Jesień kalendarzowa już do nas zawitała. Lato, czas urlopów i wakacji, nieubłaganie dobiega końca. Słońce, słona i chlorowana woda, morska bryza, a także wysokie temperatury odcisnęły ślady na naszej skórze. Podrażnienia, pękające naczynka i przebarwienia to nie jedyne letnie pamiątki. Jak zregenerować skórę po wakacjach i przygotować ją na chłodniejsze dni?

Jesienna pielęgnacja – ratunek dla skóry po lecie

Na kondycję skóry wpływa wiele różnych czynników. Jednym z najczęstszych problemów jest utrata wody z naskórka i przesuszanie się, co negatywnie odbija się na ogólnym wyglądzie. To dość częsty problem, który nasila się latem i utrzymuje się aż do późnej jesieni. Skóra pod wpływem czynników atmosferycznych, promieni słonecznych i upałów, staje się sucha i szorstka.

Skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza latem. Wysokie temperatury, promienie słoneczne, a także kąpiele w morskiej wodzie nie wpływają dobrze na jej kondycję.

Wraz z nadchodzącą jesienią warto powrócić do systematycznej pielęgnacji, która często idzie w odstawkę podczas wakacyjnego wypoczynku i zadbać o kondycję skóry. Trzeba mieć świadomość, że tylko regularne zabiegi przyniosą oczekiwane efekty! Jednorazowe aplikowanie kosmetyku, czy preparatu nie wystarczy!

Postaw na odżywienie i nawilżenie skóry

Sporym wyzwaniem dla skóry w okresie wakacyjnym są promienie słoneczne i wysokie temperatury, które skutkują nadmiernym przesuszaniem. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie już latem i nie zapominać o nim podczas pierwszych jesiennych dni. Sucha i odwodniona skóra to jeszcze szybsze procesy starzenia i więcej zmarszczek, których nikt z nas nie chce!

Skóra po lecie wymaga odpowiedniego odżywienia i nawilżenia.

Zwłaszcza skóra twarzy wymaga dobrego odżywienia, dzięki któremu zregeneruje się i powróci do dawnej kondycji. Pomocne będą nie tylko kremy nawilżające, ale również preparaty natłuszczające cerę. Warto sięgać po kosmetyki zawierające składniki, takie jak: witamina A, alantoina, kwas hialuronowy, mocznik, czy d-pantenol. Nie tylko dobrze nawilżą skórę, ale przyspieszą jej regenerację.

Sięgaj po wody kwiatowe (hydrolaty) – pomogą utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry.

Hydrolaty dzięki swoim licznym właściwości stały się nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Nie tylko odżywiają i nawilżają skórę, a także łagodzą podrażnienia. Wody kwiatowe powinny na stałe zagościć w każdej kosmetyczce i łazience!

To może Cię zainteresować: Jak utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry? Wybierz dobry krem nawilżający!

jesienna pielęgnacja

Złuszczanie naskórka – podstawa jesiennej pielęgnacji!

Dobry peeling może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Złuszczanie martwego naskórka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jesienią. Wykonywany systematycznie przywróci skórze odpowiedni koloryt i sprawi, że cera będzie zdrowa i wypoczęta.

Peeling poprawi krążenie i ukrwienie skóry, dzięki czemu będzie lepiej i szybciej się regenerować. Stosowany regularnie poprawi także jej koloryt i ogólny wygląd.

Regularny peeling jest istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który można wykonać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak w domowym zaciszu. Systematyczne złuszczanie martwego naskórka wygładzi skórę, poprawi jej ukrwienie i elastyczność. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się pięknym i młodym wyglądem.

Peelingi pobudzają naskórek do wytwarzania nowych komórek i zapobiegają powstawaniu efektu szarej, zmęczonej skóry.

Zabiegi złuszczające poprawiają wygląd i stan cery, a także redukują drobne zmarszczki i zmniejszają widoczność przebarwień. Trzeba także pamiętać, że regularne peelingi przygotowują skórę do dalszych etapów pielęgnacji i ułatwiają wchłanianie składników kosmetyków.

Więcej przeczytasz w artykule: Ziarnisty, enzymatyczny czy kawitacyjny – jak wybrać idealny peeling twarzy?

Jesienią pozbądź się przebarwień

Przebarwienia to prawdziwa zmora wakacji. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, nadmierne opalanie to krótka droga do brzydkich i trudnych do usunięcia plam na skórze. Tego rodzaju zmiany zwykle pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych: twarzy, przedramionach, dekolcie i dłoniach.

Przebarwienia w dużej mierze są skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce i niestosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Ciemne plamy na skórze powstają pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Są wynikiem wzmożonej produkcji melaniny – barwnika chroniącego naskórek przed promieniowaniem UV. Szkodliwe promienie przenikają przez skórę, na skutek dochodzi do uszkodzeń melanocytów. W efekcie komórki pigmentowe produkują większe ilości melaniny, a na skórze powstają brązowe i ciemne plamy.

Przebarwienia najłatwiej usunąć w salonach kosmetycznych lub gabinetach dermatologicznych. Warto także wypróbować domowe, naturalne sposoby.

Domowe metody usuwania przebarwień będą skuteczne w przypadku niezbyt głębokich i jasnych zmian. Zanim zdecydujemy się na wizytę w profesjonalnym gabinecie, warto sięgnąć po kefir lub jogurt naturalny i nakładać je codziennie na skórę (na około kilkanaście minut). Pomocne w usuwaniu przebarwień będą także: ocet jabłkowy, aloes i olej rycynowy.

Przeczytaj także: Skóra bez plam – naturalne sposoby na przebarwienia.

jesienna pielęgnacja

Jesienna pielęgnacja to także zdrowa dieta

Także zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze powinna być jednym z filarów jesiennej pielęgnacji. Niezwykle istotne dla kondycji skóry są: selen, cynk, żelazo, miedź i siarka. W codziennej diecie nie może zabraknąć również produktów zawierających witaminę A, przyspieszającą procesy regeneracyjne skóry oraz witaminę C, stymulującą produkcję kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry.

Jesienna pielęgnacja to nie tylko kremy, kosmetyki i zabiegi – to również dbanie o skórę od wewnątrz!

Istotne jest także przyswajanie odpowiednich ilości witaminy B5. Jej niedobór może skutkować powstawaniem zmian skórnych i nadmiernym rogowaceniem naskórka. Równie ważne są witaminy B6 i B12, wpływające na kondycję skóry oraz włosów. Trzeba pamiętać również o nawilżaniu i nawadnianiu skóry od wewnątrz i pić codziennie przynajmniej 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 70 kg powinna wypijać około 2,1l każdego dnia.

Wakacje to trudny czas dla skóry, dlatego jesienna pielęgnacja jest istotna dla jej regeneracji. Warto jednak pamiętać, że na kondycję skóry pracujemy cały rok!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię