Wysokie temperatury i promieniowanie UV powodują podrażnienia i nadmierne przesuszenie skóry. Jak chronić cerę, aby wyglądała pięknie i promiennie? Podstawa to właściwa pielęgnacja, która zaprocentuje nie tylko latem, ale także tuż po wakacjach podczas pierwszych jesiennych dni! Sprawdź, jak dbać o skórę latem, aby cieszyć się pięknym wyglądem i o czym nie powinniśmy zapominać podczas letniej pielęgnacji?

[aktualizacja: 06’2021]

Pielęgnacja skóry latem to podstawa! Jak robić to prawidłowo?

Pod wpływem wysokich temperatur skóra staje się odwodniona i sucha. To krótka droga do szybkiej utraty wody z naskórka i jeszcze większego problemu przesuszania cery. W okresie wakacji warto zadbać o odpowiednie nawilżanie oraz odżywianie balsamami i kremami, które zapobiegną nadmiernemu przesuszaniu oraz pozwolą zachować jędrną i elastyczną skórę.

Cera z niskim poziomem nawilżenia potrzebuje kosmetyków zawierających substancje zatrzymujące wodę: d-pantenol, kwas hialuronowy i mocznik. Do kremów i balsamów warto także dodać odrobinę naturalnego olejku. Najlepiej sprawdzą się oleje: z awokado, pestek malin i słodkich migdałów oraz olej makadamia, które łatwo się wchłaniają i zapewnią dobre nawilżenie.

Promienie słoneczne narażają skórę na przesuszenie!

Podczas upalnych dni należy postawić na delikatną i naturalną pielęgnację skóry. Warto zrezygnować z tłustych kremów i zastąpić je specyfikami o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów. Latem na skórze szybciej osadzają się zanieczyszczenia, dlatego ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest także oczyszczanie.

Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji zwłaszcza latem.

Gruczoły łojowe pod wpływem wysokich temperatur intensywniej produkują i wydzielają nadmiar sebum. W ten sposób skóra szybciej się przetłuszcza i łatwiej gromadzą się na niej zanieczyszczenia. W efekcie nasilają się zmiany trądzikowe i niedoskonałości, dlatego w okresie letnim nie powinniśmy zapominać o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy. Warto oczyszczać cerę dwa razy dziennie, rano i wieczorem, nawet jeśli całkowicie rezygnujemy z make-upu w okresie wakacyjnym.

letnia pielęgnacja

Letnia pielęgnacja to także dobre nawodnienie – nie zapominaj o piciu wody!

Pielęgnacja skóry latem to nie tylko stosowanie kremów i balsamów. Ciało człowieka aż w 70% składa się z wody, która znajduje się każdej komórce organizmu, dlatego chcąc utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia oraz nawilżenia skóry konieczne jest picie odpowiedniej ilości wody. W okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, zaleca się picie nawet 8 szklanek wody w ciągu dnia. Także wtedy, gdy nie odczuwamy wzmożonego pragnienia!

Latem należy pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia!

Picie wody jest bardzo ważne, dlatego podczas upałów nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia pozwoli zachować naturalne piękno. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, aby skóra pozostała elastyczna i jędrna – nawilżona cera to mniej zmarszczek!

Woda to najlepszy kosmetyk dla naszej skóry!

W utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry mogą pomóc także wody kwiatowe. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości wykorzystywane są w naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała. Regularnie stosowane hydrolaty odżywiają i nawilżają skórę, a także łagodzą podrażnienia.

Więcej o hydrolatach przeczytasz w artykule: Hydrolat, czyli woda kwiatowa. Dlaczego warto stosować hydrolaty w codziennej pielęgnacji?

Chroń skórę przed słońcem i zainwestuj w krem z filtrem

Letnia pielęgnacja to także ochrona skóry. W upalne dni należy unikać długiej ekspozycji na słońce i odpowiednio chronić przed szkodliwymi promieniami UV. Zabezpieczymy się w ten sposób przed przedwczesnym starzeniem się skóry, oparzeniami słonecznymi, zaczerwienieniem i silnym wysuszeniem naskórka. Niezbędnym kosmetykiem w okresie letnim jest krem z filtrem ze wskaźnikiem SPF 30 lub wyższym, który ochroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV.

Dobry krem przeciwsłoneczny powinien chronić skórę przed promieniowaniami UVA i UVB.

Wyróżnia się dwa rodzaje szkodliwego promieniowania ultrafioletowego: UVA przyspieszające proces starzenia się skóry i UVB, które powoduje oparzenia słoneczne. Okazuje się, że każdy krem z filtrem przeciwsłonecznym stanowi skuteczną ochronę przed jednym i drugim jednocześnie.

Preparaty z wysokim wskaźnikiem SPFm(Sun Protective Factor) chronią skórę tylko przed negatywnym wpływem promieni UVB. Z kolei skuteczną barierę ochronną przed promieniowaniem UVA stanowią kremy ze wskaźnikiem PPD (Peristent Pigment Darkening). Należy również pamiętać, że krem z filtrem trzeba aplikować na skórę co dwie godziny i nakładać je ponownie także po każdym kontakcie z wodą.

Kosmetyki przeciwsłoneczne powinny mieć wysokie faktory SPF i PPD.

Krem z filtrem powinnieć być podstawowym kosmetykiem, ponieważ zapobiega również rozwojowi czerniaka. Liczba zachorowań na nowotwory skóry gwałtowanie wzrasta w okresie letnim, ponieważ ciało w tym czasie jest szczególnie narażone na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego. Jego nadmierna ilość uszkadza DNA skóry, a uszkodzone komórki przekształcają się w zmiany nowotworowe.

Stosowanie kremu z filtrem zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór skóry!

Częste i zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować rozwojem nowotworu, dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Więcej o czerniaku i profilaktyce przeczytasz TUTAJ!

Chroń skórę i unikaj nadmiernego opalania

Promienie słoneczne zapewniają odpowiednią porcję witaminy D3, łagodzą reakcje alergiczne i niwelują objawy wielu chorób skóry m.in. łuszczycyAZS, a nawet trądziku oraz poprawiają nastrój. Długotrwała ekspozycja na słońce jest jednak szkodliwa dla cery. Nadmierne opalanie spowalnia wytwarzanie kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry, co w efekcie prowadzi do powstawania zmarszczek. Zbyt długie przebywanie na słońcu i niestosowanie kremu z filtrem może zakończyć się bolesnym oparzeniem słonecznym.

Promienie UV przyspieszają starzenie skóry, a nadmierna ekspozycja na słońce powoduje oparzenia słoneczne!

Poparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i grożą wieloma powikłaniami m.in. rozwojem czerniaka złośliwego. Jeśli jednak dojdzie do oparzenia, bolesne dolegliwości i zaczerwienienie ukoi chłodny prysznic oraz sok z aloesu. Warto wiedzieć, że podrażnionej skóry nie wolno smarować tłustym kremem, ponieważ nie odprowadza ciepła i może nasilać ból.

Lepiej jest zapobiegać oparzeniom słonecznym, niż je leczyć. Z tego względu należy unikać opalania pomiędzy 10:00 a 14:00 (promieniowanie UV jest wtedy najsilniejsze) oraz sprawdzić, czy krem przeciwsłoneczny nie jest już przeterminowany.

Przeterminowany krem przeciwsłoneczny ma obniżone działanie!

Zminimalizuj makijaż i nie zapominaj o demakijażu

Wysoka temperatura powoduje, że makijaż nie utrzymuje się na twarzy i jest nietrwały. Latem warto zamienić podkład i puder na krem BB, a także zrezygnować z mocnego makijażu. Wakacyjny make-up powinien być naturalny i niemalże niewidoczny. Zbyt duża ilość makijażu powoduje, że skóra szybciej się poci i wygląda na tłustą. Idealnym gadżetem mogą okazać się bibułki matujące, które poprawią wygląd cery.

Zwykłe kosmetyki warto zmienić na ich odpowiedniki z filtrem przeciwsłonecznym.

Warto jednak wiedzieć, że kosmetyki z filtrem UV nie mogą zastąpić dobrego kremu przeciwsłonecznego, który należy nałożyć na twarz przed wykonaniem makijażu. Częstym błędem popełnianym podczas wakacji jest niedokładny demakijaż lub pozostawienie make-upu na noc. Resztki makijażu to siedlisko bakterii, które pozostawione na twarzy skutkują niedoskonałościami, wypryskami i nadmierną produkcją sebum.

Niedokładny demakijaż przyspiesza proces starzenia skóry!

Letnia pielęgnacja – nie rezygnuj z peelingów

Stosowanie kremów i balsamów to nie wszystko. Bardzo ważne jest również złuszczanie martwego naskórka – regularne peelingi są ważnym elementem letniej pielęgnacji.

Nieusunięty martwy naskórek wzmaga efekt szarej i zmęczonej skóry.

Istnieje błędny pogląd, że latem należy zrezygnować z tego typu zabiegów. Dermatolodzy zalecają wykonywanie delikatnych peelingów chemicznych, które działają nawilżająco, rozjaśniają skórę i niwelują oznaki starzenia. Regularne peelingi wykonywane także latem zapobiegają podrażnieniom i przesuszeniu skóry narażonej na długą ekspozycję na słońce.

Regularne peelingi pozwolą cieszyć się piękną i promienną cerą.

Więcej o peelingach i ich rodzajach w artykule: „Ziarnisty, enzymatyczny czy kawitacyjny – jak wybrać idealny peeling twarzy?”

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię