Planujesz potomstwo? Nie wiesz od czego zacząć planowanie ciąży? Może nie jesteś tego świadoma, ale właśnie w tej chwili zaczęłaś! Podjęcie decyzji o planowanym rodzicielstwie jest pierwszym krokiem w tym wymagającym przedsięwzięciu. Jak przygotować się do ciąży, aby na świat przyszedł zdrowy i silny maluch?

[aktualizacja 10’2020]

Planowanie ciąży – dlaczego warto pomyśleć o niej wcześniej?

Jaką przewagę daje odpowiednio zaplanowana ciąża nad tą niezaplanowaną? Przede wszystkim taką, że odpowiednimi działaniami możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Jednym z nich są wady cewy nerwowej płodu, które mogą rozwijać się już 4 tygodnie po zapłodnieniu.

Według badań nieplanowane ciąże są istotnym czynnikiem, w następstwie którego programy czynnej suplementacji kwasem foliowym są nieskuteczne.

By chronić potomstwo z nieplanowanych ciąż w wielu krajach wprowadzono nawet rutynowe wzbogacanie żywności w kwas foliowy. Jeśli zdarzyła Ci się wpadka – nic straconego! Najlepszą decyzję – o urodzeniu dziecka już podjęłaś. Oddziel teraz wszystko grubą kreską i zacznij dbać o swoje zdrowie z myślą o zdrowiu swojej przyszłej pociechy! 

To może Cię zainteresować: Badania genetyczne – co warto o nich wiedzieć?

Co dwie głowy, to nie jedna. Rozmawiaj i współpracuj z partnerem!

Decyzja o powiększeniu rodziny powinna być przede wszystkim poprzedzona szczerą rozmową z partnerem. To musi być Wasza decyzja, bo od tego zależy Wasz komfort psychiczny przez cały okres ciąży. Jak mawiała moja położna – „lepiej rozczarować się pozytywnie„. Te słowa stały się dla mnie drogowskazem, który motywował mnie i mojego męża do wspólnego działania.

Wsparcie najbliższych i dobre relacje z otoczeniem budują bezpieczeństwo i pozwalają pokonać pojawiające się od czasu do czasu przeciwności.

Dla partnera z kolei okres ciąży i pomoc z nią związana jest pewnego rodzaju treningiem. Pozwoli mu on dostosować się do nowych okoliczności i większej ilości obowiązków.

Podjęliście decyzję o ciąży? Umów wizyty u specjalistów

Jeśli Twoja ciąża nie jest dziełem przypadku, swoje przygotowania powinnaś zacząć conajmniej rok przed poczęciem. Rozpocznij je od wizyty u lekarza ginekologa, który przeprowadzi wywiad z Tobą i Twoim partnerem.

Jeszcze przed wizytą powinniście więc przeprowadzić solidny rachunek sumienia, by na wizycie przekazać lekarzowi informacje o chorobach przewlekłych występujących w rodzinie, regularności cyklów miesiączkowych, przyjmowanych regularnie lekach oraz charakterze pracy zawodowej. W czasie pierwszej wizyty lekarz z pewnością Cię zbada oraz zleci badania krwi.

Drugim specjalistą, którego powinnaś odwiedzić, a o którym w kontekście planowanej ciąży wielu zapomina jest … stomatolog! Higiena jamy ustnej w okresie poprzedzającym ciążę (okres przedkoncepcyjny) ma kolosalne znaczenie. Pamiętaj, że ciąża sprzyja chorobom jamy ustnej i zębów (np. próchnicy). Po pierwsze ze względu na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne będziesz spożywać więcej pokarmów, a po drugie ewentualne wymioty w pierwszym trymestrze mogą prowadzić do demineralizacji szkliwa.

Miej na uwadze, że odpowiednia higiena jamy ustnej w okresie przedkoncepcyjnym wyeliminuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i jamy ustnej w czasie ciąży, kiedy to stomatolog będzie miał utrudnione zadanie, ze względu na teratogenny wpływ promieniowania rentgenowskiego.

Dieta w ciąży – zadbaj o właściwą podaż składników odżywczych

Nie stosuj eliminacyjnych diet, nie napawaj się super-sylwetkami celebrytów z pierwszych stron gazet. Nie sugeruj się tym, co pojawia się w mediach społecznościowych. Wsłuchaj się w swój organizm, on podpowie Ci jakie masz zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze.

W ostatnich latach na popularności zyskuje teza o programowaniu metabolicznym, czyli zależności między nawykami żywieniowymi w życiu płodowym, a ich konsekwencjami w późniejszym rozwoju dziecka.

Jeśli mocno uwierzysz w tą zależność, znacznie łatwiej będzie ci zwracać uwagę na to co jesz i jak jesz! Okres poprzedzający poczęcie jest więc idealnym czasem, by stopniowo wprowadzać zdrową rewolucję na talerzu.

Przeczytaj także: Ciąża? Sprawdź zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały!

Radioklinika | Ciąża - przygotowania to też zadbanie o dobrą kondycję fizyczną przyszłej mamy!

Ruszaj się jak najwięcej!

Aktywność fizyczna poprawi Twoją ogólną sprawność psychoruchową. O jej wpływie ma przebieg ciąży przekonałam się na własnej skórze. Nigdy nie byłam typem osoby szczególnie aktywnej fizycznie. Przyszedł jednak dzień, kiedy mąż zabrał mnie na małą przebieżkę. Zaczęło się od minuty truchtu i minuty marszu, by po roku tuż przed zajściem w ciążę przebiec półmaraton.

Dziś już wiem, że regularne treningi wzmocniły moje mięśnie brzucha, kręgosłupa i pośladków. Mój metabolizm wskoczył na wysokie obroty, więc kiedy będąc już w ciąży ograniczyłam wysiłek do spacerów, moja sylwetka harmonijnie się zmieniała.

Pompa mięśniowa w moich kończynach była na tyle sprawna, więc nie narzekałam na obrzęki. Dzięki silnym mięśniom grzbietu i pleców w czasie porodu nie dopadły mnie bóle krzyżowe. W przeddzień porodu, kiedy to odcinałam kupony do wizyty na porodówce, a czas jak na złość się dłużył, zjadłam smaczny i zdrowy obiad, po czym chwyciłam za kijki i razem z mężem przeszłam osiem kilometrów. Dziś już wiem, że te 8 km zaprowadziły mnie na łóżko porodowe.

ciąży

Suplementuj, ale z głową!

Tematem suplementów diety dedykowanych kobietom w ciąży zajmę się szerzej w oddzielnym artykule. Dziś chcę jednak zwrócić uwagę, że suplementacja jest ważna, ale nie najważniejsza.

Kobietom planującym zajście w ciążę zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg na dobę, a w przypadku kobiet, które w poprzedniej ciąży urodziły potomstwo z wadą cewy nerwowej nawet 4 mg.

Ja zdecydowałam się zwiększyć podaż kwasu foliowego z diety, rezygnując z przyjmowania syntetycznych folianów. Była to jednak moja świadoma decyzja i pod żadnym pozorem nie powinnaś się nią sugerować.

Głównym źródłem kwasu foliowego (występującego w pokarmach w postaci folianów) są surowe zielona warzywa (brukselka, szpinak, szparagi, sałata, brokuły, kapusta włoska), pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe (groch, fasola) i owoce cytrusowe.

Niestety nawet optymalna dieta może nie zagwarantować wystarczającego pokrycia dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Jego przyswajalność z diety jest prawie o połowę mniejsza niż syntetycznego kwasu foliowego. W niektórych krajach zdecydowano więc, by wzbogacać nim niektóre produkty spożywcze (płatki śniadaniowe, makarony i mąki).

Na koniec powtórzę jeszcze raz – Twoja decyzja o macierzyństwie powinna być gruntownie przemyślana. Przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanuj już 12 miesięcy przed poczęciem. Powinnaś się w tym celu udać na wizytę kontrolną do ginekologa i powiadomić go o swoich planach. Pamiętaj, że dzięki odpowiedniej motywacji możesz zwiększyć szansę na udane zapłodnienie oraz zmniejszyć ryzyko poronienia we wczesnym okresie ciąży.

Więcej artykułów i podcastów znajdziesz w naszym dziale: CIĄŻA, PORÓD, POŁÓG – JAK SIĘ DOBRZE PRZYGOTOWAĆ?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię