przed dostaniem się wody do pochwy.

Częste mycie skraca życie?

Dbanie o higienę jest bardzo ważne, jednak należy pamiętać, ze zbyt częste mycie okolic intymnych nieodpowiednimi preparatami może osłabiać naszą odporność na bakterie wywołujące zakażenia.

Warto używać produktów do mycia o niskim pH, w taki sposób skutecznie zadbamy o profilaktykę infekcji intymnych – tłumaczy prof. Tomasz Rechberger.

Badanie moczu – jakich błędów unikać?

Mocz, który oddajemy do pojemnika w celu wykonania badania, powinien być oddany bezpośrednio przed tymże badaniem, gdyż zbyt długie przetrzymywanie uryny sprawi, że badanie jest niemiarodajne. Jeśli już musimy przetrzymać mocz, to najlepiej wstawić pojemnik do lodówki.

Stężenie bakterii w świeżo oddanym moczu może być niewielkie, lecz na skutek złego przetrzymywania pojemnika, na przykład w zbyt wysokiej temperaturze, następuje ich namnożenie, co może utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy.

Infekcja intymna a leki przeciwbakteryjne

Furazydyna to powszechnie stosowany lek przeciwbakteryjny. Pacjentki bardzo często z niej korzystają i obserwują znaczne zmniejszenie objawów.

Warto jednak pamiętać, że suplementy diety oferowane przez firmy farmaceutyczne nie zawsze będą pomocne w walce z uciążliwymi dolegliwościami, dlatego warto skorzystać z porady lekarza, aby skrócić czas i koszty leczenia.

Prof. Tomasz Rechberger
Prof. Tomasz Rechberger

Naszym gościem jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechberger, kierownik II Katedry I Kliniki Ginekologii UM w Lublinie. Specjalista ginekologii i położnictwa oraz onkologii ginekologicznej.
Tomasz Rechberger – ZnanyLekarz.pl

Kliknij i posłuchaj, warto 🙂

Za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu dziękujemy firmie MEDICAL EXPERTS, www.forumlekarzapraktyka.pl

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię