Zakażenia intymne to bardzo częsty problem, który dotyka co drugą kobietę! Infekcja intymna to wciąż temat tabu, jednak uciążliwe dolegliwości nie powinny być powodem do wstydu. Czy zakażenie dróg moczowych jest problemem cywilizacyjnym i czy można go uniknąć? Sprawdź jak radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami!
[aktualizacja: 07’2020]
Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jak sobie z nim radzić?
Na co dzień zalewają nas reklamy przeróżnych środków zwalczających kobiece zakażenia dróg moczowych. Nie istnieją jednak żadne pigułki, dzięki którym wstydliwe dolegliwości nagle ustąpią! Najczęściej występującą przypadłością wśród kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest wstydliwym i krępującym problemem.
Nietrzymanie moczu nie zniknie po zażyciu tabletki!
Nie istnieją leki, które mogłyby rozwiązać problem nietrzymania moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu można zniwelować tylko za pomocą prawidłowo wykonywanych ćwiczeń mięśni dna miednicy lub nieskomplikowanego zabiegu slingowego. „Cudowne tabletki” będą całkowicie nieskuteczne!
Infekcje intymne – sięgnij po stare, sprawdzone i naturalne metody!
Infekcje dróg moczowych mogą utrudnić normalne funkcjonowanie, jednak warto wspomagać się sprawdzonymi sposobami. Istnieje szereg naturalnych i skutecznych metod wspomagających pracę układu moczowego. Są to m.in. preparaty żurawinowe, które stosowane przez dłuższy czas (co najmniej 6 miesięcy) zmniejszają ryzyko zakażeń. Skuteczna jest także witamina C oraz preparaty czosnku zawierające niacynę lub wyciąg z pietruszki wykazujące działanie moczopędne i przeciwbakteryjne.
Lata temu nie mieliśmy antybiotyków a ludzie musieli się jakoś ratować – tłumaczy prof. Tomasz Rechberger
Część tych formulacji, nazwijmy to naturalnych, absolutnie odgrywa znaczącą rolę w leczeniu uzupełniającym zakażeń intymnych. Tym to właśnie naturalnym metodom poświęconych jest wiele poważnych opracowań w bazie Cochrane. Inaczej natomiast rzecz się ma z szeroko reklamowanymi w środkach masowego przekazu suplementami. Ich skuteczność nie została potwierdzona przez badania kliniczne!
Przeczytaj także: Kobiece infekcje intymne w okresie letnim – co warto wiedzieć?
Stosunek seksualny najczęstszą przyczyną zakażeń u kobiet?
Cewka moczowa kobiety jest bardzo krótka, a jej odległość od wejścia pochwy wynosi zaledwie 0,5 cm. Z tego względu bakterie znajdujące się na narządach płciowych bardzo szybko się rozprzestrzeniają i skutkują uciążliwymi, bolesnymi infekcjami intymnymi.
Infekcja intymna u kobiet zwykle rozpoczyna się od stosunku seksualnego!
Przyczyną nawracających zakażeń intymnych u kobiet mogą być także kąpiele w basenie. Dzieje się tak w przypadku, gdy występują pewne nieprawidłowości mięśni dna miednicy. Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dźwigacza zabezpieczają przed dostaniem się wody do pochwy.
Dbanie o higienę jest bardzo ważne. Należy jednak pamiętać, ze zbyt częste mycie okolic intymnych nieodpowiednimi preparatami może osłabiać odporność na bakterie wywołujące zakażenia.
Okazuje się, że w powiedzeniu „częste mycie skraca życie” jest ziarno prawdy. Higiena jest niezwykle ważna, jednak trzeba myć się z głową i zachować umiar! Warto używać produktów do mycia o niskim pH, które zminimalizują ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.
Badanie moczu – jakich błędów unikać, aby wynik był prawidłowy?
Mocz oddawany do pojemnika w celu wykonania badania, powinien być oddany bezpośrednio przed badaniem. Zbyt długie przetrzymywanie uryny spowoduje, że badanie będzie niemiarodajne. Jeśli już musimy przetrzymać mocz, najlepiej jest wstawić pojemnik do lodówki.
W moczu znajduje się bakterie, które pod wpływem wysokiej temperatury namnażają się i mogą fałszować prawidłowy wynik badania.
Stężenie bakterii w świeżo oddanym moczu może być niewielkie, jednak na skutek złego przetrzymywania pojemnika (np. w wysokiej temperaturze) następuje ich namnożenie, co może utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy.
Infekcja intymna a leki przeciwbakteryjne. Jak skutecznie radzić sobie z zakażeniami?
Jednym z powszechnie stosowanych leków przeciwbakteryjnych jest furazydyna. Pacjentki bardzo często z niej korzystają i obserwują znaczne zmniejszenie objawów. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety oferowane przez firmy farmaceutyczne nie zawsze będą pomocne w walce z uciążliwymi dolegliwościami.
Warto skorzystać z porady lekarza, aby skrócić czas i koszty leczenia infekcji intymnych.
Podstawą leczenia i profilaktyki zakażeń intymnych powinna być dieta, higiena i utrzymywanie odpowiedniego pH narządów płciowych. Warto po każdym stosunku płciowym oddawać mocz, co może skutecznie zminimalizować ryzyko infekcji.
Więcej ciekawych artykułów i podcastów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: GINEKOLOGIA.
Naszym gościem jest prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechberger, kierownik II Katedry I Kliniki Ginekologii UM w Lublinie. Specjalista ginekologii i położnictwa oraz onkologii ginekologicznej.
Podcast do wysłuchania
Kliknij i posłuchaj, warto 🙂