Kardiologia interwencyjna w Polsce – tu nie możemy mieć poczucia, że stanęliśmy w miejscu – mówi wiceminister Jarosław Pinkas.

Oceń to:
| Liczba ocen: 8 Średnia: 4.5

A zabieg TAVI to procedura ratująca życie!

ewa_facebook3_500x500

Zgadzamy się z wiceministrem Jarosławem Pinkasem! To prawda, obserwujemy niebywały postęp w kardiologii interwencyjnej. Cieszymy się z tego, bo to realnie przekłada się na ŻYCIE pacjentów, którzy wcześniej nie kwalifikowali się do zabiegów operacyjnych! A polscy kardiolodzy interwencyjni to światowa czołówka specjalistów i mamy się czym pochwalić!

 

XX jubileuszowa edycja Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI Warsaw odbyła się w kwietniu b.r. w Warszawie. Do stolicy zjechało wielu wybitnych specjalistów. Warsztaty to szansa i okazja do wymiany doświadczeń kardiologów interwencyjnych i kardiochirurgów z całego świata.

Jednym z tematów, szeroko poruszanych i komentowanych podczas WCCI, były plany rozwoju przezcewnikowego leczenia zastawkowych wad serca w Polsce w najbliższych latach.

Podczas sesji pod patronatem Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK), z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia – wiceministra Jarosława Pinkasa, prof. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum wygłosił wykład pt. “Rozwój przezskórnego leczenia zwężenia zastawki aortalnej w Polsce w latach 2008 – 2015”.

Wady zastawkowe serca są jednym z najczęściej występujących schorzeń kardiologicznych, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Przeważnie jest to zwężenie zastawki aortalnej – charakterystyczne dla starzejącego się społeczeństwa.

Eksperci podkreślają, że jeszcze niedawno chorzy z wadami zastawkowymi serca mogli być poddawani wyłącznie klasycznym zabiegom kardiochirurgicznym z otwarciem klatki piersiowej i przecięciem mostka. Tego typu zabieg jest obarczony dużym ryzykiem, zwłaszcza u starszych pacjentów, powyżej 75-go roku życia, którzy poza problemami kardiologicznymi zmagają się z wieloma innymi schorzeniami. Bardzo często tego typu pacjenci nie kwalifikują się do operacji. Zabiegi kardiologii interwencyjnej to dla nich szansa na ŻYCIE!

W związku z podwyższonym ryzykiem poważnych powikłań, nawet 30% pacjentów z objawowym zwężeniem aortalnym nie jest kwalifikowanych do operacji kardiochirurgicznej!

Sposobem na ratowanie życia tych pacjentów jest m.in. zabieg TAVI – czyli przezcewnikowe wszczepienie zastawki aortalnej. Jest to metoda, która nie wymaga otwierania klatki piersiowej. W Polsce wykonuje się tych zabiegów stanowczo za mało! Są one zarezerwowane dla pacjentów w podeszłym wieku i obarczonych dużym ryzykiem operacyjnym. A to procedura ratująca życie!

Kardiologia interwencyjna_Pinkas_Witkowski_Dudek_Legutko_Gil_WCCI_zastawka to zycie._Radioklinika

Dzisiaj, dzięki wysokospecjalistycznym zabiegom, takim jak przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (ang. Transcatheter Aortic Valve Implantation, TAVI), pacjenci wysokiego ryzyka zyskują szansę na dalsze życie i szybki powrót do zdrowia – wyjaśniał prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Kardiologia interwencyjna_Pinkas_Witkowski_Dudek_Legutko_Gil_WCCI

Całe środowisko kardiologów interwencyjnych obecnych na WCCI Warsaw zgodziło się, że wszczepienie zastawki aortalnej w sercu jest procedurą ratującą życie – komentuje profesor Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zaznaczył, że w kardiologii interwencyjnej nie możemy mieć poczucia, że stanęliśmy w miejscu!

Mimo problemów finansowych, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej, mamy poczucie, że środki przeznaczone na zabiegi TAVI, to najlepiej wydane pieniądze – zaznaczył J. Pinkas. Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej przynosi wymierne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Z tego powodu te procedury muszą być dostępne, a pieniądze na ich realizację muszą się znaleźć – zapowiedział wiceminister.

Dodał, że profesorowie, eksperci są dla resortu zdrowia partnerami, dlatego przybył na warsztaty. – Najważniejszą informacją, jaką wynoszę jest fakt, że w zakresie zabiegów TAVI odnotowano istotny trend wzrostowy, który musi jeszcze wyraźniej zostać zarysowany w latach 2016-2017 – podkreślił Jarosław Pinkas.

Najlepszym wskaźnikiem przekonującym, że można rozwijać te procedury, jest podejście do ich finansowania przez mazowiecki OW NFZ. Z półrocznego kontraktu na zabiegi zastawkowe, wartego 9,5 mln zł, na TAVI przekazano aż 3,5 mln zł. To dobry kierunek – zaznaczył wiceminister zdrowia.

W celu zwiększenia liczby zabiegów TAVI w ubiegłym roku w Polsce została przeprowadzona kampania społeczna “ZaStawka to Życie”.

Kampania spotkała się z pozytywnym odzewem zarówno środowiska medycznego, jak i samych pacjentów. W ciągu roku kampania dotarła do 11 mln osób, co przełożyło się realnie na zwiększenie liczy zabiegów z 453 do 600 rocznie!! To 147 więcej zabiegów TAVI i 147 uratowanych pacjentów!

Niebawem ruszy druga edycja kampanii.

Kardiologia interwencyjna to również szansa dla pacjentów z wrodzonymi wadami serca, których rokrocznie przybywa! Są to osoby często po wielokrotnych interwencjach kardiochirurgicznych a jak wiadomo, z każdą interwencją tego typu, ryzyko kolejnej wzrasta. Trzeba mieć tego świadomość i zapewnić tym pacjentom dostęp do zabiegów przezcewnikowych, co podkreślał prof. Witold Rużyłło.

Dyrektorami warsztatów WCCI Warsaw są: prof. dr hab. med. Adam Witkowski – kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie oraz Prof. dr hab. med. Robert Gil – kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

WCCI jest akredytowane przez Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK), której Przewodniczącym jest Prof. dr hab. med. Jacek Legutko. WCCI Warsaw jest oficjalną konferencją AISN PTK. Prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest Prof. dr hab. med Piotr Hoffman.

Kardiologia interwencyjna_Pinkas_Witkowski_Dudek_Legutko_Gil_WCCI_Hoffman_Radioklinika

Oceń to:

| Liczba ocen: 8 Średnia: 4.5

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ewelina Myłek

Ewelina Myłek

Właścicielka ELEVEN ZETT Productions (www.ieleven.pl) specjalizującej się w medycynie, głównie kardiologii, i zdrowym stylu życia. Pasjonatka nauki i innowacji oraz szeroko rozumianego Rozwoju. Od początku swojej kariery zawodowej łączy media z medycyną. Entuzjastka filantropii, miłośniczka natury i rozliczanych koncepcji równowagi duchowej. Ceni dobre książki, ciekawe spotkanie i wielogodzinne rozmowy. Inicjatorka projektów "Myłkowe Rozmawiają" oraz "Kardiologia bez Kolejki".