Valve in Ring, czyli … superspecjalistyczny zabieg nowej ery w kardiologii

Nie bez powodu jesteśmy Patronem międzynarodowej konferencji THT Poland (TAVI, Transcatheter Heart Team Poland). To konferencja poświęcona najnowszym, małoinwazyjnym metodom leczenia wad zastawkowych serca – przezcewnikowym implantacjom, które określane są jako nowa era w światowej kardiologii i nowy, najważniejszy po stentach, etap rozwoju tej dziedziny. O to, dlaczego tak jest i co to oznacza dla pacjentów pytamy Prof. Dariusza Dudka – krakowskiego kardiologa interwencyjnego, który niedawno, jako pierwszy w regionie, wykonał bardzo trudny i niszowy zabieg Valve in Ring, czyli wszczepienie zastawki serca w pierścień.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy Eweliny Myłek z prof. dr hab. n med. Dariuszem Dudkiem – kardiologiem interwencyjnym z II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie

[userpro template=card user=ewa card_showsocial=0 card_width=150px card_img_width=150 card_showbio=0]


Streszczenie rozmowy [podcastu]:

Ewelina Myłek (EM): Dzień dobry Panie Profesorze.

DD: Dzień dobry.

EM: Panie Profesorze, jeszcze całkiem niedawno przezcewnikowe implantacje zastawek były metodami niszowymi, a dziś powstają międzynarodowe konferencje kardiologiczne, takie jak THT Poland, poświęcone leczeniu stricte tymi metodami. Czyżbyśmy wchodzili w jakiś nowy etap w kardiologii i kardiochirurgii w ogóle?

Profesor Dariusz Dudek (DD): Tak, to jest nowa era. Dlatego, że przez ostatnie 10, 15 lat skupialiśmy się w kardiologii inwazyjnej na interwencjach wieńcowych, przywracaniu drożności naczyń wieńcowych czy leczeniu świeżego zawału serca. Dzięki temu te metody leczenia mamy dziś na bardzo wysokim europejskim poziomie, można nawet powiedzieć, że jesteśmy w tym liderami.

Natomiast, kiedy w 2008 roku wykonaliśmy w Krakowie pierwszy zabieg hybrydowy leczenia wady zastawkowej bez otwierania klatki piersiowej okazało się, że weszliśmy w nową erę i to jest właśnie leczenie wad zastawkowych serca.

Współpraca kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów doprowadziła do nowej rewolucji!

 

Dariusz Dudek_kardiolog_stawka to zycie_zastawka to życie_TAVI_THT Poland-Radioklinika

EM: Dlaczego nazywane jest to rewolucją, czemu leczenie przezskórne, przezcewnikowe zastawkowych wad serca jest takie ważne?

DD: Pierwszą, największą grupą pacjentów kardiologicznych są pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, ale drugą, najbardziej liczną grupą poddawaną interwencjom w zakresie naprawy serca, są właśnie wady zastawkowe. Do tej pory pacjenci poddawani byli klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Natomiast starsi pacjenci, nie kwalifikujący się do takiej operacji, po prostu umierali. Zabiegi hybrydowe są dużo mniej inwazyjne, często nie wymagają nawet znieczulenia ogólnego czy uśpienia. Wymagają tylko lokalnego znieczulenia, a przez otwór w pachwinie, który jest wielkości małej dziurki od klucza, umiemy naprawić zastawki serca!

EM: Jakie mamy obecnie najbardziej innowacyjne, przez to też pewnie małoinwazyjne, zabiegi dedykowane zastawkom?

DD: Największą ilość zabiegów stanowi zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej – obecnie, dzięki kampanii Stawka to Życie. Zastawka to Życie – bardzo popularna nazwa. Robimy ich około 650 rocznie. Drugi rodzaj zabiegów dotyczy zastawki mitralnej i leczymy jej niedomykalność wynikającą z niewydolności serca. Ten zabieg, również przez otwór w pachwinie, wykonywany jest systemem przezskórnym. Powoli kierujemy się również do zastawki płucnej i do czwartej zastawki, czyli tej mieszczącej się w prawym sercu – zastawki trójdzielnej.

Można powiedzieć, że dzięki tej zastawkowej rewolucji, będziemy wykonywali zabiegi naprawcze na wszystkich zastawkach serca u coraz większej grupy pacjentów i to bez otwierania klatki piersiowej.

EM: Ostatnio, jako pierwszy w regionie małopolskim, wykonał Pan zabieg Valve in Ring, odmianę zabiegu TAVI. Czym jest ten zabieg i dla jakich pacjentów jest przeznaczony?

DD: Valve in Ring, czyli założenie zastawki TAVI do pierścienia po chirurgicznej korekcie zastawki mitralnej. Powiem tak:

Zabieg Valve in Ring to superspecjalistyczny zabieg wśród specjalistycznych i superspecjalistycznych zabiegów! Dedykowany jest pacjentom, którzy mają założone zastawki biologiczne w klasycznym dostępie kardiochirurgicznym i u których trzeba wymienić zastawkę na nową z powodu uszkodzenia i zaburzenia funkcji dotychczasowej zastawki. Tu z pomocą przychodzą właśnie zabiegi hybrydowe.

EM: Na czym dokładnie polega ten zabieg?

DD: Zacznę od zabiegu Valve in Valve – w wolnym tłumaczeniu zastawka w zastawkę. Jeżeli pacjent ma założoną zastawkę biologiczną i możemy ją naprawić dzięki zabiegowi TAVI, czyli przezcewnikowej implantacji zastawki w uszkodzoną starą zastawkę, to właśnie jest zabieg Valve in Valve.

W przypadku zabiegu Valve in Ring – czyli zastawki w pierścień, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy u pacjenta była dokonywana chirurgiczna korekta zastawki, a pierścień stabilizujący był wszczepiony do zastawki mitralnej  i ta plastyka okazała się niewystarczająca. Dlatego musimy choremu zrobić zabieg TAVI, ale opierając się o ten wspomniany pierścień, czyli wszczepiamy nową zastawkę do istniejącego tam już pierścienia – stąd nazwa Valve in Ring.

Podsumowując: zabieg Valve in Ring jest to naprawa chirurgicznej zastawki, która ulega dysfunkcji i, zamiast wykonywać zabieg z otwarciem klatki piersiowej, możemy wykonać zabieg hybrydowy, a dzięki temu pacjent ma przed sobą kolejne 10-15 lat życia z dobrym funkcjonowaniem zastawki.

EM: Ile wykonuje się takich zabiegów w naszym kraju?

DD: Jak wspominałem, zabiegi typu Valve in Valve oraz Valve in Ring to jeden z najtrudniejszych i najbardziej specjalistycznych zabiegów obecnie. Takich zabiegów było do tej pory kilka, może kilkanaście.

EM: Czy w takim razie, jeżeli przeprowadził Pan pierwszy taki zabieg w regionie pierwszy w regionie i zakończył się on sukcesem, to czy teraz będzie on przeprowadzany częściej?

DD: Te zabiegi będą nadal będą wykonywane pojedynczo, ale ich ilość stopniowo będzie narastać, ponieważ chirurdzy coraz częściej wszczepiają protezy biologiczne i jeśli one się degradują, jest właśnie możliwość naprawy tego przez zabieg małoinwazyjny. Natomiast w sytuacji, gdy wszczepiona jest zastawka mechaniczna, to na ten moment nie ma możliwości naprawy tego metodą hybrydową, tu jest potrzebna klasyczna kardiochirurgia. Dlatego uważam, że ilość specjalistycznych zabiegów TAVI typu Valve in Valve i Valve in Ring będzie wzrastać.

EM: A jaka jest sytuacja z klasycznymi zabiegami TAVI?

DD: Te zabiegi również są wysokospecjalistyczne. Mamy w Polsce 21 ośrodków, które wykonują zabiegi zastawkowe hybrydowe. Powiedzmy, że w każdym ośrodku jest nie więcej, niż dwóch, trzech operatorów, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Szacuję, że takich osób jest w całej Polsce maksymalnie  75, a ośrodków, które wykonują całe spektrum tego typu zabiegów będzie kilkanaście w skali całego kraju.

EM: Czy zakres refundacji zależy od rodzaju zabiegów TAVI? Chodzi o to, czy pewne rodzaje TAVI są refundowane, a inne nie?

DD: Od tego roku wszystkie zabiegi, które należą do wysokospecjalistycznych zabiegów hybrydowych w zakresie zastawki aortalnej i mitralnej, są finansowane przez NFZ. Nie ma tutaj różnicowania.

EM: Jest Pan również koordynatorem kampanii Stawka to życie, Zastawka to życie, która w 2015 roku zakończyła się sukcesem. W tym roku kampania będzie kontynuowana. Czy jednym z celów kampanii jest również utworzenia narodowego, oddzielnego programu dedykowanego zastawkom?

DD: Wydaje mi się, że w pewnym sensie ten program już powstał, dlatego, że kampania odnosi swoje sukcesy. W środowisku kardiologii i kardiochirurgii wszyscy o tym mówią, poinformowani są również pacjenci.

Wiemy ze statystyk, że dotarliśmy do kilkunastu milionów osób w naszym kraju z informacją o zabiegach TAVI. Program narodowy nazwałbym raczej już ogólnonarodowym trendem i to przynosi konkretne rezultaty – widzimy wyraźny przyrost zabiegów, z 450 do 650!

W kampanii mówimy, że docelowo powinniśmy mieć 2000 zabiegów TAVI rocznie i to się stopniowo dokonuje. Na tyle, a ile pozwolą finanse, na tyle szybko będziemy się rozwijali, by znów być liderami, tak jak osiągnęliśmy to w kardiologii wieńcowej, inwazyjnej.

EM: Wróćmy jeszcze na moment do konferencji THT. Czy mówiło się na niej o tym, jakie są perspektywy leczenia przezcewnikowych i przezskórnych wad serca?

DD: Patrząc na statystyki, wiemy na przykład, że w tamtym roku zabiegów leczenia wad zastawkowych na zastawce aortalnej w klasycznej kardiochirurgii było 3000, a zabiegów TAVI  650. Także widzimy tu znaczącą dysproporcję.

W środowisku kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii uważa się, że ten kierunek jest prawidłowy i zabiegi hybrydowe to przyszłość leczenia wad zastawkowych.

Dlatego sądzę, że w najbliższej przyszłości ich ilość wzrośnie do takiego stopnia, że będzie mniej więcej połowa zabiegów z klasycznej kardiochirurgii, a połowa mniej inwazyjnych zabiegów hybrydowych bez otwierania klatki piersiowej.

EM: Dziękuję Panie Profesorze za rozmowę.

DD: Dziękuję również.

 

Gościem Radiokliniki był prof. dr hab. n med. Dariusz Dudek – kardiolog interwencyjny z  II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie

prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek
Radioklinika_prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek

 
 

Avatar
Właścicielka ELEVEN ZETT Productions (www.ieleven.pl) specjalizującej się w medycynie, głównie kardiologii, i zdrowym stylu życia. Pasjonatka nauki i innowacji oraz szeroko rozumianego Rozwoju. Od początku swojej kariery zawodowej łączy media z medycyną. Entuzjastka filantropii, miłośniczka natury i rozliczanych koncepcji równowagi duchowej. Ceni dobre książki, ciekawe spotkanie i wielogodzinne rozmowy. Inicjatorka projektów "Myłkowe Rozmawiają" oraz "Kardiologia bez Kolejki".

2 KOMENTARZE

  1. Panie profesorze: czy jet możliwość implantacji zastawki np Melody lub Sapiens w pozycji płucnej u dziecka/młodzieży po korekcji ToF metodą wstawienia łaty przezpierścieniowej, z dużą niedomykalnością PI?…(43%), szerokość na pierścieniu PV 33-40 mm?
    Gdzie przeprowadza się takie zabiegi i jaka jest szansa powodzenia?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię