Czy wiecie, czego nie lubią najbardziej Wasze jelita? Jakie czynniki sprawiają, że nie funkcjonują one prawidłowo? Często szukamy skomplikowanych odpowiedzi, a tymczasem już mała zmiana codziennych nawyków potrafi zdziałać cuda! Podpowiadamy, jak to zrobić mądrze i skutecznie.

[aktualizacja: 07’2023]

Sprawne jelita a zaparcia

Długotrwałe zaparcie potrafi skutecznie dać się we znaki. Ten wstydliwy problem dla wielu jest tematem tabu, jednak bagatelizowany może znacząco obniżyć naszą jakość życia. Nim skorzystamy z porady lekarza czy farmaceuty, warto zaparciom stawić czoła samodzielnie. Często mała zmiana codziennych nawyków potrafi zdziałać cuda.

Na początku warto poruszyć kwestię regularności wypróżnień. Dla wielu z nas synonimem prawidłowej fizjologii układu pokarmowego jest wypróżnianie się raz dziennie. Jeśli załatwiamy potrzebę raz na 2-3 dni i nie jest to odstępstwem od normy, nie mamy prawa naszej fizjologii nazywać chorobą!

Pamietajmy, że każdy z nas ma inne tempo przemiany materii. To, że koleżanka, mama, czy babcia wypróżnia się 2 razy dziennie nie powinno być naszym punktem odniesienia. Z defekacją jest jak z miesiączką – podręcznikowa wiedza z biologii rzadko znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, prawda?

jelita

Zapchane jelita – co zrobić?

Gdy rytm wypróżnień odbiega od normy, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się ilości spożywanej wody. Jeśli jesteśmy odwodnieni, do światła jelita nie dostaje się odpowiednia ilość płynów niezbędna do uformowania stolca o pożądanej konsystencji.

Pamiętajmy również, że jelito grube nie jest wyłącznie zbiornikiem „na resztki”. To element układu pokarmowego aktywnie uczestniczący w zachowaniu homeostazy organizmu.

Jednym z takich procesów jest zjawisko resorpcji zwrotnej, która ma miejsce w końcowym odcinku jelita grubego. Polega ono na zwrotnym wchłanianiu wody i elektrolitów z powrotem do krwiobiegu. Jelito grube ma dużą pojemność resorpcyjną i może wchłaniać nawet do 3l wody na dobę! W sytuacji odwodnienia organizm, ratując się przed utratą wody, sięga po awaryjny rezerwuar. Spada diureza, a woda z mas kałowych wraca z powrotem do krwiobiegu. W efekcie masy kałowe mają zwartą i twardą konsystencję, która nie sprzyja prawidłowym wypróżnieniom.

Sprawdź >> Jak obniżyć kortyzol?

Rusz jelita. One lubią ruch i relaks

O tym, że ruch sprzyja jelitowej perystaltyce, przekonał się niejeden początkujący biegacz. Aktywność fizyczna po zbyt krótkiej poobiedniej drzemce może bowiem prowadzić nawet do biegunki! Ten naukowy fakt warto wykorzystać w naszym antyzaparciowym wyzwaniu!

Często wystarczy intensywny spacer, by swoim jelitom przywrócić normalność. Regularny wysiłek fizyczny z kolei normalizuje pracę mięśni gładkich wielu narządów – w tym macicy i jelit.

Zdrowe jelita? Czerp zdrowie z natury!

W naszej szerokości geograficznej dysponujemy wieloma warzywami i owocami, które przez cały rok mogą służyć nam w jelitowych problemach.

Konfitura ze śliwek, suszone figi, czy nasiona chia są bogatym źródłem pęczniejącego błonnika, który zmiękcza masy kałowe i ułatwia ruchy perystaltyczne.

Zdecydowanie należy zrezygnować z pieczonych jabłek, bananów, agrestu, porzeczki, pigwy i jagód – te obfitują w pektyny o właściwościach zagęszczających. Z tego względu owoce te są raczej wskazane przy odwrotnym problemie, czyli biegunce!

Wymieniając zdrowe i bezpieczne produkty skuteczne w domowym leczeniu zaparć nie sposób pominąć babki jajowatej (Plantago ovata) lub babki płesznik (Plantago psyllium). Łupina nasienna tych dwóch gatunków roślin jest rewelacyjnym dodatkiem do codziennej diety, a przy tym nie zmienia smaku potraw.

Niewielką ilość rozdrobnionych łupin (dostępnych w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i zielarniach) stopniowo wprowadza się do diety – spożywając po zmieszaniu z wodą, mlekiem lub jogurtem. Bardzo ważne, by po każdym spożyciu popić pełną szklanką wody mineralnej, co przyspieszy proces pęcznienia łupin w świetle jelita.

Nasiona babki jajowatej i sama łupina nasienna powodują zmiękczenie oraz zwiększenie objętości masy jelitowej. Uciskają na ściany jelit, poprawiają ich perystaltykę, ułatwiają i przyspieszają wypróżnienia, a także wspomagają odchudzanie poprzez zmniejszenie apetytu i obniżanie poziom cholesterolu.

