Kolejki do lekarza w Polsce – zobacz raport!

Polska wciąż spada w rankingach międzynarodowych, jeśli chodzi o jakość opieki zdrowotnej. Zresztą jest już na szarym końcu, jeśli chodzi o Europę. Kolejki są coraz większe. Pisaliśmy już o tym problemie w poprzednim artykule: Kolejki do lekarza – zmora polskiego pacjenta?

Kolejny raport w tej sprawie opublikowała Fundacja Watch Health Care. Rok 2015 to rok, w którym od stycznia przeciętny czas oczekiwania nie spadł poniżej 11 tygodni. Zgodnie z najnowszym, grudniowym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.

Fundacja zanotowała przypadki rekordowe – najdłużej czeka się m.in. na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego (przypadek stabilny) – w jednej z podkarpackich placówek termin jest wyznaczony na luty 2029 r. (13 lat!) czy wyznaczenie wizyty u ortopedy za 1,5 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy pozostaje fikcją.

Obecnie najdłużej pacjent w Polsce czeka do:

Miejsce 1: ortodonty (9,7 mies.)
Miejsce 2: endokrynologa (7,7 mies.)
Miejsce 3: angiologa (7,1 mies.)
Miejsce 4: neurochirurga (4,8 mies.)
Miejsce 5: hepatologa (4,5 mies.)
Miejsce 6: diabetologa (4,2 mies.)
Miejsce 7: kardiologa (3,9 mies.)
Miejsce 8: nefrologa (3,7 mies.)
Miejsce 9: chirurga plastycznego (3,7 mies.)
Miejsce 10: kardiologa dziecięcego (3,4 mies.)
(na podstawie danych zebranych przez WHC w październiku i listopadzie 2015 r.)

Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia, zaś długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.

Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię