Kolejki do specjalistów to prawdziwa zmora polskiego pacjenta. Niestety dane statystyczne i rankingi pokazują, że jest coraz gorzej! Zobacz raport i sprawdź, jak długo trzeba czekać na wizytę i realizację świadczeń!
aktualizacja 08’2020
Kolejki do lekarza – zmora polskiego pacjenta
Polska wciąż spada w rankingach międzynarodowych, jeśli chodzi o jakość opieki zdrowotnej. Zresztą jest już na szarym końcu, jeśli chodzi o Europę. Kolejki są coraz większe. Pisaliśmy już o tym problemie w poprzednim artykule: Kolejki do lekarza – zmora polskiego pacjenta?
Kolejny raport w tej sprawie opublikowała Fundacja Watch Health Care. Rok 2015 to rok, w którym od stycznia przeciętny czas oczekiwania w kolejce do specjalisty nie spadł poniżej 11 tygodni. Zgodnie z najnowszym, grudniowym BAROMETREM WHC średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego wynosi 3 miesiące.
Fundacja zanotowała przypadki rekordowe – najdłużej czeka się m.in. na wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego (przypadek stabilny) – w jednej z podkarpackich placówek termin jest wyznaczony na luty 2029 r. (13 lat!). Z kolei w kolejce do ortopedy w Grodzisku Mazowieckim czeka się 1,5 roku.
Wyniki kolejnego raportu WHC pokazują, że pakiet kolejkowy wprowadzony z początkiem roku 2015 nie działa. O ile pakiet onkologiczny faktycznie zmienił sytuację osób z podejrzeniem chorób nowotworowych, o tyle pakiet kolejkowy wciąż pozostaje fikcją.
Kolejki do specjalistów – sprawdź, jak długo musisz czekać!
Obecnie najdłużej pacjent w Polsce czeka w kolejce do:
- ortodonty (9,7 mies.)
- endokrynologa (7,7 mies.)
- angiologa (7,1 mies.)
- neurochirurga (4,8 mies.)
- hepatologa (4,5 mies.)
- diabetologa (4,2 mies.)
- kardiologa (3,9 mies.)
- nefrologa (3,7 mies.)
- chirurga plastycznego (3,7 mies.)
- kardiologa dziecięcego (3,4 mies.)
(na podstawie danych zebranych przez WHC w październiku i listopadzie 2015 r.)
Istotnym problemem w ochronie zdrowia wciąż pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci często odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje znaczne wydłużenie czasu leczenia. Z kolei długi czas oczekiwania wizytę u specjalisty oraz rozpoczęcie terapii są dla pacjenta nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim mają ogromny wpływ na skuteczność leczenia!
Pełen raport wraz z szczegółową analizą zebranych danych, znajdą państwo pod adresem: www.korektorzdrowia.pl/barometr