Właściwości wypełniające pomocne w leczeniu zaparć posiadają również nasiona lnu, które w kontakcie z płynną treścią pęcznieją i wydzielają śluz. Struktura śluzu nie ulega zniszczeniu w żołądku, a w jelicie zapewnia odpowiedni poślizg, zmniejsza konsystencję zawartości jelit oraz przyspiesza perystaltykę.

jelita

Lewatywa – niedoceniana metoda usprawniająca jelita!

Wykonanie lewatywy może niektórych szokować. Jednak jest ona jednym z najstarszych zabiegów medycznych, który przetrwał próbę czasu i został włączony do kanonu zachodniej medycyny. Już Hipokrates zalecał swoim pacjentom lewatywy, a wykorzystywał w tym celu wodę, roztwory soli oraz olej.

Dziś lewatywę możemy wykonać w domowym zaciszu przy pomocy specjalnej gruszki lub gotowych wlewek. Dobrze przeprowadzona lewatywa usuwa lokalnie zalegające masy kałowe i usprawnia jelitowy pasaż!

Uwaga na hydrokolonoterapię!

Ta niekonwencjonalna metoda polega na głębokim płukaniu jelita grubego za pomocą wody i bez użycia leków. Wykorzystuje się w tym celu specjalne 2-litrowe wlewniki wypełnione płynem.

W przeciwieństwie do lewatywy, która jest zabiegiem powierzchniowym – hydrokolonoterapia nie jest akceptowana przez świat medycyny. Jej entuzjaści przepłukują jelito grube, będąc przekonanym, że zalegający w jelitach kał jest pełen toksyn, które osłabiają funkcjonowanie całego organizmu.

Zjawisko autointoksykacji nie znalazło jednak potwierdzenia w badaniach. Środowisko lekarskie zarzuca osobom praktykującym medycynę niekonwencjonalną, że hydrokolonoterapia wykorzystuje efekt placebo oraz nadużywa zaufania osób cierpiących na zaburzenia psychosomatyzacyjne.

jelita

Zioła na przeczyszczenie? Tak, ale z umiarem!

W każdej domowej apteczce znajdują się zioła senesu wąskolitsnego, kora kruszyny lub korzeń rzewienia w postaci ziołowych herbatek. Zwłaszcza ten pierwszy cieszy się niegasnącą popularnością wśród Polaków. Swoje właściwości przeczyszczające zawdzięcza wysokiej zawartości sennozydów A, B, C i D.

Bakterie jelitowe rozkładają je do antrachinonów i cukrów. Produktem degradacji jest reinoantron, który działa przeczyszczająco. Dochodzi więc do zwiększenia wydzielania wody do jelita i pobudzania skurczy okrężnicy, co przyspiesza przesuwanie się mas pokarmowych. Efekt przeczyszczający pojawia się po kilku godzinach, dlatego wygodnie jest zastosować senes wieczorem oczekując wypróżnienia w godzinach porannych.

Przeciwwskazaniem do stosowania senesu są:

  1. stany zapalne wyrostka robaczkowego i jelit,
  2. niedrożność jelit,
  3. owrzodzenia,
  4. niewydolność nerek,
  5. okres ciąży i karmienia (sennozydy przenikają do mleka matki).

UWAGA! Stosowanie przeczyszczających herbatek z senną razem w połączeniu z diuretykami (indapamid, hydrochlorotiazyd, furosemid) obniża poziom potasu i prowadzi do zaburzeń rytmu serca.

Preparatów z senesem nie można stosować zbyt długo, ponieważ organizm łatwo się przyzwyczaja i następuje tzw. rozleniwienie jelit. Zbyt duża dawka senesu może spowodować biegunkę, utratę wody i soli mineralnych z organizmu.

WAŻNE! W kilku badaniach potwierdzono, że sennozydy obecne w liściach senesu są genotoksyczne i mogą działać karcynogennie, ale w bardzo wysokich dawkach, wielokrotnie przewyższających te występujące po przyjęciu leków z senny. Niestety obecnie obserwuje się zjawisko nadużywania farmaceutyków przeczyszczających (szczególnie przez młode kobiety). Ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego jest jak najbardziej realne!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

  1. Mikrobiota jelitowa. Jakie działania jej szkodzą, prowadząc do dysbiozy?
  2. Woda – środowisko dla większości procesów metabolicznych!
  3. Rola jogi i innych praktyk relaksacyjnych w schorzeniach przewodu pokarmowego.
  4. Glutamina – aminokwas ważny we wspomaganiu leczenia chorób zapalnych jelit.ZapiszZapiszZapiszZapisz

1 KOMENTARZ

  1. zdrowe jelita to podstawa dobrego funkcjonowania organizmu. odczułam to osobiście na sobie. miałam taki problem, że często dopadały mnie biegunki albo zaparcia. dopiero jak zmieniłam dietę i wprowadziłam sobie do pomocy suplement diety, to moje jelita przestały wariować. teraz działają regularnie i nie mam z nimi problemów.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię