Za zdrowy kręgosłup dziecka odpowiadają rodzice. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, telewizora czy siedząc przy biurku zamiast biegać i bawić się na świeżym powietrzu. To zmora naszych czasów! Zapracowanym rodzicom często brakuje czasu i siły, by mobilizować dzieci do aktywności ruchowej. Niestety to pierwszy krok do wad postawy u młodego człowieka. Jak prawidłowo zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka?

[aktualizacja: 08’2020]

Ponad 70% dzieci ma wady postawy! Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

Współcześni 20- i 30-latkowie uprawiają sport, bardzo chętnie chodzą na siłownię i dbają o regularną aktywność fizyczną. Niestety, w przypadku ich dzieci widać pewną niekonsekwencję. Rodzice często zwalniają swoje pociechy z lekcji w-f, co ma negatywny wpływ na ich postawę i kręgosłup!

Dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem, telewizorem czy tabletem! Brak aktywności fizycznej będzie miało fatalne skutki dla ich kręgosłupa w dorosłym życiu!

To przede wszystkim na rodzicach powinien spoczywać obowiązek aktywizowania dzieci i zachęcania do różnych form aktywności fizycznej. Zamiast kupować kolejną grę komputerową, warto zaproponować dziecku wspólną przejażdżkę rowerową, wyjście na piłkę lub basen.

Już 1-1,5h ruchu każdego dnia to sposób na zdrowy kręgosłup dziecka. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały jego organizm, w tym również kondycję psychiczną!

Form aktywności fizycznej i możliwości jest znacznie więcej niż kiedyś. Nawet w małych miejscowościach powstają baseny, ośrodki sportowe i boiska. Tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy! Najważniejsze są chęci do ćwiczeń i regularny ruch! Lekcje wychowania fizycznego i zajęcia sportowe w szkole to za mało, by dziecko miało zdrowy kręgosłup!

Nie zrzucajmy odpowiedzialności za aktywność fizyczną dzieci na szkołę! Placówki oświatowe mają spełniać zupełnie inne zadania.

Sprawdź także: Wady postawy u dzieci | Jakiego rodzaju sport może uprawiać dziecko?

kręgosłup dziecka

Zadbaj o zdrowy kręgosłup dziecka i nie odkładaj wizyty u specjalisty!

Jeżeli dostrzegamy, że z kręgosłupem naszego dziecka jest coś nie tak, nie odkładajmy wizyty u lekarza. Im szybciej zdiagnozowany problem, tym lepsze i skuteczniejsze metody terapeutyczne! Poza tym sam młody pacjent będzie miał świadomość, że jest kłopot, z którym trzeba sobie poradzić, jeśli nie chce mieć krzywego kręgosłupa!

W większości przypadków wystarczy kinezoterapia, czyli leczenie ruchem. Dzieci lubią ćwiczenia i z reguły chętnie współpracują ze specjalistą, a terapia przynosi dobre efekty.

Kręgosłup dziecka lubi ruch i gimnastykę. We wielu przypadkach wad postawy da się odpowiednimi ćwiczeniami wyprowadzić dziecko z problemu. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre wady wymagają zupełnie innego leczenia. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze właściwy sposób leczenia.

W trosce o zdrowy kręgosłup dziecka warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu.

Istotna jest amortyzacja butów i ich opowiednie wyprofilowanie. Buty powinny być bezpieczne i muszą dobrze trzymać stopę. Z kolei wkładki ortopedyczne powinny być przede wszystkim wymiarowe i dopasowane. Kupując wkładkę ortopedyczną należy pamiętać, że buty powinny być nieco większe, aby nie wywoływać dyskomfortu podczas ruchu.

Za zdrowy kręgosłup dziecka odpowiadają przede wszystkim rodzice!

O tym warto pamiętać:

  • aktywna rodzina to zdrowa i szczęśliwa rodzina,
  • dobry przykład powinien iść z góry – nam rodzicom przyda się zmiana nawyków i zwolnienie tempa życia,
  • nikt i nic nie zastąpi czasu oraz uwagi, które możemy zaoferować własnym dzieciom!
kręgosłup dziecka

To może Cię zainteresować: Strategie okołotreningowe, czyli co powinno jeść i pić dziecko, które uprawia sport?

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

lek. med. Igor Zwinczewski

Naszym gościem był lek. Igor Zwinczewski, specjalista ortopeda i traumatolog, posiadający również specjalizację z medycyny rodzinnej, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Batory” Poradni Chirurgiczno-Ortopedycznej w Krakowie. Doktor Igor Zwinczewski przyjmuje pacjentów również w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ulicy Lipińskiego 7 w Krakowie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię