Każda skóra wymaga dobrego nawilżenia, bez względu na jej rodzaj i indywidualne skłonności. Na jej kondycję wpływa wiele różnych czynników. Jednym z najczęstszych problemów jest utrata wody z naskórka i przesuszanie się cery, co negatywnie odbija się na jej ogólnym wyglądzie. Jak utrzymać dobre nawilżenie skóry i wybrać odpowiedni krem nawilżający?

Po co nam skóra? Nie zaniedbuj jej!

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. U dorosłego człowieka osiąga aż 1,8 m2 powierzchni, a jej grubość oscyluje pomiędzy 0,5-5 mm. To bardzo wytrzymała tkanka, która dobrze chroni wewnętrzne tkanki i narządy oraz łączy całe ciało ze światem zewnętrznym.

Skóra człowieka składa się z kilku części:

  • epidermy – wielowarstwowego naskórka, pełniącego funkcje ochronne,
  • dermy – skóry właściwej, w której skład wchodzą włókna kolagenowe i elastynowe warunkujące jej jędrność,
  • hipodermy – składającej się z tkanki łącznej wiotkiej, która łączy ją z kośćmi i mięśniami,
  • łącznotkankowego podścieliska tłuszczowego, odpowiadającego m.in. za izolację cieplną oraz powstawanie znienawidzonych przez wszystkich „wałeczków” i „cellulitu”.

Nasza skóra pełni wiele funkcji i stanowi łącznik organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Z tego względu narażona jest na oddziaływanie czynników: fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Na kondycję skóry składa się wiele czynników: styl życia, sposób w jaki się odżywiamy, sen, nadmierna (i nie tylko!) ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub korzystanie solarium, palenie papierosów, przyjmowanie leków oraz to, na co chorujemy lub chorowaliśmy. Nie bez znaczenia dla stanu cery są także indywidualne skłonności oraz predyspozycje odziedziczone po naszych przodkach.

Skóra pełni także rolę aktywnej bariery – przyswaja wiele składników odżywczych.

Jak utrzymać cerę w dobrej kondycji? Zadbaj o właściwe nawilżenie skóry!

Nawilżanie skóry to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Poziom nawilżenia cery zależny jest od przemieszczania się do niej wody ze skóry właściwej oraz zdolności utrzymywania jej na powierzchni skóry. Przenikanie wody ze skóry właściwej możliwe jest dzięki różnicy ciśnień osmotycznych. W ten sposób nawilża naskórek, po czym odparowuje.

W warstwie rogowej naskórka znajduje się około 12-15% wody. Jeśli jej ilość jest mniejsza niż dolna granica 12%, uznaje się ją za suchą.

Woda spotyka się także z naturalną barierą w postaci czynnika nawilżającego NMF (ang. natural moisturizing factor), zlokalizowanego wewnątrz warstwy rogowej naskórka oraz płaszcza wodno-lipidowego, znajdującego się na jej powierzchni.

Niewystarczająco nawilżona skóra to przesuszona skóra, a co za tym idzie – przyspieszone procesy starzenia!

Nie bez znaczenia dla kondycji skóry są także czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • suche powietrze,
  • czynniki atmosferyczne (wiatr i mróz),
  • promieniowanie UV,
  • klimatyzacja,
  • dieta uboga w składniki odżywcze,
  • mała ilość wypijanych płynów.

Mogą one zaburzać cały proces i prowadzić do szybszej utraty wody z naskórka. Szybkość tego procesu zależy w dużej mierze od stanu płaszcza lipidowego i czynnika NMF. Z tego względu chcąc zachować skórę w dobrej kondycji, trzeba przede wszystkim nie dopuścić do utraty właściwego poziomu nawilżenia.

Chcąc uniknąć nadmiernej utraty wody z naskórka, należy stosować preparaty i środki nawilżające. W ten sposób zapewnimy jej prawidłowe nawilżenie!

To może Cię zainteresować: Dlaczego skóra swędzi?

nawilżenie skóry

Naturalne substancje utrzymujące nawilżenie skóry

Substancje naturalnego pochodzenia mają za zadanie skutecznie nawilżać naskórek. Z tego względu bardzo często wchodzą w skład: kremów do twarzy, rąk i stóp, balsamów, mleczek, toników, maseczek, a nawet dezodorantów.

Wyróżnia się 4 rodzaje substancji utrzymujących nawilżenie skóry:

  • składniki hydrofilowe wiążące wodę na powierzchni naskórka,
  • składniki hydrofilowe wnikające do naskórka,
  • okluzyjne składniki hydrofobowe,
  • składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka.

Składniki hydrofilowe wiążące skórę na powierzchni naskórka.

To składniki, które pozostawiają na skórze film hydrofilowy, który zatrzymuje wodę w naskórku. Te substancje to przede wszystkim: polisacharydy (kwas hialuronowy, chitozan i sok z aloesu), białka (elastyna i kolagen), sorbitol i sodium PCA.

Składniki hydrofilowe wnikające do naskórka

Substancje te odprowadzają wodę do głębszych warstw naskórka, gdzie są magazynowane. To m.in.: glicerol, mocznik, alkohol cukrowy, kwasy mlekowy i glikolowy oraz witaminy – pantenol (jedna z substancji składających się na witaminę B5) i biotyna.

Składniki okluzyjne hydrofobowe

To składniki, które ograniczają odparowywanie wody dzięki wytwarzaniu szczelnej, nieprzepuszczalnej warstwy na powierzchni skóry. Substancje naturalnego pochodzenia to: wosk pszczeli i karnauba, lecytyna sojowa i olej jojoba (w tym skwalen).

Składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka

Tego rodzaju substancje wnikają do naskórka i usprawniają odnowę lipidów. Są to właśnie substancje lipidowe, które naturalnie wytwarza ludzki naskórek: ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe (NNKT). W grupie tych składników znajdują się także lanolina i fosfolipidy.

Przeczytaj także: Oczyść twarz olejem! OCM to skuteczna metoda pielęgnacji twarzy.

Jak wybrać dobry krem nawilżający?

Jak utrzymać skórę w dobrej kondycji na długo? To pytanie niekiedy spędza sen z powiek! Za prawidłowe nawilżenie skóry odpowiada również właściwie dobrany krem, który zapobiegnie nadmiernej utracie wody z naskórka. Czym kierować się przy jego wyborze? Najważniejsze to wybrać kosmetyk, który będzie miał odpowiedni skład tj. substancje nawilżające. Dzięki temu zapobiegnie szybkiej utracie wody i utrzyma prawidłowe nawilżenie skóry.

Dobry krem powinien przede wszystkim nawilżać skórę, jednak musi być także dopasowany do wieku oraz typu cery.

Zwykle po 30. roku życia następuje zwiększona utrata wody z naskórka i w efekcie – szybsze starzenie się skóry. Z tego względu krem nawilżający powinien być także dopasowany nie tylko do rodzaju cery, ale także do naszego wieku.

Krem nawilżający – jakie składniki powinien zawierać?

Najbardziej popularnym i równie pożądanym składnikiem kremu nawilżającego jest gliceryna. Przenikając przez warstwę rogową wnika w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu dobrze nawilża i zapobiega utracie wody. Gliceryna wykazuje silne właściwości higroskopijne – wiąże wodę w naskórku i zatrzymuje ją.

Gliceryna pozwala zachować odpowiednie nawilżenie skóry nawet przez 24 godziny.

Innym pożądanym składnikiem kremów są ceramidy. Wraz z upływającym czasem i nieuniknionym procesem starzenia ich ilość w skórze maleje, przez co proces utraty wody z naskórka przyspiesza. Krem nawilżający z ceramidami uzupełnia ich braki w przestrzeniach międzykomórkowym. W ten sposób tworzy się szczelna bariera ochronna, która uniemożliwia utratę wody i utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry.

Ceramidy i kolagen odpowiadają za elastyczność, dobrą kondycję skóry, a także jej młody wygląd.

Krem nawilżający powinien zawierać także substancje zatrzymujące wodę: d-pantenol, kwas hialuronowy i mocznik. Dodatkowym atutem będą również filtry ochronne UV. Warto wiedzieć, że powinniśmy stosować je nie tylko latem – trzeba pamiętać o nich przez cały rok!

krem nawilżający

Bibliografia:

  1. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, Dąbrowa Górnicza 2001
  2. Kędzia B., Wolski T., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Lublin 2019
  3. Martini M., Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2007
  4. Molski M. Chemia piękna, Wyd. Nauk PWN, Warszawa 2012
  5. Noszczyk M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2018
  6. Sarbak Z, Jachymska-Sarbak B, Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wrocław 2013

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię