Za zdrowy kręgosłup u dziecka odpowiadają rodzice. Zmorą naszych czasów jest to, że dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, telewizora czy siedząc przy biurku zamiast biegać i bawić się na świeżym powietrzu. Zapracowanym rodzicom często brak czasu, sił czy motywacji, aby mobilizować dziecko do aktywności ruchowej. Takie pasywne zachowanie sprzyja niestety rozwojowi wad postawy u młodego człowieka.

aktualizacja: 05’2019

Ruszmy dzieci sprzed ekranów!

Zdaniem naszego rozmówcy – dr Igora Zwinczewskiego, to przede wszystkim na rodzicach powinien spoczywać obowiązek aktywizowania dzieci i zachęcania ich do różnych form aktywności fizycznej.

Już godzina czy półtorej ruchu codziennie wystarczy i daje gwarancję nie tylko zdrowego kręgosłupa naszego dziecka, ale też ma pozytywny wpływ na cały jego organizm w tym również kondycję psychiczną!

Zamiast kupować dziecku kolejną grę komputerową, warto zaproponować mu wspólny wypad na rower, piłkę czy basen. A możliwości jest znacznie więcej niż kiedyś. Nawet w małych miejscowościach powstają baseny, ośrodki sportowe, boiska. Tylko od nas zależy, czy z tego skorzystamy. „Nie starajmy się scedować tej odpowiedzialności na szkołę!” – podkreśla dr Zwinczewski.

Nie odkładajmy wizyty u specjalisty

Jeżeli dostrzegamy, że coś jest nie tak z kręgosłupem naszego dziecka to nie odkładajmy tego i zgłośmy się do lekarza. Taka wizyta pozwoli nam zdiagnozować problem, poznać możliwe metody terapeutyczne i podjąć odpowiednie kroki, żeby pomóc dziecku. Poza tym sam młody pacjent będzie miał świadomość, że jest kłopot i trzeba sobie z nim jakoś poradzić, jeśli nie chce mieć krzywego kręgosłupa!

W większości przypadków dzieciom wystarczy leczenie ruchem, kinezoterapia. One lubią ćwiczenia, z reguły chętnie współpracują ze specjalistą i tego typu terapia przynosi dobre efekty.

Podsumowując rozmowę wyciągnęliśmy dla siebie pewne wnioski, które sami zaczniemy wdrażać w życie

  • aktywna rodzina to zdrowa i szczęśliwa rodzina,
  • dobry przykład powinien iść z góry a i nam rodzicom przyda się zmiana nawyków i zwolnienie tempa,
  • nikt i nic nie zastąpi czasu i uwagi, które możemy zaoferować własnym dzieciom.

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

[infobox title=’Naszym gościem był lek. med. Igor Zwinczewski’]
Lek. med. Igor Zwinczewski posiada specjalizację z ortopedii i traumatologii oraz z medycyny rodzinnej. Jest kierownikiem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Batory” Poradni Chirurgiczno-Ortopedycznej w Krakowie. Przyjmuje również w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ulicy Lipińskiego 7 w Krakowie.

 

lek. med. Igor Zwinczewski
lek. med. Igor Zwinczewski

[/infobox]

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię