Kolejki do specjalistów to prawdziwa zmora polskiego pacjenta. Niestety dane statystyczne i rankingi pokazują, że jest coraz gorzej! Zobacz raport i sprawdź, jak długo trzeba czekać na wizytę i realizację świadczeń!

aktualizacja 08’2020

Kolejki do lekarza – zmora polskiego pacjenta

Polska wciąż spada w rankingach międzynarodowych, jeśli chodzi o jakość opieki zdrowotnej. Zresztą jest już na szarym końcu, jeśli chodzi o Europę. Kolejki są coraz większe. Pisaliśmy już o tym problemie w poprzednim artykule: Kolejki do lekarza – zmora polskiego pacjenta?

Kolejny raport w tej sprawie opublikowała Fundacja Watch Health Care. Rok 2015 to rok, w którym od stycznia przeciętny czas oczekiwania w kolejce do specjalisty nie spadł poniżej 11 tygodni. Zgodnie z najnowszym, grudniowym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Fundacja zanotowała przypadki rekordowe – najdłużej czeka się m.in. na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego (przypadek stabilny) – w jednej z podkarpackich placówek termin jest wyznaczony na luty 2029 r. (13 lat!). Z kolei w kolejce do ortopedy w Grodzisku Mazowieckim czeka się 1,5 roku.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy wciąż pozostaje fikcją.

Kolejki do specjalistów – sprawdź, jak długo musisz czekać!

Obecnie najdłużej pacjent w Polsce czeka w kolejce do:

  1. ortodonty (9,7 mies.)
  2. endokrynologa (7,7 mies.)
  3. angiologa (7,1 mies.)
  4. neurochirurga (4,8 mies.)
  5. hepatologa (4,5 mies.)
  6. diabetologa (4,2 mies.)
  7. kardiologa (3,9 mies.)
  8. nefrologa (3,7 mies.)
  9. chirurga plastycznego (3,7 mies.)
  10. kardiologa dziecięcego (3,4 mies.)

(na podstawie danych zebranych przez WHC w październiku i listopadzie 2015 r.)

Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia. Z kolei długi czas oczekiwania wizytę u specjalisty oraz rozpoczęcie terapii są dla pacjenta nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim mają ogromny wpływ na skuteczność leczenia!

Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię