Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to system oparty na wiedzy sprzed ponad 5 tysięcy lat, zdobytej dzięki uważnej obserwacji człowieka i jego interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Ideą medycyny chińskiej jest utrzymanie organizmu i umysłu w harmonii.

TCM zawiera w sobie starożytną filozofię wschodu, ugruntowaną przez wieki wiedzę o symptomatologii i diagnostyce oraz niezwykle efektywne sposoby leczenia, takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo, Gua Sha, masaż Tuina.

Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje człowieka jako niepodzielną całość, której wszystkie elementy wpływają na siebie nawzajem. Takie podejście, zdaniem jej propagatorów, pozwala na zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrycie oraz zaproponowanie właściwego leczenia – zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych.

W dniach 29-30 listopada 2014, w Krakowie, odbył się kurs – „Akupunktura brzucha”. Zajęcia poprowadził Pan Tuvia Scott, wieloletni praktyk i doświadczony nauczyciel z Izraela, specjalizujący się w akupunkturze brzucha i akupunkturze 5 elementów.

Akupunktura brzucha jest techniką leczenia, która tworzy mikrosystem oddzielny od akupunktury w TCM. Jej użycie pozwala na leczenie problemów fizycznych i emocjonalnych. W medycynie chińskiej to technika relatywnie nowa, ale coraz częściej stosowana w Chinach, USA i Europie.

Akupunktura brzucha opiera się na starożytnych teoriach taoistycznych, które opisywały sposoby zachowania witalności oraz na tradycyjnej medycynie chińskiej i Teorii Pięciu Elementów.

Współcześnie możemy powiązać akupunkturę brzucha z teorią „mózgu trzewnego”, który jest lokalizowany w jamie brzusznej. Można stosować akupunkturę brzucha oddzielnie lub łączyć ją z innymi metodami terapeutycznymi. Jak podreślają zajmujący się tą metodą, szczególnie poleca się ją dla osób o słabszej „konstytucji” (dzieci, osoby starsze, pacjenci z chorobami przewlekłymi i autoimmunologicznymi). Ponadto, zdaniem orędowników TCM, ta metoda skutecznie poprawia samopoczucie i polepsza jakość snu.

Oceń to:
| Liczba ocen: 8 Średnia: 3.9

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię