Za zdrowy kręgosłup dziecka odpowiadają rodzice. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, telewizora czy siedząc przy biurku zamiast biegać i bawić się na świeżym powietrzu. To zmora naszych czasów! Zapracowanym rodzicom często brakuje czasu i siły, by mobilizować dzieci do aktywności ruchowej. Niestety to pierwszy krok do wad postawy u młodego człowieka. Jak prawidłowo zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka?
[aktualizacja: 08’2020]
Ponad 70% dzieci ma wady postawy! Czy rzeczywiście jest aż tak źle?
Współcześni 20- i 30-latkowie uprawiają sport, bardzo chętnie chodzą na siłownię i dbają o regularną aktywność fizyczną. Niestety, w przypadku ich dzieci widać pewną niekonsekwencję. Rodzice często zwalniają swoje pociechy z lekcji w-f, co ma negatywny wpływ na ich postawę i kręgosłup!
Dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem, telewizorem czy tabletem! Brak aktywności fizycznej będzie miało fatalne skutki dla ich kręgosłupa w dorosłym życiu!
To przede wszystkim na rodzicach powinien spoczywać obowiązek aktywizowania dzieci i zachęcania do różnych form aktywności fizycznej. Zamiast kupować kolejną grę komputerową, warto zaproponować dziecku wspólną przejażdżkę rowerową, wyjście na piłkę lub basen.
Już 1-1,5h ruchu każdego dnia to sposób na zdrowy kręgosłup dziecka. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały jego organizm, w tym również kondycję psychiczną!
Form aktywności fizycznej i możliwości jest znacznie więcej niż kiedyś. Nawet w małych miejscowościach powstają baseny, ośrodki sportowe i boiska. Tylko od nas zależy, czy z nich skorzystamy! Najważniejsze są chęci do ćwiczeń i regularny ruch! Lekcje wychowania fizycznego i zajęcia sportowe w szkole to za mało, by dziecko miało zdrowy kręgosłup!
Nie zrzucajmy odpowiedzialności za aktywność fizyczną dzieci na szkołę! Placówki oświatowe mają spełniać zupełnie inne zadania.
Sprawdź także: Wady postawy u dzieci | Jakiego rodzaju sport może uprawiać dziecko?
Zadbaj o zdrowy kręgosłup dziecka i nie odkładaj wizyty u specjalisty!
Jeżeli dostrzegamy, że z kręgosłupem naszego dziecka jest coś nie tak, nie odkładajmy wizyty u lekarza. Im szybciej zdiagnozowany problem, tym lepsze i skuteczniejsze metody terapeutyczne! Poza tym sam młody pacjent będzie miał świadomość, że jest kłopot, z którym trzeba sobie poradzić, jeśli nie chce mieć krzywego kręgosłupa!
W większości przypadków wystarczy kinezoterapia, czyli leczenie ruchem. Dzieci lubią ćwiczenia i z reguły chętnie współpracują ze specjalistą, a terapia przynosi dobre efekty.
Kręgosłup dziecka lubi ruch i gimnastykę. We wielu przypadkach wad postawy da się odpowiednimi ćwiczeniami wyprowadzić dziecko z problemu. Trzeba mieć jednak świadomość, że niektóre wady wymagają zupełnie innego leczenia. Dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze właściwy sposób leczenia.
W trosce o zdrowy kręgosłup dziecka warto pamiętać także o odpowiednim obuwiu.
Istotna jest amortyzacja butów i ich opowiednie wyprofilowanie. Buty powinny być bezpieczne i muszą dobrze trzymać stopę. Z kolei wkładki ortopedyczne powinny być przede wszystkim wymiarowe i dopasowane. Kupując wkładkę ortopedyczną należy pamiętać, że buty powinny być nieco większe, aby nie wywoływać dyskomfortu podczas ruchu.
Za zdrowy kręgosłup dziecka odpowiadają przede wszystkim rodzice!
O tym warto pamiętać:
- aktywna rodzina to zdrowa i szczęśliwa rodzina,
- dobry przykład powinien iść z góry – nam rodzicom przyda się zmiana nawyków i zwolnienie tempa życia,
- nikt i nic nie zastąpi czasu oraz uwagi, które możemy zaoferować własnym dzieciom!
To może Cię zainteresować: Strategie okołotreningowe, czyli co powinno jeść i pić dziecko, które uprawia sport?
Podcast do wysłuchania
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Naszym gościem był lek. Igor Zwinczewski, specjalista ortopeda i traumatolog, posiadający również specjalizację z medycyny rodzinnej, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Batory” Poradni Chirurgiczno-Ortopedycznej w Krakowie. Doktor Igor Zwinczewski przyjmuje pacjentów również w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ulicy Lipińskiego 7 w Krakowie.