W życiu każdej dojrzałej kobiety przychodzi taki czas, kiedy ciało ponownie zaczyna się zmieniać, co może niestety wiązać się z dość uciążliwymi dolegliwościami. Mowa oczywiście o menopauzie, czyli momencie, w którym praca jajników zostaje zahamowana, podobnie jak produkcja hormonów płciowych w przysadce mózgowej. Ponieważ w tym czasie organizm przechodzi swoistą metamorfozę, ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne może nieco podupaść. Jak sobie z tym poradzić?
Po czym poznać, że mamy do czynienia z menopauzą?
Objawy menopauzy są dość charakterystyczne, dlatego też łatwo ją rozpoznać. Na dodatek zachodzi ona w określonym wieku, zazwyczaj u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Jak najbardziej może się to zmieniać w zależności od indywidualnych cech z uwzględnieniem czynnika genetycznego – jeśli np. matka przechodziła menopauzę nieco później, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie z córką.
Do chyba najczęściej rozpoznawanych symptomów należy zaliczyć niespodziewane uderzenia gorąca. Trwają one zwykle bardzo krótko, czasem jedynie przez kilkadziesiąt sekund, jednak mogą dać się we znaki. Temperatura ciała znacznie się wówczas podnosi, na dodatek zjawisko zachodzi nagle, bez żadnych sygnałów ostrzegawczych. W parze z uderzeniami gorąca często idzie także wzmożona potliwość.
Wiele kobiet przechodzących klimakterium skarży się na ogólne zmęczenie i osłabienie. Występują wówczas problemy z bólem mięśni, a ciało staje się mniej sprawne niż dotychczas. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w trakcie menopauzy dochodzi niejednokrotnie do zaburzeń snu – pojawiają się pobudki o nietypowych porach, niespowodowane żadną konkretną przyczyną, można też zauważyć wyraźne problemy z zasypianiem.
Przekwitanie zazwyczaj jest bezpośrednio powiązane z tzw. huśtawką nastrojów. Panie odczuwają niczym nieuzasadniony niepokój, łatwo się denerwują lub popadają w smutek, który może się rozwinąć nawet do postaci stanu depresyjnego. Nierzadkie są nagłe napady płaczu oraz trudności z koncentracją, a nawet z pamięcią.
Klimakterium zwykle dotyczy także sfery intymnej. Może wówczas wystąpić znaczne obniżenie libido, a suchość pochwy sprawia, że w trakcie stosunku odczuwany jest ból. Zdarzają się też zaburzenia pracy zwieraczy, w związku z czym może wystąpić problem z trzymaniem moczu.
Najważniejszym jednak i zazwyczaj również pierwszym objawem menopauzy jest zachwianie cyklu miesiączkowego. Krwawienie pojawia się nieregularnie, staje się też mniej lub bardziej obfite – z czasem całkowicie zanika. Jeśli później nie występuje przez co najmniej rok, można stwierdzić, że kobieta przeszła przez menopauzę.
Menopauza – jak zmienia się skóra na etapie klimakterium?
Zmiany zachodzące w organizmie na skutek przekwitania mają swoje odzwierciedlenie również w stanie naszej cery.
Wraz z wiekiem skóra traci dawną elastyczność i jędrność, staje się bardziej wiotka, delikatna i cienka. W okresie okołomenopauzalnym są już widoczne wyraźne zmarszczki, a skóra może być nieco poszarzała i zmęczona. Bardzo odczuwalna jest także utrata nawilżenia, co objawia się w postaci nieprzyjemnej suchości, dyskomfortu i uczucia ściągnięcia.
Ten problem może znacząco zniwelować umiejętna pielęgnacja. Jeśli zadbamy o to, by chociaż kilka minut dziennie poświęcić na to, by dostarczyć cerze niezbędnych składników odżywczych, to konsekwencje wynikające z menopauzy nie będą tak znaczne. Oczywiście kluczowe jest tutaj zastosowanie godnych zaufania kosmetyków, które w pełni odpowiadają potrzebom naszej skóry.
Tworząc rutynę pielęgnacyjną dostosowaną do cery dojrzałej, należy pamiętać o:
- nawilżaniu,
- odżywianiu,
- wzmacnianiu.
To kluczowe cechy, o które powinny się zatroszczyć używane dermokosmetyki. Ważna jest przy tym systematyczność, ponieważ częste pomijanie zabiegów pielęgnujących może skutkować szybciej postępującym procesem starzenia się.
Sprawdź też >> Koniczyna czerwona – ratunek w czasie menopauzy?
Zabiegi kosmetyczne polecane podczas menopauzy
Kobietom w czasie menopauzy dedykowana jest gama produktów Neovadiol od Vichy. Znajdziemy tutaj wiele kosmetyków o skrupulatnie opracowanym składzie, których regularne stosowanie przyniesie ulgę, a przede wszystkim widoczną gołym okiem poprawę. Efekt? Doskonale odżywiona i pełna blasku, młodo wyglądająca cera.
Tym sposobem, na dzień możemy używać kremu Neovadiol Kompleks Uzupełniający Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry normalnej i mieszanej dla kobiet w trakcie menopauzy. Znakomicie przywraca gęstość skóry, sprawiając, że ta staje się bardziej sprężysta i elastyczna. Na dodatek dba o to, by utrzymać optymalny poziom nawodnienia. To wszystko sprawia, że możemy wymodelować kontur twarzy oraz zmniejszyć widoczność zmarszczek, które tak często są przyczyną kompleksów.
Na noc z kolei znakomicie się sprawdzi krem Neovadiol Rose Platinium Rewitalizujący i ujędrniający krem do skóry dojrzałej. W jego składzie znalazły się niezwykle dobroczynne składniki, takie jak wzmacniający wapń, wyjątkowa woda wulkaniczna Vichy nasycona aż 15 minerałami, a do tego ekstrakt z lucerny zawierający cukry roślinne. Stosowanie tego produktu przed pójściem spać sprawi, że w ciągu nocy skóra znakomicie się zregeneruje, nabierze zdrowego blasku, a zmarszczki będą widocznie zredukowane.
Dodatkowo w codziennej pielęgnacji nie należy pomijać okolic oczu i ust, gdzie skóra jest cieńsza i delikatniejsza. To właśnie tutaj najbardziej są widoczne wszelkie załamania oraz utrata elastyczności. Z pomocą Neovadiol Kompleksu Uzupełniającego Kremu wygładzającego skórę wokół oczu i ust odzyskamy dawny komfort. Cera w tych wrażliwych strefach zostanie ukojona oraz wzmocniona, co sprawi, że będziemy wyglądały młodo i pięknie.
Jak przebiega menopauza?
Warto zaznaczyć, że klimakterium to zjawisko długotrwałe, które może obejmować okres nawet kilkunastu lat. To, co nazywamy faktyczną menopauzą, to po prostu dzień ostatniego krwawienia. Ponieważ jednak symptomy pojawiają się wcześniej i utrzymują się jeszcze jakiś czas po ustąpieniu miesiączki, możemy wyróżnić następujące stadia przekwitania:
- premenopauza – rozpoczyna się nawet na 10 lat przed ostatnim krwawieniem. Już wówczas dochodzi do rozregulowania cyklu miesiączkowego, dodatkowo pojawiają się inne objawy, w tym wzmożona potliwość oraz uderzenia gorąca, jednak we wczesnym etapie nie są one jeszcze aż tak uciążliwe;
- perimenopauza – ma miejsce na 3-4 lata przed ostatnią miesiączką i utrzymuje się jeszcze rok po niej. Wówczas wszelkie symptomy są najbardziej nasilone, głównie ze względu na to, że stopniowo zostaje zahamowana produkcja hormonów płciowych;
- postmenopauza – to okres rozpoczynający się rok po ustąpieniu krwawienia i trwający aż do końca życia. Objawy coraz bardziej zanikają, zostaje też zatrzymana praca jajników.
Wiek, w którym pojawia się menopauza
Jak już zostało wspomniane, klimakterium najczęściej objawia się u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Nierzadko zdarza się, że dopiero po przekroczeniu tej górnej granicy pojawiają się pierwsze symptomy. Wiele zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych, ale także od prowadzonego trybu życia.
Oczywiście są kobiety, które menopauzę przechodzą dość wcześnie. Zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, a jedynie wynik konkretnych predyspozycji w organizmie. Jeśli jednak zauważymy u siebie charakterystyczne objawy przed 40. rokiem życia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – być może jest to zwiastun tzw. przedwczesnej menopauzy, która często bywa efektem poważnych chorób. Przeprowadzenie kompleksowych badań jest tutaj absolutnie niezbędne, by wykluczyć czynniki, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu.
Czy można skutecznie leczyć menopauzę?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że menopauza nie jest chorobą. To w pełni naturalne zjawisko, którego niestety nie da się obejść, ponieważ jest bezpośrednią konsekwencją starzenia się i kolejnych zmian zachodzących w kobiecym ciele. Dlatego też trudno mówić o leczeniu menopauzy, jednak jak najbardziej istnieją sposoby, które umożliwiają złagodzenie objawów. To sprawia, że przekwitanie staje się znacznie łatwiejsze do przejścia.
Przede wszystkim kobieta w stadium klimakterium powinna być pod stałą opieką ginekologa. Może on zaproponować terapię hormonalną zastępczą, która umożliwia zniwelowanie symptomów, a nawet tymczasowe zahamowanie menopauzy. Dodatkowo, postępując zgodnie z zaleceniami profesjonalisty, upewnimy się, że nic nam nie zagraża i że cały proces przebiega prawidłowo.
Dodatkowo można też rozważyć wizytę u psychologa. Ponieważ okres okołomenopauzalny to duże emocjonalne przeżycie, mogące nawet wywoływać stany depresyjne, to wsparcie zdrowia psychicznego może się okazać niezbędne.
Ważne jest też uprawianie aktywności fizycznej oraz odpoczynek. Jednocześnie warto zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, tj. odstawić używki i zacząć zdrowo się odżywiać. Sztucznie przetworzone produkty mogą nasilić objawy, z kolei bogactwo świeżych owoców i warzyw, które będą pełne wapnia i witamin, umożliwią na zredukowanie najbardziej uciążliwych skutków menopauzy.
W czasie klimakterium dobrze jest zapoznać się z dobroczynnymi właściwościami ziół. Herbatki ziołowe mogą wspomóc zasypianie i ułatwić zrelaksowanie się, z kolei chłodne kompresy na bazie naparów stają się prawdziwą ulgą podczas uderzeń gorąca.
Nie jest też powiedziane, że menopauza całkowicie przekreśla życie seksualne. Jeśli atrofia pochwy powoduje podczas seksu wyłącznie ból i dyskomfort, w trakcie zbliżeń z partnerem można używać żeli nawilżających. Z ginekologiem zaś warto przedyskutować problem spadku libido, ponieważ w większości przypadków można ten efekt zniwelować drogą farmakologiczną.
Menopauza to nie koniec życia, a kolejny jego etap. Dbając o ciało i umysł w odpowiedni sposób, można przywyknąć do tego zjawiska i przede wszystkim wkroczyć w nie ze zdecydowanie bardziej optymistycznym nastawieniem.