Jeszcze całkiem niedawno przezcewnikowe implantacje zastawek były metodami niszowymi. Dziś powstają już międzynarodowe konferencje kardiologiczne, takie jak THT Poland (TAVI, Transcatheter Heart Team Poland), poświęcone najnowszym, małoinwazyjnym metodom leczenia wad zastawkowych serca. Przezcewnikowe implantacje określane są jako nowa era w światowej kardiologii i nowy, najważniejszy tuż po stentach, etap rozwoju tej dziedziny. Co to oznacza dla pacjentów kardiologicznych? Rozmawiamy o tym z prof. Dariuszem Dudkiem, kardiologiem interwencyjnym, który jako pierwszy w regionie wykonał bardzo trudny zabieg Valve in Ring, czyli wszczepienie zastawki serca w pierścień.

[aktualizacja: 11’2020]

Valve in Ring, czyli… super specjalistyczny zabieg nowej ery w kardiologii

Zabieg Valve in Ring to zupełnie nowa era i nowy etap w kardiologii. Przez ostatnie 10 -15 lat bazowano głównie na kardiologii inwazyjnej, tj. na interwencjach wieńcowych, przywracaniu drożności naczyń wieńcowych czy leczeniu świeżego zawału serca. Dzięki temu te metody leczenia są dziś w Polsce na bardzo wysokim i europejskim poziomie. Co więcej, można nawet powiedzieć, że polscy kardiolodzy i kardiochirurdzy są liderami w tej dziedzinie.

Kiedy w 2008 roku w Krakowie wykonano pierwszy zabieg hybrydowy leczenia wady zastawkowej bez otwierania klatki piersiowej, okazało się, że kardiologia weszła w nową erę leczenia wad zastawkowych serca.

Współpraca kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów doprowadziła do nowej rewolucji w kardiochirurgi!

Pierwszą, największą grupą pacjentów kardiologicznych są pacjenci z chorobą niedokrwienną serca. Drugą, najbardziej liczną grupą poddawaną interwencjom w zakresie naprawy serca, są właśnie pacjenci z wadami zastawkowymi. Do tej pory młodszych chorych poddawano klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Natomiast starsi pacjenci niekwalifikujący się do takiej operacji, po prostu umierali.

„Zabiegi hybrydowe są dużo mniej inwazyjne, często nie wymagają nawet znieczulenia ogólnego czy uśpienia. Konieczne jest tylko lokalne znieczulenie, a przez otwór wielkości małej dziurki od klucza w pachwinie potrafimy naprawić zastawki serca!” – mówi prof. Dariusz Dudek.

Największą ilość wykonywanych zabiegów stanowią zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej. W Polsce wykonuje się ich około 650 rocznie. Drugi rodzaj zabiegów dotyczy zastawki mitralnej i jej niedomykalności wynikającej z niewydolności serca. W tym przypadku również wykonuje się go przez otwór w pachwinie systemem przezskórnym. Polska kardiochirurgia powoli kieruje się także w stronę zastawki płucnej oraz zastawki trójdzielnej.

Dzięki zastawkowej rewolucji Valve in Ring można wykonywać zabiegi naprawcze na wszystkich zastawkach serca u coraz większej grupy pacjentów. I to bez otwierania klatki piersiowej!

Zobacz także: Przezskórne leczenie wad zastawkowych serca to szansa dla wielu chorych | Tavi i MitraClip

Na czym polega zabieg Valve in Ring?

Valve in Ring to założenie zastawki TAVI do pierścienia po chirurgicznej korekcie zastawki mitralnej. To super specjalistyczny zabieg dedykowany pacjentom z założonymi zastawkami biologicznymi w klasycznym dostępie kardiochirurgicznym i u których trzeba wymienić zastawkę na nową z powodu uszkodzenia lub zaburzenia funkcji dotychczasowej zastawki. Tu z pomocą kardiochirurgii przychodzą właśnie zabiegi hybrydowe!

Valve in Ring to odmiana zabiegu TAVI, czyli przezskórnego leczenia wad zastawkowych serca.

Warto wspomnieć także o zabiegu Valve in Valve – w wolnym tłumaczeniu „zastawka w zastawkę”. Wykonuje się go w sytuacji, gdy pacjent ma założoną zastawkę biologiczną i można naprawić ją za pomocą zabiegowi TAVI, czyli przezcewnikowej implantacji zastawki w uszkodzoną starą zastawkę.

W przypadku zabiegu Valve in Ring – czyli zastawki w pierścień, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy u pacjenta była dokonywana chirurgiczna korekta zastawki, a pierścień stabilizujący został wszczepiony do zastawki mitralnej, jednak ta plastyka okazała się niewystarczająca. Z tego względu chorego należy poddać zabiegowi TAVI, ale w oparciu o wspomniany pierścień. Oznacza to, że wszczepiamy nową zastawkę do istniejącego już pierścienia – stąd nazwa Valve in Ring.

Zabieg Valve in Ring to naprawa chirurgicznej zastawki, która ulega dysfunkcji. Zamiast wykonywać zabieg z otwarciem klatki piersiowej przeprowadza się zabieg hybrydowy. Dzięki temu pacjent ma przed sobą kolejne 10-15 lat życia z dobrze funkcjonującą zastawką.

„Zabiegi typu Valve in Valve oraz Valve in Ring to obecnie jedne z najtrudniejszych i najbardziej specjalistycznych zabiegów kardiochirurgicznych. Takich zabiegów było do tej pory kilka, może kilkanaście” – mówi prof. Dudek

Pierwszy zabieg Valve in Ring w regionie. Co to oznacza w praktyce?

Pierwszy zabieg Valve in Ring w regionie, przeprowadzony przez prof. Dariusza Dudka, zakończył się on sukcesem. Czy to oznacza, że będzie przeprowadzany znacznie częściej? Jak mówi profesor, zabiegi nadal będą wykonywane pojedynczo, jednak ich ilość stopniowo będzie wzrastać.

„Chirurdzy coraz częściej wszczepiają protezy biologiczne i jeśli się degradują, można naprawić je podczas małoinwazyjnego zabiegu. Niestety na ten moment nie ma możliwości naprawy zastawek mechanicznych metodą hybrydową. W takim przypadku jest potrzebna klasyczna kardiochirurgia, jednak uważam, że ilość specjalistycznych zabiegów TAVI typu Valve in Valve i Valve in Ring będzie wzrastać” – mówi prof. Dariusz Dudek.

Klasyczne zabiegi TAVI, podobnie innowacyjny Valve in Ring, również należą do wysokospecjalistycznych zabiegów kardiochirurgicznych. W Polsce istnieje 21 ośrodków, w których wykonuje się zabiegi zastawkowe hybrydowe. Warto wiedzieć, że od tego roku wszystkie wysokospecjalistyczne zabiegi hybrydowe w zakresie zastawki aortalnej i mitralnej są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Valve in Ring

Valve in Ring – perspektywy leczenia przezcewnikowych i przezskórnych wad serca

Prof. Dariusz Dudek jest również koordynatorem kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie”. Jednym z jej celów było utworzenie narodowego, oddzielnego programu dedykowanego zastawkom, a kampania odniosła duży sukces wśród specjalistów i pacjentów. Dzięki kampanii kardiolodzy i kardiochirurdzy dotarli do kilkunastu milionów osób w naszym kraju z informacją o zabiegach TAVI. Program narodowy można nazwać już ogólnonarodowym trendem, który przynosi konkretne rezultaty – obserwuje się wyraźną tendencję wzrostową w ilości wykonywanych zabiegów!

„Podczas kampanii mówimy, że docelowo powinniśmy wykonywać około 2000 zabiegów TAVI rocznie. Ich liczba sukcesywnie wzrasta, jednak wszystko uzależnione jest także od kwestii finansowania takich zabiegów. Polscy specjaliści dążą, aby znów być liderami tak , jak osiągnęliśmy to w kardiologii wieńcowej, czy inwazyjnej” – mówi prof. Dariusz Dudek.

„Patrząc na statystyki wiemy, że w tamtym roku zabiegów leczenia wad zastawkowych na zastawce aortalnej w klasycznej kardiochirurgii było 3000. Z kolei zabiegów TAVI – 650, więc widoczna jest tu znaczna dysproporcja. Sądzę jednak i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości ich ilość wzrośnie do takiego stopnia, że będziemy wykonywać mniej więcej taką samą ilość małoinwazyjnych zabiegów hybrydowych bez otwierania klatki piersiowej, takich jak Valve in Ring, co zabiegów bazujących na klasycznej kardiochirurgii” – dodaje profesor.

W środowisku kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii uważa się, że obrany kierunek jest prawidłowy, a zabiegi hybrydowe to przyszłość leczenia wad zastawkowych.

Podcast do wysłuchania

Gościem Radiokliniki był prof. dr hab. n med. Dariusz Dudek – kardiolog interwencyjny z  II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

2 KOMENTARZE

  1. Panie profesorze: czy jet możliwość implantacji zastawki np Melody lub Sapiens w pozycji płucnej u dziecka/młodzieży po korekcji ToF metodą wstawienia łaty przezpierścieniowej, z dużą niedomykalnością PI?…(43%), szerokość na pierścieniu PV 33-40 mm?
    Gdzie przeprowadza się takie zabiegi i jaka jest szansa powodzenia?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię