Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to system oparty na wiedzy sprzed ponad 5 tysięcy lat, zdobytej dzięki uważnej obserwacji człowieka i jego interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Jej ideą jest utrzymanie organizmu i umysłu w harmonii. Czym jest medycyna chińska i jak ją praktykować, aby sobie pomóc, a nie szkodzić?

aktualizacja: 11’2022

Tradycyjna medycyna chińska – co trzeba o niej wiedzieć?

TCM zawiera w sobie starożytną filozofię wschodu, ugruntowaną przez wieki wiedzę o symptomatologii i diagnostyce. To niezwykle efektywne sposoby leczenia, takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo, Gua Sha, czy masaż Tuina.

Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje człowieka jako niepodzielną całość, której wszystkie elementy wpływają na siebie nawzajem.

Takie podejście, zdaniem jej propagatorów, pozwala na zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrycie oraz wdrożenie właściwego leczenia – zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych.

Przeczytaj także: Medycyna tybetańska naucza: dbajmy o równowagę ducha i ciała, zachowajmy umiar w naszych dążeniach i aspiracjach!

Medycyna chińska – jak ją praktykować, by sobie nie szkodzić?

Chińskie zioła same w sobie potencjalnie mogą być niebezpieczne, jeśli nie używa się ich właściwie. Co jakiś czas powinno się zmieniać receptury i mieszać zioła. Uwaga: warto mieć świadomość, że mieszanki sprowadzane z Chin i kupowane w Internecie mogą być szkodliwe! Z tego względu zaleca się kupowanie ziół w aptekach i sprawdzonych miejscach.

W mieszankach ziół z niewiadomych źródeł można znaleźć mnóstwo pestycydów, rtęć, kortyzon i neuroleptyki!

Warto zwracać dużą uwagę na jakość ziół oraz zawartość mieszanek. Samodzielne leczenie się metodami medycyny chińskiej musi być w pełni świadome i poparte wiedzą! Nieumiejętna praktyka i niewłaściwe zioła mogą poważnie zaszkodzić!

medycyna chińska

Medycyna chińska – czy rzeczywiście jest się czego bać?

Bardzo wielu lekarzy praktykujących tradycyjną medycynę akademicką nie ufa medycynie chińskiej. Nierzadko także pacjenci czują się zagubieni i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Pewna nieufność nie jest co prawda całkowicie bezpodstawna. Medycyny chińskiej nie należy się jednak obawiać, jeśli oparta jest na konkretnej i fachowej wiedzy.

Medycyna chińska oparta na ziołach nie powinna wzbudzać lęku wśród pacjentów.

Pacjenci, którzy zmuszeni są często czekać w długich kolejkach do specjalistów bardzo często szukają pomocy w medycynie chińskiej. Trzeba jednak mieć świadomość, że medycyna chińska w niektórych przypadkach nie powinna być oddzielana od tradycyjnej medycyny akademickiej.

Medycyna chińska może wspomagać tradycyjne leczenie bardzo wielu schorzeń, także chorób nowotworowych!

To może Cię zainteresować: CHOROBY NOWOTWOROWE, WALKA Z RAKIEM.

Akupunktura brzucha

Akupunktura brzucha jest techniką leczenia, która tworzy mikrosystem oddzielny od akupunktury w TCM. Jej użycie pozwala na leczenie problemów fizycznych i emocjonalnych. W medycynie chińskiej to technika relatywnie nowa, ale coraz częściej stosowana w Chinach, USA i Europie.

Akupunktura brzucha opiera się na starożytnych teoriach taoistycznych. Opisywały one sposoby zachowania witalności oraz na tradycyjnej medycynie chińskiej i Teorii Pięciu Elementów.

Współcześnie możemy powiązać akupunkturę brzucha z teorią „mózgu trzewnego”, który jest lokalizowany w jamie brzusznej. Można stosować akupunkturę brzucha oddzielnie lub łączyć ją z innymi metodami terapeutycznymi. Jak podkreślają zajmujący się tą metodą, szczególnie poleca się ją dla osób o słabszej kondycji (dzieci, osoby starsze, pacjenci z chorobami przewlekłymi i autoimmunologicznymi). Ponadto, zdaniem orędowników TCM, ta metoda skutecznie poprawia samopoczucie i poprawia jakość snu.

W dniach 29-30 listopada 2014, w Krakowie, odbył się kurs – „Akupunktura brzucha”, prowadzony przez Pana Tuvia Scotta, wieloletniego praktyka i doświadczonego nauczyciela z Izraela, specjalizującego się w akupunkturze brzucha i Akupunkturze Pięciu Elementów.

Sprawdź >> Zioła na stres.

Medycyna chińska – podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji dotyczącej medycyny chińskiej.


Sprawdź także >> Czy warto stosować suplementy diety z berberyną. Czym jest berberyna.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię