Migrena jest bardzo uciążliwą chorobą, której źródła nie zostały do końca wyjaśnione. Wiele metod profilaktyki i leczenia skupia się na modyfikacji czynników ryzyka m.in. wprowadzenia zmian w codziennym jadłospisie, które mogą zmniejszyć nasilenie i częstotliwość napadów migreny.

Migrena ma kilka postaci.

Do tej pory medycyna sklasyfikowała aż siedem różnych postaci migreny. Ich wspólną cechą jest nawrotowy, pulsujący ból głowy, który potrafi trwać nawet kilka dni.

W czasie ataku migreny ból zlokalizowany jest jednostronnie a klasyczny napad migreny składa się z kilku etapów.

W pierwszym momencie nazywanym – fazą prodromalną chory obserwuje nagłą zmianę nastroju, niepohamowany apetyt oraz spadek koncentracji. Objawy tej fazy są bardzo indywidualne i mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni przed napadem.

Właściwy napad migreny (faza II) rozpoczyna się od niezbyt mocno nasilonego bólu wyczuwalnego po jednej stronie twarzy – najczęściej w okolicy oczu lub skroni.

Z czasem ból potęguje się i rozlewa się na większą część głowy. Wtedy też pojawiają się nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość słuchowa.Radioklinika | Migrena to bardzo uciążliwa choroba

U 25% osób chorujących na migrenę może pojawić się tzw. aura. Osoba nią dotknięta może obserwować u siebie zaburzenia widzenia, omamy wzrokowe, mroczki, rozmyty obraz oraz objawy neurologiczne – mrowienie wędrujące od rąk ku górze. W ostatniej fazie zmęczony organizm może zapadać w sen.

Od lat badacze próbują ustalić patomechanizm migreny. Za każdym razem upatrywano naczyniowego i neurologicznego charakteru napadów migrenowych. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się, że atak migreny może wywołać nagła zmiana pogody, wysiłek psychiczny i fizyczny, hałas oraz…spożywany pokarm.

Do pokarmów, które mogą nasilać migrenowy ból głowy należą napoje zawierające kofeinę, niektóre owoce, alkohol, nabiał, pokarmy zawierające glutaminian sodu, aspartam oraz alergeny, ale także pieczywo i warzywa strączkowe.

Migrena i jej związek ze sposobem odżywiania.

W przypadku migreny kolosalne znaczenia ma nie tylko właściwy jadłospis, ale również nawyki i higiena spożywania pokarmu. Często zapominamy, by jeść regularnie w ciągu dnia i stosujemy głodówki. Te ostatnie szczególnie mogą przyczynić się do pojawienia się bólu głowy. Często w obliczu bóu mylimy migrenę ze zwykłym napadem głodu.

 Osoby cierpiące na migrenę powinny zatem zadbać o spożywaniu pięciu, niezbyt obfitych posiłków o normalnej temperaturze. Należy wybierać potrawy lekkostrawne oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Ważna jest również ilość spożywanej soli (zaleca się jej ograniczenie) oraz właściwa podaż magnezu. Ten ostatni znajdziemy m.in. w kaszach, płatkach owsianych, otrębach i ryżu.

Zaatakowała Cię migrena? Nie przesadzaj z czekoladą i kawą!

Im wyższe jest stężenie kakao w spożywanej czekoladzie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu migrenowego, co tłumaczy, że chorzy znacznie lepiej tolerują czekoladę białą lub mleczną. Czekolada gorzka najsilniej wywołuje napad migreny. Również spożywanie napojów energetycznych i mocnych używek wiąże się z ryzykiem pojawienia się silnego bólu głowy. Napad migrenowy w takich przypadkach występuje najczęściej po ich nagłym odstawieniu.

Owoce niebezpieczne dla migrenowców.

W przypadku warzyw silne właściwości migrenogenne ma wszechobecny na polskich stołach pomidor, poczciwa cebula, smaczny zielony groszek, soczewica i fasola. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia bólu migrenowego pojawia się również po spożyciu cytryn, grejpfrutów, mango, ananasa, papaji oraz przejrzałych bananów.

UWAGA! Ból głowy może być wywołany również przez spożycie niektórych trunków. Najbezpieczniejsze dla migrenowców są niewielkie ilości białego wina. Jednak zdecydowanie osoby takie powinny unikać czerwonego wina, ciemnego piwa, whiskey, brandy i rumu.

Boli głowa? Wybierz odpowiednie pieczywo.

Główną przyczyną wywoływania napadów migreny w pieczywie jest obecność drożdży. Migrenę najczęściej powoduje świeże, ciepłe pieczywo wyjęte prosto z piekarnika. Z produktów mlecznych należy unikać jogurtu, maślanki, kwaśnej śmietany, masła oraz serów – szczególnie tych dojrzewających. Alternatywą są wyroby z koziego mleka lub z mleka krowiego o obniżonej zawartości tłuszczu.

Migrena a różne dodatki do żywności.

Niektóre składniki dodawane do żywności są silnymi związkami migrenogennymi. Pierwsze objawy po zjedzeniu glutaminianu sodu (zupy instant, sosy, buliony) lub syntetycznych słodzików (aspartam, acesulfam) mogą pojawić się nawet po 15 minutach! Również siarczyny dodawane do wina i suszonych owoców w celu ich zakonserwowania mogą powodować ból głowy.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię