W listopadzie b.r. w Krakowie uroczyście otwarto Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia „DAO”. To placówka kształcenia ustawicznego oferująca lekarzom, fizjoterapeutom i innym osobom związanym z szeroko rozumianą medycyną kursy dotyczące Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, prowadzone przez polskich i zagranicznych wykładowców. Celem jest poszerzanie wiedzy na temat TCM.

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to system oparty na wiedzy sprzed ponad 5 tysięcy lat, zdobytej dzięki uważnej obserwacji człowieka i jego interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Ideą medycyny chińskiej jest utrzymanie organizmu i umysłu w harmonii. TCM zawiera w sobie starożytną filozofię wschodu, ugruntowaną przez wieki wiedzę o symptomatologii i diagnostyce oraz niezwykle efektywne sposoby leczenia, takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo, Gua Sha, masaż Tuina. Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje człowieka jako niepodzielną całość, której wszystkie elementy wpływają na siebie nawzajem. Takie podejście, zdaniem jej propagatorów, pozwala na zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrycie oraz zaproponowanie właściwego leczenia – zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych.

W dniach 29-30 listopada 2014 odbył się pierwszy w historii Instytutu kurs – „Akupunktura brzucha”. Zajęcia poprowadził Pan Tuvia Scott, wieloletni praktyk i doświadczony nauczyciel z Izraela, specjalizujący się w akupunkturze brzucha i akupunkturze 5 elementów.

Kurs Medycyny ChińskiejAkupunktura brzucha jest techniką leczenia, która tworzy mikrosystem oddzielny od akupunktury w TCM. Jej użycie pozwala na leczenie problemów fizycznych i emocjonalnych. W medycynie chińskiej to technika relatywnie nowa, ale coraz częściej stosowana w Chinach, USA i Europie. Akupunktura brzucha opiera się na starożytnych teoriach taoistycznych, które opisywały sposoby zachowania witalności oraz na tradycyjnej medycynie chińskiej i Teorii Pięciu Elementów. Współcześnie możemy powiązać akupunkturę brzucha z teorią „mózgu trzewnego”, który jest lokalizowany w jamie brzusznej. Można stosować akupunkturę brzucha oddzielnie lub łączyć ją z innymi metodami terapeutycznymi. Jak podreślają zajmujący się tą metodą, szczególnie poleca się ją dla osób o słabszej „konstytucji” (dzieci, osoby starsze, pacjenci z chorobami przewlekłymi i autoimmunologicznymi). Ponadto, zdaniem orędowników TCM, ta metoda skutecznie poprawia samopoczucie i polepsza jakość snu.

Już od początku 2015 roku planowane są kolejne kursy. W dniach 2-5 stycznia odbędzie się kurs diagnostyki z pulsu i języka – są to podstawowe metody, które pozwalają postawić prawidłowe rozpoznanie w Medycynie Chińskiej. W kolejnych miesiącach planowane są następne szkolenia: leczenie bólu, techniki lokalizowania i nakłuwania punktów akupunkturowych, akupunktura ucha.

Oceń to:

| Liczba ocen: 4 Średnia: 3.3

Oceń to:
| Liczba ocen: 4 Średnia: 3.3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tomasz Zielenkiewicz

Tomasz Zielenkiewicz

Zawód wyuczony i wykonywany - dziennikarz informacyjny. Tematyką zdrowia zajmuję się od dawna. Pracowałem m.in. przy realizacji programu “Encyklopedia Zdrowia” w Polsat News. Zapraszam do komentowania moich audycji i wpisów.