Jesienne Spotkania Kardiologów rozpoczęły się w dniu 7 października b.r. w Poznaniu – tu omawiane są m.in. najskuteczniejsze metody leczenia interwencyjnego dotyczące arytmii oraz wad zastawkowych serca.

Te, wyżej wymienione, nowoczesne zabiegi umożliwiają choremu powrót do normalnego życia, podjęcie pracy zawodowej, czy w wielu przypadkach całkowite wyleczenie, niestety wciąż w Polsce wykonuje się ich zbyt mało.

Choroby układu krążenia to wciąż główny zabójca Polaków!

Dlatego spotkania specjalistów z wielu dziedzin służą nie tylko pogłębianiu wiedzy medycznej uczestników, ale również omawianiu najbardziej bolących problemów systemowych i medycznych, w tym niedostatecznej refundacji (lub jej braku) nowoczesnych leków i terapii, które spektakularnie mogłyby poprawić sytuację chorych na niewydolność serca w Polsce.

Sprawdź również:
Ablacja serca, czyli o skutecznej metodzie leczenia arytmii serca

Wymiana doświadczeń jest kluczowa

Na IX Jesiennych Spotkaniach Kardiologów w Poznaniu, którym przewodniczą prof. Stefan Grajek oraz prof. Maciej Lesiak z  I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, polscy i zagraniczni eksperci prezentują najlepsze i najnowocześniejsze terapie a także wymieniają najskuteczniejsze praktyki leczenia farmakologicznego i zabiegowego, w tym dotyczące leczenia przeciwpłytkowego, elektrokardiologii oraz leczenia interwencyjnego, które znacznie obniżają śmiertelność i poprawiają jakość życia u chorych nawet z ciężką niewydolnością serca.

prof-maciej-lesiak-zabiegowe
Prof. Maciej Lesiak podczas zabiegu TAVI

Blaski TAVI, czyli przezcewnikowej implementacji zastawki aortalnej, są takie, że ta metoda staje się coraz bardziej popularna. Mamy narzędzie, potrafimy je stosować, rośnie nasze doświadczenie, a zatem i spadają powikłania.

Mamy około 5 % zgonów w krótkim okresie pozabiegowym, czyli do 30 dni. Biorąc pod uwagę, że przeciętny wiek pacjenta to ponad 80 lat, to są bardzo dobre wyniki. Chciałoby się robić tego więcej.

Niestety jesteśmy bardzo mocno ograniczeni funduszami i żaden szpital w Polsce nie może sobie pozwolić, żeby samodzielnie finansować tego typu zabiegi, jak TAVI – tłumaczy Maciej Lesiak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Spotkań Kardiologów w Poznaniu

O skutecznej metodzie leczenia arytmii serca

Skuteczność zabiegu przezskórnej ablacji przewyższa wszystkie inne metody leczenia arytmii serca. W zależności od jej rodzaju wynosi od 60% w migotaniu przedsionków do prawie 100% w ablacji drogi wolnej łącza przedsionkowo-komorowego.

Udany zabieg ablacji to nie tylko ustąpienie arytmii, poprawa komfortu życia pacjenta, ale także redukcja ryzyka nagłego zgonu!

Skuteczny zabieg ablacji daje realną szansę na powrót do normalnego życia, podjęcie pracy zawodowej bez konieczności stosowania leków antyarytmicznych. W wielu arytmiach istnieje możliwość trwałego wyleczenia dzięki ablacji. – wyjaśnia dr hab. n. med. Krzysztof Błaszyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Leczenie polskich pacjentów zgodnie z europejskimi standardami to jeden z priorytetów!

Kardiolodzy chcą zwrócić uwagę na konieczność leczenia polskich pacjentów zgodnie z europejskimi standardami. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne przedstawiło dwie nowe wytyczne dotyczące dotyczące prewencji kardiologicznej, gdzie wyraźnie zaznaczono, że cholesterol LDL u pacjentów powinien wynosić poniżej 70 mg – to jest obligatoryjny nakaz. Niestety w Polsce tylko 3-4 proc. chorych ma cholesterol spełniający tę normę.

Polska kardiologia – kolejną jej bolączką, której poświęcona jest oddzielna sesja to problem braku prewencji wtórej, czyli braku opieki, również farmakologicznej nad pacjentem po zawale serca.

Na IX Jesiennych Spotkaniach dyskutujemy także, jak zmieniać system opieki kardiologicznej i jak implantować propozycje Ministerstwa Zdrowia, m.in. w kompleksowej opiece koordynowanej w kardiologii, do naszej medycznej rzeczywistości, aby leczenie było jak najbardziej efektywne kosztowo dla systemu i jak najlepiej zorganizowane pod kątem opieki nad naszymi pacjentami – podsumowuje prof. Grajek.

Zapraszamy serdecznie na profil FB warsztatów:  Jesienne Spotkania Kardiologów

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię